WP Staging - en to fr translation catalogue (2341 entries)

en:  - Enterprise Level Backup, Cloning & Migration Tool
fr:  - Outil professionnel de sauvegarde, clonage et migration

en:  Could not create a test file in the remote folder.
fr:  Impossible de créer un fichier de test dans le dossier distant.

en:  Please try the %s or submit an error report and contact us.
fr:  Veuillez essayer %s ou soumettre un rapport d'erreur et nous contacter.

en:  Read <a href="%s" target="_blank">this article</a> on how to do it.
fr:  Lisez <a href="%s" target="_blank">cet article</a> pour savoir comment faire.

en:  Your current MySQL version is %s. If this issue persists, try using the same MySQL version used to create this Backup (%s).
fr:  Votre version actuelle de MySQL est %s. Si le problème persiste, utilisez la même version de MySQL que celle utilisée pour créer cette sauvegarde (%s).

en:  and Backup
fr:  et sauvegarde

en:  at
fr:  à

en:  service is not authenticated. Backup is still available locally.
fr:  le service n'est pas authentifié. La sauvegarde reste disponible en local.

en:  system information, and
fr:  informations système, et

en:  to
fr:  vers

en:  without sending the information.
fr:  sans envoyer les informations.

en: %1$d file extracted, %2$d file skipped.
fr: %1$d fichier extrait, %2$d fichier ignoré.

en: %1$d files extracted, %2$d files skipped.
fr: %1$d fichiers extraits, %2$d fichiers ignorés.

en: %1$d results for %2$s
fr: %1$d résultats pour %2$s

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
fr: %1$sVoir les détails de la version %2$s%3$s ou %4$smettre à jour maintenant%5$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s.
fr: %1$sVoir les détails de la version %2$s%3$s.

en: %d file extracted.
fr: %d fichier extrait.

en: %d file(s) selected
fr: %d fichier(s) sélectionné(s)

en: %d files extracted.
fr: %d fichiers extraits.

en: %d new Pro feature
fr: Fonctionnalité Pro

en: %d new Pro features
fr: %d nouvelles fonctionnalités Pro

en: %s (cleaned %d items)
fr: %s (%d éléments nettoyés)

en: %s (processed %d items)
fr: %s (%d éléments traités)

en: %s (skipped)
fr: %s (ignoré)

en: %s A maximum of %s backup%s will be kept for this storage.
fr: %s Un maximum de %s sauvegarde%s sera conservé pour ce stockage.

en: %s day
fr: %s jour

en: %s days
fr: %s jours

en: %s file was processed and is now stored in this directory:
fr: %s fichier a été traité et est maintenant stocké dans ce répertoire :

en: %s files were processed and are now stored in this directory:
fr: %s fichiers ont été traités et sont maintenant stockés dans ce répertoire :

en: %s hour
fr: %s heure

en: %s hours
fr: %s heures

en: %s is a standalone recovery tool for WP Staging Pro license holders. It works independently from WordPress and can perform the following tasks:
fr: %s est un outil de récupération autonome pour les détenteurs d'une licence WP Staging Pro. Il fonctionne indépendamment de WordPress et peut effectuer les tâches suivantes :

en: %s mins
fr: %s min

en: %s month
fr: %s mois

en: %s months
fr: %s mois

en: %s of %s
fr: %s sur %s

en: %s of %s plugins were updated successfully.
fr: Site de test mis a jour avec succes.

en: %s second
fr: %s seconde

en: %s seconds
fr: %s secondes

en: %s skipped because upload excluded by filter
fr: %s ignoré car le téléchargement est exclu par filtre

en: %s skipped by filter!
fr: %s ignoré par filtre !

en: %s skipped due to missing part!
fr: %s ignoré en raison d'une partie manquante !

en: %s this page after uploading via FTP!
fr: %s cette page après le téléversement par FTP !

en: %s week
fr: %s semaine

en: %s weeks
fr: %s semaines

en: %s were excluded and not copied to the staging site:
fr: <a href="#" id="wpstg-excluded-files-link">Ces fichiers</a> ont été exclus et n'ont pas été copiés sur le site staging :

en: %s year
fr: %s an

en: %s years
fr: %s années

en: %s: %s could not be entirely deleted in this request. Retrying it again...
fr: %s : %s n'a pas pu être entièrement supprimé dans cette requête. Nouvelle tentative...

en: %s: An internal error occurred that prevented this item from being restored. Skipping it... (Error Code: INVALID_QUEUE_ITEM)
fr: %s : Une erreur interne s'est produite qui a empêché la restauration de cet élément. Ignoré... (Code d'erreur : INVALID_QUEUE_ITEM)

en: %s: Backup already uploaded.
fr: %s : Sauvegarde déjà téléchargée.

en: %s: Cleaned old backups if any.
fr: %s : Anciennes sauvegardes nettoyees le cas echeant.

en: %s: Could not cleanup path "%s". May be a permission issue?
fr: %s : Impossible de nettoyer le chemin "%s". Peut-etre un probleme de permissions ?

en: %s: Could not move "%s" to "%s". %s.
fr: %s : Impossible de deplacer "%s" vers "%s". %s.

en: %s: Could not open handle for locking file %s
fr: %s : Impossible d'ouvrir le descripteur pour verrouiller le fichier %s

en: %s: Could not open lock file %s
fr: %s : Impossible d'ouvrir le fichier de verrouillage %s

en: %s: PHP does not have permission to delete %s! This folder might still be in your filesystem, please clear it manually.
fr: %s : PHP n'a pas la permission de supprimer %s ! Ce dossier pourrait encore etre dans ton systeme de fichiers, supprime-le manuellement.

en: %s: Parent directory of destination did not exist and could not be created, skipping! Parent directory: %s File that was skipped: %s
fr: %s : Le repertoire parent de la destination n'existait pas et n'a pas pu etre cree, ignore ! Repertoire parent : %s Fichier ignore : %s

en: %s: Path "%s" successfully cleaned up.
fr: %s : Chemin "%s" nettoye avec succes.

en: %s: Re-enqueing path %s for deletion, as it couldn't be deleted in a single request without
                        hitting execution limits. If you see this message in a loop, PHP might not be able to delete
                        this directory, so you might want to try to delete it manually.
fr: %s : Remise en file d'attente du chemin %s pour suppression, car il n'a pas pu être supprimé en une seule requête sans
                        atteindre les limites d'exécution. Si tu vois ce message en boucle, PHP pourrait ne pas être capable de supprimer
                        ce répertoire, tu devrais essayer de le supprimer manuellement.

en: %sPlease back up your staging site before proceeding!%s
fr: Fais un backup de ton site web actuel avant de continuer !

en: %sUpgrade to Pro%s to create unlimited backup plans, change the start time or upload backups to cloud storage.
fr: %sPasse à Pro%s pour créer des plans de backup illimités, modifier l'heure de démarrage ou téléverser des backups vers le stockage cloud.

en: &#8226; <a href="%s" target="_blank">How to backup WordPress</a>
fr: &#8226; <a href="%s" target="_blank">Comment sauvegarder WordPress</a>

en: &#8226; <a href="%s" target="_blank">How to migrate WordPress</a>
fr: &#8226; <a href="%s" target="_blank">Comment migrer WordPress</a>

en: &bull; <code style="font-size:inherit">.zip</code> files larger than <strong>%s</strong>
fr: &bull; Fichiers <code style="font-size:inherit">.zip</code> de plus de <strong>%s</strong>

en: &bull; Files larger than <strong>%s</strong>
fr: &bull; Fichiers de plus de <strong>%s</strong>

en: &bull; Files with these extensions: %s
fr: &bull; Fichiers avec ces extensions : %s

en: (%s) Critical, (%s) Errors, (%s) Warnings. Show Logs
fr: (%s) Critiques, (%s) Erreurs, (%s) Avertissements. Afficher les journaux

en: (Disabled)
fr: (Désactivé)

en: (Expired)
fr: Expiration

en: (Unregistered)
fr: (Non enregistré)

en: (Used if site uses live database)
fr: (Utilisé si le site utilise la base de données en production)

en: , and feature updates, as well as non-sensitive inspection monitoring from our plugin.
fr: , et les mises à jour de fonctionnalités, ainsi que le suivi d'inspection non sensible de notre plugin.

en: , and share there your debug code.
fr: , et partage ton code de débogage.

en: - Ask me again in a week - Close
fr: - Me redemander dans une semaine - Fermer

en: - Enterprise Level Backup, Cloning & Migration Tool
fr:  - Outil de backup, clonage et migration de niveau entreprise

en: - I already rated - Close
fr: - J'ai déjà noté - Fermer

en: - I already rated - Close
fr: - J'ai déjà donné mon avis - Fermer

en: - Yes, I like WP STAGING! Rate & Close this Message
fr: - Oui, j'aime WP STAGING ! Noter et fermer ce message

en: . It works on most servers and needs no certificates.
fr: . Fonctionne sur la plupart des serveurs sans certificats requis.

en: .htaccess is missing but required for permalinks! Go to Settings > Permalinks and click on Save Settings to create the .htaccess to make permalinks work!
fr: Le fichier .htaccess est manquant mais nécessaire pour les permaliens ! Va dans Réglages > Permaliens et clique sur Enregistrer les modifications pour créer le .htaccess et faire fonctionner les permaliens !

en: 1 file selected
fr: 1 fichier sélectionné

en: 1. Post name permalinks on the %s have been disabled for technical reasons.
fr: 1. Les permaliens par nom d'article sur le %s ont été désactivés pour des raisons techniques.

en: 1. Post name permalinks on the %s have been disabled for technical reasons.
fr: 1. Les permaliens de type « Nom de l'article » sur %s ont été désactivés pour des raisons techniques.

en: 100% code coverage through extensive unit and end-to-end testing.
fr: 100% de couverture de code grâce à des tests unitaires et de bout en bout approfondis.

en: 2. Always make sure that you are REALLY working on your staging site and NOT on your production site!
fr: 2. Assure-toi toujours que tu travailles VRAIMENT sur ton site staging et PAS sur ton site de production !

en: 9 Cloud Storage Providers
fr: Fournisseurs de stockage

en: <a href="%s" target="_blank">Open this tutorial</a> to read more about this.
fr: <a href="%s" target="_blank">Ouvre ce tutoriel</a> pour en savoir plus.

en: <a href="%s" target="_blank">Read this</a> why we had to disable the firewall and how you can activate it if you like to.
fr: <a href="%s" target="_blank">Lis ceci</a> pour savoir pourquoi nous avons dû désactiver le pare-feu et comment tu peux l'activer si tu le souhaites.

en: <a href="%s" target="_blank">fix it first.</a>
fr: <a href="%s" target="_blank">corrige-le d'abord.</a>

en: <a href='%s' target='_new'>Open WP STAGING on Live Site</a> and start the push process from there.
fr: <a href='%s' target='_new'>Ouvre WP STAGING sur le site en production</a> et lance le processus de push depuis là-bas.

en: <a href='%s' target='_new'>Read this article</a> if you would like to know more about cloning a staging site.
fr: <a href='%s' target='_new'>Lis cet article</a> si tu veux en savoir plus sur le clonage d'un site staging.

en: <br/>You may find a solution in <a href="%s" target="_blank">this article</a>.
fr: <br/>Tu peux trouver une solution dans <a href="%s" target="_blank">cet article</a>.

en: <p><strong>Important:</strong></p><p>The WP Staging restore script file <strong>wpstg-restore.php</strong> was detected in the root directory <code>%s</code>. For security reasons, delete it and its config file if they are no longer needed.</p>
fr: <p><strong>WP STAGING | Restore.</strong></p><p>Le fichier <strong>wpstg-restore.php</strong> a été détecté dans le répertoire racine <code>%s</code>. Pour des raisons de sécurité, veuillez le supprimer ainsi que son fichier de configuration s'ils ne sont plus nécessaires.</p>

en: <strong>Destination Path:</strong> An absolute path like <code>/www/public_html/dev</code>. File permissions should be 755 and it must be writeable by php user <code>%s</code>
fr: <strong>Chemin de destination :</strong> Un chemin absolu comme <code>/www/public_html/dev</code>. Les permissions de fichier doivent être 755 et il doit être accessible en écriture par l'utilisateur PHP <code>%s</code>

en: <strong>Fatal Error: Cannot detect WordPress version of staging site. Open support ticket at support@wp-staging.com </strong><br>
fr: <strong>Erreur fatale : Impossible de detecter la version WordPress du site de test. Ouvre un ticket de support a support@wp-staging.com </strong><br>

en: <strong>Fatal error:</strong> Path <code>%s</code> does not exist!  <br><br> Did you move from one server to another recently or changed the location of your site? <br><br>
                    ​If you moved your site please reconnect the staging site to the new location and change the path in WP STAGING settings.
                    <br><br>​
                    <a href="%s" target="_blank">Learn how to fix this.</a><br>
                    <br>
                    If you still need help, <a href="%s" target="_blank">please contact us!</a>
fr: <strong>Erreur fatale :</strong> Le chemin <code>%s</code> n'existe pas ! <br><br> As-tu récemment déplacé ton site d'un serveur à un autre ou changé l'emplacement de ton site ? <br><br>
                    ​Si tu as déplacé ton site, reconnecte le site staging au nouvel emplacement et modifie le chemin dans les paramètres de WP STAGING. 
                    <br><br>​
                    <a href="%s" target="_blank">Apprends comment corriger cela.</a><br>
                    <br>
                    Si tu as encore besoin d'aide, <a href="%s" target="_blank">contacte-nous !</a>

en: <strong>Important:</strong> Delete the restore script file manually when it's no longer needed.
fr: <strong>Important :</strong> Supprimez manuellement le fichier du script de restauration lorsqu'il n'est plus nécessaire.

en: <strong>Linked backup file:</strong> <code style='font-size:inherit'>%s</code> &mdash; <strong>Backup ID:</strong> <code style='font-size:inherit'>%s</code>
fr: <strong>Fichier de sauvegarde lié :</strong> <code style='font-size:inherit'>%s</code> &mdash; <strong>ID de sauvegarde :</strong> <code style='font-size:inherit'>%s</code>

en: <strong>New:</strong> One-click backup restore and migration even if WordPress is down?
fr: <strong>Nouveau :</strong> Restauration de backup et migration en un clic même si WordPress est en panne ?

en: <strong>Target Hostname:</strong> The hostname of the destination site, for instance <code>https://subdomain.example.com</code> or <code>https://example.com/staging</code>
fr: <strong>Nom d'hôte cible :</strong> Le nom d'hôte du site de destination, par exemple <code>https://subdomain.example.com</code> ou <code>https://example.com/staging</code>

en: <strong>Your WP STAGING | PRO license key has been expired.</strong><br> You need a valid license key to use the backup & push feature and to get further updates. Updates are important to make sure that your version of WP STAGING is compatible with your version of WordPress and to prevent any data loss while using WP STAGING | PRO.
fr: <strong>Votre clé de licence WP STAGING | PRO a expiré.</strong><br> Une clé de licence valide est nécessaire pour utiliser la fonction de sauvegarde et de push ainsi que pour recevoir les mises à jour. Les mises à jour sont importantes pour garantir la compatibilité de votre version de WP STAGING avec votre version de WordPress et éviter toute perte de données avec WP STAGING | PRO.

en: <strong>Your license key of WP Staging Pro is invalid or deactivated.</strong><br>You need a valid license key to use the backup & push feature and to get further updates. Updates are important to make sure that your version of WP Staging is compatible with your version of WordPress and to prevent any data loss while using WP Staging Pro.
fr: <strong>Votre clé de licence WP Staging Pro est invalide ou désactivée.</strong><br>Une clé de licence valide est nécessaire pour utiliser la fonction de sauvegarde et de push ainsi que pour recevoir les mises à jour. Les mises à jour sont importantes pour garantir la compatibilité de votre version de WP Staging avec votre version de WordPress et éviter toute perte de données avec WP Staging Pro.

en: A WP Staging Job might be in progress. This message should disappear in few minutes. If you continue to see this message, contact the support!
fr: Une tâche WP Staging est peut-être en cours. Ce message devrait disparaître dans quelques minutes. Si vous continuez à voir ce message, contactez le support !

en: A backup created with previous version WP STAGING 4.0.2 can lead to login issues if the backup is restored on another host. If possible, create a new backup and delete the existing ones.<br>In case you need to keep your existing backup and are going to migrate it to another server, <a href="%s" target="_blank">read this article</a>.
fr: Un backup créé avec la version précédente WP STAGING 4.0.2 peut entraîner des problèmes de connexion si le backup est restauré sur un autre hôte. Si possible, crée un nouveau backup et supprime les existants.<br>Si tu dois conserver ton backup existant et le migrer vers un autre serveur, <a href="%s" target="_blank">lis cet article</a>.

en: A backup is created every day at 12:00 noon!
fr: Un backup est créé chaque jour à 12h00 !

en: A backup or restore process is already running.%sPlease wait for it to complete before starting a new one.%sIf this message keeps appearing, %s.
fr: Un processus de sauvegarde ou de restauration est déjà en cours.%sVeuillez attendre qu'il se termine avant d'en lancer un nouveau.%sSi ce message continue de s'afficher, %s.

en: A good plugin for an entire WordPress backup is the free one
fr: Un bon plugin pour un backup complet de WordPress est le gratuit

en: A multisite backup created with WP STAGING 4.3.0 or lower can lead to login issues if the backup is restored on a host with different WordPress prefix than backup. If possible, create a new backup and delete the existing ones.<br>In case you need to keep your existing backup and are going to migrate it to another server, <a href="%s" target="_blank">read this article</a>.
fr: Un backup multisite créé avec WP STAGING 4.3.0 ou inférieur peut entraîner des problèmes de connexion si le backup est restauré sur un hôte avec un préfixe WordPress différent de celui du backup. Si possible, crée un nouveau backup et supprime les existants.<br>Si tu dois conserver ton backup existant et le migrer vers un autre serveur, <a href="%s" target="_blank">lis cet article</a>.

en: A staging site may not work properly due to limitations in WordPress Playground. However, creating one can still be valuable for demonstrating the functionality.
fr: Un site de staging peut ne pas fonctionner correctement en raison des limitations de WordPress Playground. Cependant, en créer un peut tout de même être utile pour démontrer la fonctionnalité.

en: A user with the same login or email already exists on the staging site with a different user ID.
fr: Un utilisateur avec le même identifiant ou la même adresse e-mail existe déjà sur le site de staging avec un identifiant utilisateur différent.

en: A user with this email already exists. Cannot create temporary login link for existing users.
fr: Un utilisateur avec cette adresse e-mail existe déjà. Impossible de créer un lien de connexion temporaire pour les utilisateurs existants.

en: API Keys
fr: Clés API

en: Accept Incoming Connections
fr: Accepter les connexions entrantes

en: Accepted formats: .crt, .pem
fr: Formats acceptés : .crt, .pem

en: Access Control
fr: Contrôle d'accès

en: Access Denied
fr: Acces refuse

en: Access Denied! Refresh page and try again.
fr: Acces refuse ! Recharge la page et reessaie.

en: Access Denied: No read permission to scan the root directory for cloning. Alternatively you can try the WP STAGING backup feature!
fr: Acces refuse : Pas de permission de lecture pour scanner le repertoire racine pour le clonage. Tu peux essayer la fonctionnalite de sauvegarde WP STAGING !

en: Access Key
fr: Clé d'accès

en: Access Permissions
fr: Permissions d'acces

en: Access denied (403). The request was blocked, possibly by a firewall or security plugin.
fr: Accès refusé (403). La requête a été bloquée, probablement par un pare-feu ou un plugin de sécurité.

en: Access key field is required.
fr: Le champ clé d'accès est requis.

en: Access token expired: Please reconnect to your Dropbox account!
fr: Jeton d'acces expire : Reconnecte-toi a ton compte Dropbox !

en: Action required: %s needs to be set up again.
fr: Action requise : %s doit être reconfiguré.

en: Activate License
fr: Activer la licence

en: Activate WP Staging Pro
fr: Obtenir WP Staging Pro

en: Activate the license first!
fr: Active la licence d'abord !

en: Activate to symlink the folder %s to the production site. %s All files including images on the production site's uploads folder will be linked to the staging site uploads folder. This will speed up the cloning and pushing process tremendously as no files from the uploads folder are copied between both sites. %s Warning: this can lead to mixed and shared content issues if both sites load (custom) stylesheet files from the same uploads folder. %s Using this option means changing images on the staging site will change images on the production site as well. Use this with care! %s
fr: Active pour créer un lien symbolique du dossier %s%s%s vers le site de production. %s Tous les fichiers y compris les images dans le dossier uploads du site de production seront liés au dossier uploads du site staging. Cela accélérera considérablement le processus de clonage et de push car aucun fichier du dossier uploads n'est copié entre les deux sites. %s Attention : cela peut entraîner des problèmes de contenu mixte et partagé si les deux sites chargent des fichiers de feuilles de style (personnalisés) depuis le même dossier uploads. %s Utiliser cette option signifie que modifier les images sur le site staging modifiera également les images sur le site de production. Utilise cela avec précaution ! %s

en: Activate to symlink the folder %s%s%s to the production site. %s All files including images on the production site's uploads folder will be linked to the staging site uploads folder. This will speed up the cloning and pushing process tremendously as no files from the uploads folder are copied between both sites. %s Warning: this can lead to mixed and shared content issues if both sites load (custom) stylesheet files from the same uploads folder. %s Using this option means changing images on the staging site will change images on the production site as well. Use this with care! %s
fr: Active pour créer un lien symbolique du dossier %s%s%s vers le site de production. %s Tous les fichiers y compris les images dans le dossier uploads du site de production seront liés au dossier uploads du site staging. Cela accélérera considérablement le processus de clonage et de push car aucun fichier du dossier uploads n'est copié entre les deux sites. %s Attention : cela peut entraîner des problèmes de contenu mixte et partagé si les deux sites chargent des fichiers de feuilles de style (personnalisés) depuis le même dossier uploads. %s Utiliser cette option signifie que modifier les images sur le site staging modifiera également les images sur le site de production. Utilise cela avec précaution ! %s

en: Activate your license for single-file extraction
fr: Activez votre licence pour l'extraction de fichier individuel

en: Activate your license or upgrade to a Developer or Agency plan to use Remote Sync.
fr: Activez votre licence ou passez à un plan Developer ou Agency pour utiliser Remote Sync.

en: Activate your license to run this command.
fr: Active ta licence pour exécuter cette commande.

en: Activating...
fr: Activation en cours...

en: Activation, deactivation, uninstall, cloning and backup events
fr: Événements d'activation, désactivation, désinstallation, clonage et backup

en: Active
fr: Activer

en: Active on %1$s of %2$s sites
fr: Actif sur %1$s de %2$s sites

en: Add <strong>%s</strong> to your PHP <code>open_basedir</code> setting and follow %s step-by-step guide
fr: Ajoutez <strong>%s</strong> à votre paramètre PHP <code>open_basedir</code> et suivez %s le guide pas à pas

en: Add Exclude Rule +
fr: Ajouter une règle d'exclusion +

en: Add Exclude Rule +
fr: Ajouter une règle d'exclusion +

en: Add Exclusions
fr: Ajouter des exclusions

en: Add Password
fr: Ajouter un mot de passe

en: Add a password to secure the connection. You will need to enter this password each time you import data.
fr: Ajoutez un mot de passe pour sécuriser la connexion. Vous devrez saisir ce mot de passe à chaque importation de données.

en: Add this constant to your wp-config.php for the most secure storage:
fr: Ajoutez cette constante à votre wp-config.php pour le stockage le plus sécurisé:

en: Additional Notes
fr: Notes supplementaires

en: Adds an extra password layer on top of the connection key. Recommended when importing data into a production site.
fr: Ajoute une couche de mot de passe supplémentaire en plus de la clé de connexion. Recommandé lors de l'importation de données vers un site de production.

en: Adjust the permissions for <strong>%s</strong> to <code>755</code> and follow %s step-by-step guide
fr: Ajustez les permissions de <strong>%s</strong> à <code>755</code> et suivez %s le guide pas à pas

en: Admin Bar Background Color
fr: Couleur de fond de la barre d'administration

en: Advanced Options
fr: Options avancées

en: Advanced Settings
fr: Paramètres avancés

en: Advanced Settings (Requires Pro Version)
fr: Paramètres avancés (Nécessite la version Pro)

en: Advanced connection settings.
fr: Réglages avancés de la connexion.

en: Advanced system settings and debugging options
fr: Paramètres système avancés et options de débogage

en: After downloading, verify the file size matches the expected size. If it differs significantly, download the backup again or use FTP.
fr: Après le téléchargement, vérifiez que la taille du fichier correspond à la taille attendue. Si elle diffère sensiblement, téléchargez à nouveau la sauvegarde ou utilisez le FTP.

en: After installation, click "Next step" to create your instance.
fr: Après l'installation, clique sur "Étape suivante" pour créer ton instance.

en: Agency Plan
fr: Mettre à niveau le plan

en: All
fr: Tous

en: All Plugins are up to date.
fr: Toutes les extensions sont à jour.

en: All Pro features are now unlocked. Need help? %1$sContact our support team%2$s.
fr: Toutes les fonctionnalités Pro sont maintenant débloquées. Besoin d'aide ? %1$sContactez notre équipe de support%2$s.

en: All database tables with prefix "%s".
fr: Préfixe de table de base de données

en: All files in folder wp-content that are not plugins, themes, mu-plugins and uploads. Recommended for full-site backups.
fr: Tous les fichiers dans le dossier wp-content qui ne sont pas des plugins, thèmes, mu-plugins et uploads. Recommandé pour les backups complets du site.

en: All files will be copied to:
fr: Tous les fichiers seront copiés vers :

en: All files will be copied to:
fr: Tous les fichiers seront copiés vers :

en: All installed WordPress plugins and their configurations.
fr: Désactivera le cron WordPress sur le site staging.

en: All remaining files not included in the categories above
fr: Tous les fichiers restants non inclus ci-dessus

en: All rights reserved.
fr: Tous droits réservés.

en: Allow & Continue
fr: Autoriser et continuer

en: Allow Cloning (Staging Site Only)
fr: Autoriser le clonage (Site staging uniquement)

en: Allow Emails Sending
fr: Autoriser l'envoi d'e-mails

en: Allow Mails Sending:
fr: Autoriser l'envoi d'e-mails :

en: Allow access from all visitors
fr: Autoriser l'acces de tous les visiteurs

en: Allow emails sending for this staging site.
fr: Autoriser l'envoi d'e-mails pour ce site staging.

en: Allow submission of %s.
fr: Autoriser l'envoi de %s.

en: Allow these permissions:
fr: Autoriser ces permissions :

en: Also all current network sites will be deleted and replaced by the sites in the backup.
fr: De plus, tous les sites du réseau actuel seront supprimés et remplacés par les sites du backup.

en: Also works in WSL on Windows.
fr: Fonctionne aussi dans WSL sous Windows.

en: An error occurred during the download. Do you want to resume the download?
fr: Une erreur s'est produite pendant le telechargement. Veux-tu reprendre le telechargement ?

en: An error occurred while loading this component.
fr: Une erreur s'est produite lors du chargement de ce composant.

en: An error occurred, please try again.
fr: Une erreur s'est produite, reessaie.

en: And much more...
fr: Et bien plus encore...

en: Another WP STAGING is already activated, please leave only one instance of the WP STAGING plugin active at the same time.
fr: Un autre WP STAGING est deja active, ne laisse qu'une seule instance de l'extension WP STAGING active en meme temps.

en: Applying an exclude rule will not effect existing files on the staging site if you don't clean up the wp-content folder before updating. Existing files will not be deleted afterwards automatically!
fr: Appliquer une règle d'exclusion n'affectera pas les fichiers existants sur le site staging si tu ne nettoies pas le dossier wp-content avant la mise à jour. Les fichiers existants ne seront pas supprimés automatiquement après !

en: Are You Sure?
fr: Es-tu sur ?

en: Are you sure you want to cancel cloning process?
fr: Es-tu sur de vouloir annuler le processus de clonage ?

en: Are you sure you want to reset all settings to default values?
fr: Es-tu sur de vouloir annuler le processus de clonage ?

en: Are you sure?
fr: Es-tu sur ?

en: Are you sure? This process is irreversible!
fr: Êtes-vous sûr ? Ce processus est irréversible !

en: Ask in the forum
fr: Demander sur le forum

en: Ask me later
fr: Me demander plus tard

en: Attempting to activate a bundle's parent license. Get a new license key from %s or contact %s for help.
fr: Tentative d'activation de la licence parente d'un lot. Obtiens une nouvelle cle de licence sur wp-staging.com ou contacte support@wp-staging.com pour de l'aide.

en: Authenticated successfully.
fr: Le stockage %s est authentifie avec succes !

en: Authentication
fr: Authentification

en: Authentication failed (%d). Please check your HTTP authentication credentials.
fr: Échec de l'authentification (%d). Veuillez vérifier vos identifiants d'authentification HTTP.

en: Authentication failed (401). The username or password is incorrect.
fr: Échec de l'authentification (401). Le nom d'utilisateur ou le mot de passe est incorrect.

en: Authentication failed please try again.
fr: L'authentification a echoue, reessaie.

en: Auto Update Plugins
fr: Must-Use Plugins

en: Auto Updating Staging Site Plugins
fr: Autoriser le clonage (Site staging uniquement)

en: Automated SSL for local testing.
fr: SSL automatisé pour les tests locaux.

en: Automatic login for staging sites. Try %s
fr: Créer des liens de connexion magiques vers les sites staging.

en: Automatically updates all plugins on the staging site to the latest versions immediately after you have created the staging site. You can then test the staging site to find out if all plugins work as expected and if your site does not trigger any errors.
fr: Met automatiquement à jour toutes les extensions du site de staging vers les dernières versions immédiatement après la création du site de staging. Vous pouvez ensuite tester le site de staging pour vérifier si toutes les extensions fonctionnent comme prévu et si votre site ne génère aucune erreur.

en: Available in Developer and Agency plans.
fr: Disponible dans les plans Developer et Agency.

en: Available on all Pro plans.
fr: Disponible sur tous les plans Pro.

en: Available on all premium paid plans.
fr: Disponible dans tous les forfaits premium payants.

en: Available on the Developer and Agency plans.
fr: Disponible sur les plans Developer et Agency.

en: BACK
fr: RETOUR

en: BEGINS WITH
fr: COMMENCE PAR

en: Back
fr: Retour

en: Back up your current website before you proceed!
fr: Fais un backup de ton site web actuel avant de continuer !

en: Background process failed to start
fr: Le processus en arrière-plan n'a pas pu démarrer

en: Backup
fr: Sauvegarde

en: Backup & Migration
fr: Sauvegarde et migration

en: Backup & Restore
fr: Backup et restauration

en: Backup & migration for wordpress.com hosted sites.
fr: Backup et migration pour les sites hébergés sur wordpress.com.

en: Backup &amp; Migration
fr: Backup et migration

en: Backup Complete
fr: Sauvegarde terminee

en: Backup Contents
fr: Contenu de la sauvegarde

en: Backup Creation Triggered
fr: Creation de sauvegarde declenchee

en: Backup Database
fr: Backup de la base de données

en: Backup Deleted!
fr: Sauvegarde supprimee !

en: Backup Files Scanning
fr: Analyse des fichiers de sauvegarde

en: Backup Location
fr: Emplacement du backup

en: Backup Media Library
fr: Backup de la médiathèque

en: Backup Must-Use Plugins
fr: Backup des Must-Use Plugins

en: Backup Name
fr: Nom de la sauvegarde

en: Backup Name (Optional)
fr: Nom du backup (Optionnel)

en: Backup Other Files In wp-content
fr: Backup des autres fichiers dans wp-content

en: Backup Other WP Root Folders
fr: Backup des autres fichiers dans WP Root

en: Backup Plugins
fr: Backup des plugins

en: Backup Requirements check passed...
fr: Verification des prerequis de sauvegarde reussie...

en: Backup Restore Requires Upgrade
fr: Restauration du backup réussie !

en: Backup Restore Successful!
fr: Restauration du backup réussie !

en: Backup Retention
fr: Conservation des sauvegardes

en: Backup Schedule Created
fr: Programmation de sauvegarde creee

en: Backup Themes
fr: Backup des thèmes

en: Backup Times
fr: Horaires de backup

en: Backup Upload Complete
fr: Telechargement de la sauvegarde termine

en: Backup and Migration - Become a Pro User!
fr: Backup et migration - Deviens un utilisateur Pro !

en: Backup and Restore WordPress. Simple, fast, and secure. Even if your website is no longer accessible.
fr: Backup et restauration de WordPress. Simple, rapide et sécurisé. Même si ton site web n'est plus accessible.

en: Backup and clone entire WordPress Multisites.
fr: Sauvegarder et cloner des Multisites WordPress entiers.

en: Backup created automatically (%s).
fr: Backup créé automatiquement.

en: Backup current main site
fr: Backup du site principal actuel

en: Backup current network subsite
fr: Backup du sous-site réseau actuel

en: Backup destination
fr: Destination de la sauvegarde

en: Backup entire network
fr: Backup de tout le réseau

en: Backup file URL is empty
fr: L'URL du fichier de sauvegarde est vide

en: Backup file couldn’t be signed properly.
fr: Le fichier de sauvegarde n'a pas pu être signé correctement.

en: Backup file is missing.
fr: Le fichier de sauvegarde est manquant.

en: Backup file not found.
fr: Fichier de sauvegarde introuvable.

en: Backup has been deleted from remote storage.
fr: La sauvegarde a ete supprimee du stockage distant.

en: Backup in Progress
fr: Horaires de backup

en: Backup is scheduled according to the provided settings.
fr: La sauvegarde est programmee selon les parametres fournis.

en: Backup location must not contain spaces.
fr: L'emplacement de la sauvegarde ne doit pas contenir d'espaces.

en: Backup location must not contain whitespace.
fr: L'emplacement de la sauvegarde ne doit pas contenir d'espaces.

en: Backup part %s doesn't exist. Skipping from extraction
fr: La partie de sauvegarde %s n'existe pas. Ignoree lors de l'extraction

en: Backup part %s doesn't exist. Skipping from extraction.
fr: La partie de sauvegarde %s n'existe pas. Ignoree lors de l'extraction

en: Backup path does not exist or has no write permission! Full path:
fr: Le chemin de sauvegarde n'existe pas ou n'a pas de permission d'écriture ! Chemin complet :

en: Backup prepared to be uploaded...
fr: Sauvegarde preparee pour le telechargement...

en: Backup retention
fr: Conservation des sauvegardes

en: Backup size cannot be determined or is zero
fr: La taille de la sauvegarde ne peut pas etre zero ou moins

en: Backup size cannot be zero or less
fr: La taille de la sauvegarde ne peut pas etre zero ou moins

en: Backup successfully imported!
fr: Sauvegarde importee avec succes !

en: Backup successfully restored
fr: Backup restauré avec succès

en: Backup successfully uploaded!
fr: Sauvegarde telechargee avec succes !

en: Backup upload is prepared from url
fr: Le téléversement de la sauvegarde est préparé à partir de l'URL

en: Backup will run in background. You can close the window.
fr: La sauvegarde s'executera en arriere-plan. Tu peux fermer la fenetre.

en: Backups
fr: Sauvegardes

en: Basic version doesn't support multisite backups.
fr: La version basique ne supporte pas les sauvegardes multisite.

en: Basic version doesn't support staging feature on multisite.
fr: La version basique ne supporte pas les sauvegardes multisite.

en: Before proceeding, make sure that your server has enough free disk space to clone the website. You can check the available disk space in your hosting customer account (e.g. cPanel).
fr: Avant de continuer, assure-toi que ton serveur dispose de suffisamment d'espace disque libre pour cloner le site web. Tu peux verifier l'espace disque disponible dans ton compte d'hebergement (ex. cPanel).

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Browse Backup
fr: Parcourir la sauvegarde

en: Browse Backup Contents:
fr: Parcourir le contenu de la sauvegarde :

en: Browse the contents of this backup.
fr: Parcourir le contenu de cette sauvegarde.

en: Browser Info
fr: Informations systeme

en: Btw. This asking for a rating is not part of WP Staging Pro to meet the demands of professional users and provide a cleaner user interface.
fr: Au fait, cette demande de notation ne fait pas partie de WP Staging Pro pour répondre aux exigences des utilisateurs professionnels et fournir une interface utilisateur plus épurée.

en: Bucket Name
fr: Nom du bucket

en: Bucket field is required.
fr: Le champ bucket est requis.

en: Buffer size for the file copy process in megabytes.
                                            The higher the value the faster large files are copied.
                                            To find out the highest possible values try a high one and lower it until
                                            you get no more errors during file copy process. Usually this value correlates directly
                                            with the memory consumption of PHP so make sure that
                                            it does not exceed any php.ini max_memory limits.
fr: Taille du tampon pour le processus de copie de fichiers en mégaoctets.
                                            Plus la valeur est élevée, plus les gros fichiers sont copiés rapidement.
                                            Pour trouver les valeurs les plus élevées possibles, essaie une valeur élevée et diminue-la jusqu'à
                                            ne plus avoir d'erreurs pendant le processus de copie de fichiers. Généralement cette valeur est directement corrélée
                                            à la consommation de mémoire de PHP, assure-toi donc qu'elle
                                            ne dépasse pas les limites max_memory de php.ini.

en: Bug Fixes
fr: Corrections de bugs

en: Business Plan
fr: Plan Business

en: Buy WP Staging Pro
fr: Acheter WP Staging Pro

en: Buy the Premium Plugin
fr: Acheter l'extension Premium

en: CANCEL
fr: ANNULER

en: CONFIRM
fr: CONFIRMER

en: CONTACT US
fr: CONTIENT

en: CONTAINS
fr: CONTIENT

en: CPU Load Priority
fr: Priorite de charge CPU

en: CSS & layout looks different after push
fr: Le CSS et la mise en page sont différents après le push

en: Calculate Backup Size
fr: Valider le backup

en: Can not detect required disk space
fr: Impossible de detecter l'espace disque requis

en: Can not login to staging site
fr: Impossible de se connecter au site staging

en: Can not proceed!<br>WordPress version on production and staging site must be identical!<br>Please update WordPress and try again pushing the staging site to live.<p></p>WordPress on Production Site: Version %s <br>WordPress on Staging Site: Version %s<p></p>Read: <a href="https://wp-st​aging.com/docs/wordpress-core-update-not-showing-updating-wordpress-manually/" target="_blank">How to update WordPress automatically on staging site</a>
fr: Impossible de continuer !<br>La version WordPress sur le site de production et le site de test doit etre identique !<br>Mets a jour WordPress et reessaie de pousser le site de test en production.<p></p>WordPress sur le site de production : Version %s <br>WordPress sur le site de test : Version %s<p></p>Lire : <a href="https://wp-st​aging.com/docs/wordpress-core-update-not-showing-updating-wordpress-manually/" target="_blank">Comment mettre a jour WordPress automatiquement sur le site de test</a>

en: Can not proceed. Tables beginning with the prefix '%s' already exist in the database i.e. %s. Choose another table prefix and try again.
fr: Impossible de continuer. Des tables commencant par le prefixe '%s' existent deja dans la base de donnees, par ex. %s. Choisis un autre prefixe de table et reessaie.

en: Can not send email. Please contact us in the
fr: Impossible d'envoyer l'email. Contacte-nous sur le

en: Can not send email. Please contact us in the
fr: Impossible d'envoyer l'e-mail. Veuillez nous contacter sur le

en: Can not send mail. <br>Please write us a mail to<br>support@wp-staging.com
fr: Impossible d'envoyer l'email. <br>Ecris-nous un email a<br>support@wp-staging.com

en: Can not symlink %s. Error:
fr: Impossible de creer un lien symbolique %s. Erreur :

en: Can not symlink %s. Error:
fr: Impossible de créer le lien symbolique %s. Erreur :

en: Can not update WP STAGING plugin
fr: Impossible de mettre à jour le plugin WP STAGING

en: Can we help? Please describe your problem
fr: Pouvons-nous aider ? Décris ton problème

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel Current Job!
fr: Annuler la tâche en cours !

en: Cancel Remote Sync?
fr: Supprimer la sauvegarde distante ?

en: Cancel process did not finish gracefully. Some temporary files might not have been cleaned up.
fr: Le processus d'annulation ne s'est pas termine correctement. Certains fichiers temporaires n'ont peut-etre pas ete nettoyes.

en: Cancel sync
fr: Annuler

en: Canceling
fr: Annuler

en: Canceling Backup
fr: Créer un backup

en: Canceling Please wait...
fr: Annulation en cours. Patiente...

en: Canceling Pull
fr: Annulation en cours. Patiente...

en: Cancelling & Cleaning up
fr: Annulation et nettoyage

en: Cannot create staging site. Staging site directory does not exist and cannot be created!
fr: Impossible de créer le site de staging. Le répertoire du site de staging n'existe pas et ne peut pas être créé !

en: Cannot create staging site. Staging site directory is not empty!
fr: Impossible de créer le site de staging. Le répertoire du site de staging n'est pas vide !

en: Cannot increase execution time. Max allowed execution time of %s seconds exceeded.
fr: Impossible d'augmenter le temps d'execution. Le temps d'execution maximum autorise de %s secondes est depasse.

en: Cannot push staging site. Staging site directory does not exist!
fr: Impossible de faire le Push du site de staging. Le répertoire du site de staging n'existe pas !

en: Cannot reset staging site. Staging site directory does not exist!
fr: Impossible de réinitialiser le site de staging. Le répertoire du site de staging n'existe pas !

en: Cannot update staging site. Staging site directory does not exist!
fr: Impossible de mettre à jour le site de staging. Le répertoire du site de staging n'existe pas !

en: Cannot use production site database. Use another database.
fr: Impossible d'utiliser la base de donnees du site de production. Utilise une autre base de donnees.

en: Caution
fr: Duree

en: Certificate (PEM)
fr: Certificat (PEM)

en: Change Database
fr: Changer la base de données

en: Change Destination
fr: Changer la destination

en: Change Password
fr: Changer le mot de passe

en: Changing this option resets all selected database tables. Use the menu link "Database Tables" below to select all desired tables.
fr: Modifier cette option réinitialise toutes les tables de base de données sélectionnées. Utilise le lien du menu "Tables de base de données" ci-dessous pour sélectionner toutes les tables souhaitées.

en: Check if there is enough free space and the file permissions are 644 or 755. Could not create file: %s
fr: Verifie s'il y a suffisamment d'espace libre et que les permissions du fichier sont 644 ou 755. Impossible de creer le fichier : %s

en: Check if this folder exists! Folder permissions should be chmod 755 or 777.
fr: Vérifie si ce dossier existe ! Les permissions du dossier doivent être chmod 755 ou 777.

en: Check if this folder exists! Folder permissions should be chmod 755 or higher.
fr: Vérifie si ce dossier existe ! Les permissions du dossier doivent être chmod 755 ou supérieur.

en: Check required disk space
fr: Vérifier l'espace disque requis

en: Check this box to make this staging site cloneable.
fr: Coche cette case pour rendre ce site staging clonable.

en: Choose Personal or Business for single-file extraction
fr: Choisissez Personal ou Business pour l'extraction de fichier individuel

en: Choose a name that helps you recognize this sync later.
fr: Choisissez un nom pour reconnaître cette synchronisation.

en: Choose a strong password to protect your remote connection.
fr: Choisissez un mot de passe fort pour protéger votre connexion distante.

en: Choose what to sync
fr: Choisir quoi synchroniser

en: Clean Backup Queue
fr: Nettoyer la file de sauvegarde

en: Clean Plugins/Themes
fr: Nettoyer les plugins/thèmes

en: Clean Uploads
fr: Nettoyer les téléversements

en: Cleaning Up Temp. Tables
fr: Nettoyage des tables temporaires

en: Cleaning up temporary backups…
fr: Nettoyage des sauvegardes temporaires…

en: Cleaning up temporary files…
fr: Nettoyage des fichiers temporaires…

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear All Rules
fr: Effacer toutes les règles

en: Clear key
fr: Effacer la clé

en: Clear selection
fr: Effacer la sélection

en: Click and drag to select multiple files at once.
fr: Cliquez et faites glisser pour sélectionner plusieurs fichiers à la fois.

en: Click here to check again now.
fr: Clique ici pour verifier a nouveau.

en: Click on "Configure" to set up and activate the storage provider first.
fr: Cliquez sur "Configurer" pour configurer et activer le fournisseur de stockage.

en: Click on a folder name to expand it.
fr: Clique sur le nom d'un dossier pour le développer.

en: Click on the link to copy it! (Will be displayed only once)
fr: Clique sur le lien pour le copier ! (Ne sera affiché qu'une seule fois)

en: Click the button below to help us fixing it for you!
fr: Clique sur le bouton ci-dessous pour nous aider à le résoudre !

en: Clicking the button below will create the restore file at: <code style="font-size:inherit">%s/wpstg-restore.php</code>
fr: En cliquant sur le bouton ci-dessous, le fichier de restauration sera créé à l'emplacement : <code style="font-size:inherit">%s/wpstg-restore.php</code>

en: Clone Entire Network
fr: Cloner tout le réseau

en: Clone ID and role are required.
fr: L'ID du clone et le rôle sont requis.

en: Clone and push Multisites. (Pro)
fr: Cloner et envoyer des Multisites. (Pro)

en: Clone data saved successfully.
fr: Donnees du clone enregistrees avec succes.

en: Clone destination dir cannot be created. Please choose another path.
fr: Le repertoire de destination du clone ne peut pas etre cree. Choisis un autre chemin.

en: Clone destination dir is not writable. Please make <code>%s</code> or <code>%s</code> writable to proceed!
fr: Le repertoire de destination du clone n'est pas inscriptible. Rends <code>%s</code> ou <code>%s</code> inscriptible pour continuer !

en: Clone the entire multisite network as a staging multisite.
fr: Cloner l'ensemble du réseau multisite en tant que multisite staging.

en: Clone your entire website with one click.
fr: Clone l'intégralité de ton site web en un clic.

en: Cloned sites are available to authenticated users only.
fr: Les sites clonés ne sont disponibles que pour les utilisateurs authentifiés.

en: Cloning
fr: Clonage

en: Cloning in Progress
fr: Clonage en cours

en: Close
fr: Fermer

en: Close this message
fr: Fermer ce message

en: Comes with our money back guarantee * You need to give us chance to resolve your issue first.
fr: Livré avec notre garantie de remboursement * Tu dois nous donner la chance de résoudre ton problème d'abord.

en: Compare plans
fr: Comparer les offres

en: Compatibility details
fr: Détails de compatibilité

en: Complete Site Info
fr: Créer le site

en: Complete WordPress database with all content and settings.
fr: Base de données WordPress complète avec tout le contenu et les paramètres.

en: Complete system and server information for debugging
fr: Informations complètes sur le système et le serveur pour le débogage

en: Compress Backups
fr: Compresser les sauvegardes

en: Compress Backups (Incompatible with Multipart Backups)
fr: Compresser les sauvegardes (incompatible avec les sauvegardes multiparties)

en: Compressed
fr: Compresser les sauvegardes

en: Compression Not Supported
fr: Version PHP non supportée

en: Configure
fr: Confirmer

en: Configure database operations and performance optimization settings
fr: Configurez les opérations de base de données et les paramètres d'optimisation des performances

en: Configure email and Slack alerts for backup and remote sync events.
fr: Configurez les notifications par e-mail et Slack pour les événements de sauvegarde et de synchronisation distante.

en: Configure how backups are created and stored.
fr: Configurez la façon dont les sauvegardes sont créées et stockées.

en: Configure the region and bucket for your backups.
fr: Configurez la région et le bucket pour vos sauvegardes.

en: Configure the region and location for your backups.
fr: Configurez la région et l'emplacement pour vos sauvegardes.

en: Configure where and how backups are stored in Google Drive.
fr: Configurez l'emplacement et la façon dont les sauvegardes sont stockées dans Google Drive.

en: Configure where and how many backups to store.
fr: Configurez où et combien de sauvegardes conserver.

en: Configure your staging and backup preferences
fr: Configurez vos préférences de staging et de sauvegarde

en: Configured remote storage providers
fr: Fournisseurs de stockage distant configurés

en: Configured staging environments
fr: Environnements de staging configurés

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Confirm Password
fr: Confirmer le push

en: Confirm Push
fr: Confirmer le push

en: Confirm User Synchronization!
fr: Confirmer la synchronisation de l'utilisateur !

en: Confirm overwrite
fr: Confirmer l'écrasement

en: Congratulations
fr: Félicitations

en: Congratulations!
fr: Félicitations !

en: Connect
fr: Connecter

en: Connect WP Staging to your server so it can upload backup files automatically.
fr: Connectez WP Staging à votre serveur pour qu'il puisse téléverser les fichiers de sauvegarde automatiquement.

en: Connect with API Credentials
fr: Se connecter avec des identifiants API

en: Connect your Dropbox account to enable backup uploads.
fr: Connectez votre compte Dropbox pour activer le téléversement des sauvegardes.

en: Connect your Google Drive account to enable backup uploads.
fr: Connectez votre compte Google Drive pour activer le téléversement des sauvegardes.

en: Connect your Microsoft OneDrive account to enable backup uploads.
fr: Connectez votre compte Microsoft OneDrive pour activer le téléversement des sauvegardes.

en: Connect your pCloud account to enable backup uploads.
fr: Connectez votre compte pCloud pour activer le téléversement des sauvegardes.

en: Connecting to the remote site and preparing data transfer...
fr: Connexion au site distant et préparation du transfert de données...

en: Connection Failed
fr: Détail de connexion

en: Connection Key copied to clipboard
fr: Connection Key copiee dans le presse-papiers !

en: Connection Key has been regenerated successfully.
fr: Connection Key regeneree avec succes.

en: Connection Test
fr: Test de connexion

en: Connection failed: %s
fr: Échec de la connexion : %s

en: Connection has expired. Please connect again.
fr: L'authentification a echoue, reessaie.

en: Connection key is invalid. Go to the remote site → WP Staging → Settings → Remote Sync and copy the connection key again.
fr: La clé de connexion est invalide. Accédez au site distant → WP Staging → Paramètres → Remote Sync et copiez la clé à nouveau.

en: Connection key is required.
fr: Une clé de connexion est requise.

en: Connection key password
fr: Mot de passe du Connection Key

en: Connection key password has been removed successfully.
fr: Le mot de passe du Connection Key a été supprimé avec succès.

en: Connection key password has been set successfully.
fr: Le mot de passe du Connection Key a été défini avec succès.

en: Connection successful! Background tasks will be able to reach wp-admin.
fr: Connexion réussie ! Les tâches en arrière-plan pourront atteindre wp-admin.

en: Connection type
fr: Type de connexion

en: Connection verified
fr: Connexion vérifiée

en: Contact Support
fr: Contacter le support

en: Contact Us
fr: Contacte-nous

en: Contact support
fr: Contacter le support

en: Contact us
fr: Contacte-nous

en: Contact us directly and get priority email support to help you faster.
fr: Contacte-nous directement et obtiens un support prioritaire par email pour t'aider plus rapidement.

en: Contact your network administrator to install the update.
fr: Contactez votre administrateur réseau pour installer la mise à jour.

en: Contact:
fr: Contact :

en: Contains:
fr: Contient :

en: Contains:
fr: Contient :

en: Content, settings, and plugin data stored in the database
fr: Contenu, paramètres et données de plugins dans la base de données

en: Contents
fr: Contenu

en: Control email delivery on this staging site.
fr: Contrôlez l'envoi des e-mails sur ce site de staging.

en: Control how many backups to keep in your storage.
fr: Contrôlez le nombre de sauvegardes conservées dans votre stockage.

en: Control how many backups to keep on your server.
fr: Contrôlez le nombre de sauvegardes conservées sur votre serveur.

en: Control user permissions and access
fr: Contrôlez les permissions et l'accès des utilisateurs

en: Copied to clipboard!
fr: Copié dans le presse-papiers !

en: Copied!
fr: Copié !

en: Copy
fr: Copier

en: Copy Backup Link
fr: Copier le lien de la sauvegarde

en: Copy Key
fr: Copier

en: Copy PHP debug.log
fr: Copier le fichier PHP debug.log

en: Copy WP Staging Logs
fr: Taches WP Staging

en: Copy backup link to restore it quickly on another website.
fr: Copier le lien de la sauvegarde pour la restaurer rapidement sur un autre site web.

en: Copy command
fr: Copier la commande

en: Copy connection key to clipboard
fr: Copié dans le presse-papiers !

en: Copy snippet to clipboard
fr: Copier l'extrait dans le presse-papiers

en: Copy this URI and add it to your Google API credentials as the authorized redirect URI.
fr: Copiez cet URI et ajoutez-le à vos identifiants d'API Google comme URI de redirection autorisé.

en: Copy this key and paste it on the remote site under %s.
fr: Copiez cette clé et collez-la sur le site distant sous %s.

en: Copy to Clipboard
fr: Copier dans le presse-papiers

en: Copy!
fr: Copier !

en: Copying Database
fr: Copie de la base de donnees

en: Copying Files
fr: Copie des fichiers

en: Corrupted Backup
fr: Créer un backup

en: Could not acquire exclusive lock for writing to Queue file: %s.task
fr: Impossible d'obtenir le verrou exclusif pour ecrire dans le fichier de file d'attente : %s.task

en: Could not activate license. Invalid Item ID. Get a new license key from %s or contact %s for help.
fr: Impossible d'activer la licence. ID d'element non valide. Obtiens une nouvelle cle de licence sur wp-staging.com ou contacte support@wp-staging.com pour de l'aide.

en: Could not activate license. URL not provided. Get a new license key from %s or contact %s for help.
fr: Impossible d'activer la licence. URL non fournie. Obtiens une nouvelle cle de licence sur wp-staging.com ou contacte support@wp-staging.com pour de l'aide.

en: Could not append data to the test file. The server may not support resume or the user lacks write permission.
fr: Impossible d'ajouter des données au fichier de test. Le serveur peut ne pas supporter la reprise ou l'utilisateur n'a pas les permissions d'écriture.

en: Could not create destination file for writing.
fr: Impossible de créer le fichier de destination en écriture.

en: Could not create extraction folder for %s.
fr: Impossible de créer le dossier d'extraction pour %s.

en: Could not delete original file %s. Skipping restore of it...
fr: Impossible de supprimer le fichier original %s. Restauration ignoree...

en: Could not delete original media library file %s. Skipping restore of it...
fr: Impossible de supprimer le fichier original de la bibliotheque de medias %s. Restauration ignoree...

en: Could not delete the backup. Maybe a permission issue?
fr: Impossible de supprimer la sauvegarde. Peut-etre un probleme de permissions ?

en: Could not open destination file for writing.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier de destination en écriture.

en: Could not open the backup file for requirement checking.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier de sauvegarde pour la verification des prerequis.

en: Could not overwrite %s.
fr: Impossible d'écraser %s.

en: Could not prepare backup upload
fr: Impossible de préparer le téléversement de la sauvegarde

en: Could not prevent directory listing on %s (Reason: Directory is not writable and does not contain an index file)
fr: Impossible d'empecher le listage du repertoire sur %s (Raison : Le repertoire n'est pas inscriptible et ne contient pas de fichier index)

en: Could not prevent directory listing on %s (Reason: Failed to create index.php)
fr: Impossible d'empecher le listage du repertoire sur %s (Raison : Impossible de creer index.php)

en: Could not read the staging site users table. It may not exist yet.
fr: Impossible de lire la table des utilisateurs du site de staging. Elle n'existe peut-être pas encore.

en: Could not restore the database. MySQL returned the error code 1813, which is related to a tablespace error that WP STAGING can't handle. Please contact your hosting company.
fr: Impossible de restaurer la base de données. MySQL a renvoyé le code d'erreur 1813, lié à une erreur de tablespace que WP STAGING ne peut pas traiter. Veuillez contacter votre hébergeur.

en: Could not restore the query. MySQL has returned the error code %d, with message "%s".
fr: Impossible de restaurer la requête. MySQL a renvoyé le code d'erreur %d avec le message "%s".

en: Could not retrieve current user data or staging site database prefix.
fr: Impossible de récupérer les données de l'utilisateur actuel ou le préfixe de base de données du site de staging.

en: Could not save clone data %s Error:
fr: Impossible d'enregistrer les donnees du clone %s Erreur :

en: Could not save clone data %s Error:
fr: Impossible d'enregistrer les données du clone %s. Erreur :

en: Could not save settings. Ensure credentials are correct! Please try again!
fr: Impossible d'enregistrer les paramètres. Vérifiez que les identifiants sont corrects ! Veuillez réessayer !

en: Could not save settings. Ensure that storage provider's credentials are correct!
fr: Impossible d'enregistrer les paramètres. Vérifiez que les identifiants du fournisseur de stockage sont corrects !

en: Could not write to the remote folder "%s". Make sure the path exists on the server and the user has write permission. Use an absolute path like /home/user/backups if a relative path does not work.
fr: Impossible d'écrire dans le dossier distant "%s". Assurez-vous que le chemin existe sur le serveur et que l'utilisateur a les permissions d'écriture. Utilisez un chemin absolu comme /home/user/backups si un chemin relatif ne fonctionne pas.

en: Create
fr: Creer

en: Create Backup
fr: Créer un backup

en: Create Local Site
fr: Créer un site local

en: Create Login Link
fr: Créer un lien de connexion

en: Create Site
fr: Créer le site

en: Create Site Backup
fr: Créer un backup du site

en: Create Space on DigitalOcean
fr: Créer un espace sur DigitalOcean

en: Create Staging Site
fr: Créer un site staging

en: Create Temporary Login
fr: Créer une connexion temporaire

en: Create a backup in a new tab
fr: Créer une sauvegarde dans un nouvel onglet

en: Create a backup of folder wp-content/uploads before deleting it.
fr: Créez une sauvegarde du dossier wp-content/uploads avant de le supprimer.

en: Create a connection key on this source site and paste it into Remote Sync on another site. This authorizes the other site to securely pull and import data from this WordPress installation.
fr: Créez une clé de connexion sur ce site source et collez-la dans Remote Sync sur un autre site. Cela autorise l'autre site à récupérer et importer en toute sécurité les données de cette installation WordPress.

en: Create a local copy of this site
fr: Créer une copie locale de ce site

en: Create a new admin user account for this staging site!
fr: Crée un nouveau compte utilisateur administrateur pour ce site staging !

en: Create an account
fr: Créer un compte

en: Create and share temporary login links that expire automatically. No password required.
fr: Créez et partagez des liens de connexion temporaires qui expirent automatiquement. Aucun mot de passe requis.

en: Create database backup
fr: Créer un backup de la base de données

en: Create database backup (Not supported in subsites for now, coming soon!)
fr: Créer un backup de la base de données (Non supporté dans les sous-sites pour le moment, bientôt disponible !)

en: Create local Docker staging sites with the WP Staging CLI.
fr: Créez des sites de staging Docker locaux avec le CLI WP Staging.

en: Create magic login links to staging sites.
fr: Créer des liens de connexion magiques vers les sites staging.

en: Create new admin accounts for staging sites.
fr: Créer de nouveaux comptes administrateur pour les sites staging.

en: Create tokens on DigitalOcean
fr: Créer des tokens sur DigitalOcean

en: Created
fr: Créé

en: Created By
fr: Créé par

en: Created on:
fr: Créé le :

en: Creates a local copy of your site content.
fr: Crée une copie locale du contenu de ton site.

en: Creates a ready-to-use local site quickly.
fr: Crée rapidement un site local prêt à l'emploi.

en: Critical
fr: Critique

en: Critical:
fr: Critique :

en: Current Server Time: %s
fr: Heure actuelle du serveur : %s

en: Current Time
fr: Heure actuelle

en: Current job was cancelled from another page! This modal will close automatically when done...
fr: Cette fenetre se fermera automatiquement une fois termine...

en: Custom Provider
fr: Fournisseur personnalisé

en: Custom Region
fr: Région

en: Custom certificate
fr: Certificat personnalisé

en: Custom region
fr: Fournisseur personnalisé

en: Custom region is required.
fr: La région personnalisée est requise.

en: Customize these settings
fr: Personnaliser ces paramètres

en: DB Collation
fr: Collation BD

en: DB Copy Query Limit
fr: Limite de requetes de copie BD

en: DB Host:
fr: Hote BD :

en: DB Host:
fr: Hôte BDD :

en: DB Name:
fr: Nom de la BD :

en: DB Name:
fr: Nom de BDD :

en: DB Prefix
fr: Préfixe de base de données

en: DB Search & Replace Limit
fr: Limite de recherche et remplacement BD

en: DB Storage Engine
fr: Moteur de stockage BD

en: DB User:
fr: Utilisateur BD :

en: DB User:
fr: Utilisateur de BDD :

en: Daily
fr: Quotidien

en: Data selection options
fr: Options de sélection des données

en: Database
fr: Base de données

en: Database & Uploads Backup Before Push
fr: Sauvegarde de la base de données et des téléversements avant la migration

en: Database Backup
fr: Sauvegarde de base de donnees

en: Database Backup Before Push
fr: Sauvegarde de la base de données avant la migration

en: Database Hostname
fr: Nom d'hôte de la base de données

en: Database Management
fr: Nom de la base de données

en: Database Name
fr: Nom de la base de données

en: Database Name:
fr: Nom de la base de données :

en: Database Name:
fr: Nom de la base de données :

en: Database Password
fr: Mot de passe de la base de données

en: Database Prefix
fr: Préfixe de base de données

en: Database Prefix:
fr: Préfixe de base de données :

en: Database Prefix:
fr: Préfixe de base de données :

en: Database Search and Replace
fr: Recherche et remplacement dans la base de données

en: Database Table Prefix
fr: Préfixe de table de base de données

en: Database Tables
fr: Tables de base de données

en: Database Use SSL
fr: Base de données utiliser SSL

en: Database User
fr: Utilisateur de la base de données

en: Database and files cloned:
fr: Base de données et fichiers clonés :

en: Database connection failed
fr: Connexion a la base de donnees echouee

en: Database connection successful
fr: Connexion a la base de donnees reussie

en: Database credentials are missing.
fr: Les identifiants de la base de données sont manquants.

en: Database restore excluded by filter.
fr: Restauration de la base de données exclue par filtre.

en: Database tables of current site will be replaced.
fr: Les tables de base de données du site actuel seront remplacées.

en: Database tables of whole network will be replaced.
fr: Les tables de base de données de tout le réseau seront remplacées.

en: Database:
fr: Base de données :

en: Database:
fr: Base de données :

en: Deactivate License
fr: Désactiver la licence

en: Dear %s,
fr: Cher %s,

en: Debug
fr: Débogage

en: Debug Mode
fr: Mode debogage

en: Debug:
fr: Débogage :

en: Default backup directory: <code style="font-size:inherit">wp-content/uploads/wp-staging/backups/</code>
fr: Dossier de sauvegarde par défaut : <code style="font-size:inherit">wp-content/uploads/wp-staging/backups/</code>

en: Default: 21
fr: Par défaut : 21

en: Default: 22
fr: Par défaut : 22

en: Delay Between Requests
fr: Delai entre les requetes

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete All WooCommerce Orders on Staging Site
fr: Comment supprimer toutes les commandes et données clients WooCommerce sur le site staging | Supprimer les transactions WooCommerce

en: Delete Backup
fr: Supprimer la sauvegarde ?

en: Delete PHP debug.log
fr: Supprimer le fichier PHP debug.log

en: Delete Profile
fr: Supprimer le profil

en: Delete Remote Backup?
fr: Supprimer la sauvegarde distante ?

en: Delete Settings
fr: Supprimer les paramètres de stockage

en: Delete Staging Site "%s"
fr: Supprimer le site de test "%s"

en: Delete WP Staging Logs
fr: Obtenir WP Staging Pro

en: Delete all plugins & themes on staging site before starting update process.
fr: Supprimer tous les plugins et thèmes sur le site staging avant de démarrer le processus de mise à jour.

en: Delete entire folder wp-content/uploads on staging site including all images before starting update process.
fr: Supprimer l'intégralité du dossier wp-content/uploads sur le site staging y compris toutes les images avant de démarrer le processus de mise à jour.

en: Delete profile
fr: Supprimer le profil

en: Delete staging site
fr: Supprimer le site de test

en: Delete the selected staging site. Select specific folders and database tables in the next step.
fr: Supprimer le site staging sélectionné. Sélectionne des dossiers spécifiques et des tables de base de données à l'étape suivante.

en: Delete this backup. This action can not be undone!
fr: Supprimer ce backup. Cette action est irréversible !

en: Delete this schedule and stop creating new backups. This does not delete any backup files.
fr: Supprimer cette programmation et arreter la creation de nouvelles sauvegardes. Cela ne supprime aucun fichier de sauvegarde.

en: Delete wp-content/uploads folder on production site including all images before starting push process.
fr: Supprimer le dossier wp-content/uploads sur le site de production y compris toutes les images avant de démarrer le processus de push.

en: Delete wpstg-restore.php Now
fr: Supprimer wpstg-restore.php

en: Deleting %s settings will permanently remove all saved settings and data related to this storage provider from the database. You will need to reconfigure all settings if you want to use this storage provider again.
fr: La suppression des paramètres de %s supprimera définitivement tous les paramètres et données enregistrés liés à ce fournisseur de stockage de la base de données. Vous devrez reconfigurer tous les paramètres si vous souhaitez réutiliser ce fournisseur de stockage.

en: Demo
fr: Démo

en: Destination Path:
fr: Chemin de destination :

en: Destination Path:
fr: Chemin de destination :

en: Destination folder is not writable.
fr: Le dossier de destination n'est pas inscriptible.

en: Detailed Report:
fr: Rapport détaillé :

en: Details
fr: Détails

en: Details: %s
fr: Détails : %s

en: Detected
fr: Détecté

en: Developer Plan
fr: Plan Developer

en: Did you like how easy it was? Please rate us well so others can find and enjoy WP Staging, too. Thanks a lot!
fr: As-tu aimé la facilité d'utilisation ? Donne-nous une bonne note pour que d'autres puissent trouver et apprécier WP Staging aussi. Merci beaucoup !

en: Different Database Properties
fr: Proprietes de base de donnees differentes

en: Directory Path
fr: Chemin du répertoire

en: Directory extraction is available with Developer and Agency plans. Please select a single file instead.
fr: L'extraction de répertoires est disponible dans les plans Developer et Agency. Veuillez sélectionner un seul fichier à la place.

en: Directory extraction requires Developer or Agency plan.
fr: L'extraction de répertoires nécessite une offre Developer ou Agency.

en: Directory not found on the given path: %s.
fr: Repertoire introuvable au chemin donne : %s.

en: Directory selection resolved.
fr: Sélection de répertoire résolue.

en: Disable WooCommerce Background Scheduler to prevent subscription handling on a staging site.
fr: Désactiver le planificateur en arrière-plan de WooCommerce pour empêcher la gestion des abonnements sur un site staging.

en: Disable WooCommerce Subscriptions on Staging
fr: Désactiver l'Action Scheduler/les abonnements WooCommerce sur un site staging. %s.

en: Disable admin authorization
fr: Desactiver l'autorisation administrateur

en: Disable the additional login form on the staging site. Search engine indexing is always blocked via the 'noindex' tag, regardless of this setting.
fr: Désactive le formulaire de connexion supplémentaire sur le site de staging. L'indexation par les moteurs de recherche est toujours bloquée via la balise 'noindex', indépendamment de ce réglage.

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Disabled outgoing emails. %s
fr: E-mails sortants désactivés. %s

en: Discovering optimal upload speed... This may take a while...
fr: Découverte de la vitesse de téléversement optimale... Cela peut prendre un moment...

en: Dismiss
fr: Fermer

en: Dismiss compatibility notice
fr: Ignorer l'avis de compatibilité

en: Display working log
fr: Afficher le journal de travail

en: Do You Want to Proceed?
fr: Veux-tu annuler le processus ?

en: Do not use the ID of any subfolder inside it.
fr: N'utilisez pas l'ID d'un sous-dossier à l'intérieur.

en: Do you allow us sending some non-personal usage information to wp-staging.com? All data will be sent 100% encrypted. You can always disable this in the settings.
fr: Nous autorises-tu à envoyer des informations d'utilisation non personnelles à wp-staging.com ? Toutes les données seront envoyées 100% chiffrées. Tu peux toujours désactiver cela dans les paramètres.

en: Do you really want to delete this temporary login link?
fr: Veux-tu vraiment supprimer ce lien de connexion temporaire ?

en: Do you really want to reset this staging site with the current state of the production site?
fr: Veux-tu vraiment réinitialiser ce site staging avec l'état actuel du site de production ?

en: Do you want to abort the upload?
fr: Veux-tu annuler le telechargement ?

en: Do you want to cancel the process?
fr: Veux-tu annuler le processus ?

en: Do you want to create a new login link?
fr: Veux-tu créer un nouveau lien de connexion ?

en: Do you want to delete the backup
fr: Veux-tu supprimer la sauvegarde

en: Do you want to delete this backup file from the remote storage server?
fr: Veux-tu supprimer ce fichier de sauvegarde du serveur de stockage distant ?

en: Do you want to push the staging site?
fr: Veux-tu mettre a jour le site de test ?

en: Do you want to update the staging site?
fr: Veux-tu mettre a jour le site de test ?

en: Docker Compose included:
fr: Docker Compose inclus :

en: Docker setup guide
fr: Guide de configuration Docker

en: Don't have a license key?
fr: Entrer la clé de licence

en: Don't receive the email?
fr: Vous ne recevez pas l'e-mail ?

en: Don't show this notice again
fr: Ne plus afficher cet avis

en: Download
fr: Telecharger

en: Download <code style="font-size:inherit">wpstg-restore.php</code> (and optionally the backup file).
fr: Téléchargez <code style="font-size:inherit">wpstg-restore.php</code> (et facultativement le fichier de sauvegarde).

en: Download Backup
fr: Telecharger la sauvegarde

en: Download Linked Backup
fr: Telecharger la sauvegarde

en: Download Log
fr: Télécharger le journal

en: Download Now
fr: Télécharger maintenant

en: Download Restore Script
fr: Telecharger sur mon ordinateur

en: Download Restore Tool
fr: Télécharger l'outil de restauration

en: Download System Info & Logs
fr: Télécharger les infos système et les journaux

en: Download WP Staging Restore
fr: Télécharger WP Staging | Restore

en: Download WP Staging Restore and Extraction Tool:
fr: Télécharger WP Staging | Restore

en: Download all available backup parts or only the ones that you want to restore or keep for later.
fr: Télécharge toutes les parties de backup disponibles ou seulement celles que tu veux restaurer ou conserver pour plus tard.

en: Download backup file to server or local computer
fr: Télécharger le fichier de backup sur le serveur ou l'ordinateur local

en: Download backup to local system
fr: Télécharger la sauvegarde sur le système local

en: Download failed: repeated "cURL error 18" with no progress. This is often caused by a cache/proxy (e.g. Varnish/CloudPanel) closing the transfer. Please disable caching for the remote sync download endpoint or temporarily disable Varnish on the remote site. See: %1$s. Original error: %2$s
fr: Le téléchargement a échoué : erreurs répétées "cURL error 18" sans progression. Cela est souvent causé par un cache/proxy (par ex. Varnish/CloudPanel) qui interrompt le transfert. Veuillez désactiver la mise en cache pour le point de terminaison de téléchargement Remote Sync ou désactiver temporairement Varnish sur le site distant. Voir : %1$s. Erreur d'origine : %2$s

en: Download restore tool
fr: Télécharger maintenant

en: Download the Restore Script
fr: Télécharger le script de restauration

en: Download the restore script to restore or migrate a backup on another server.
fr: Téléchargez le script de restauration pour restaurer ou migrer une sauvegarde sur un autre serveur.

en: Download to Local Device
fr: Télécharger tous les fichiers journaux

en: Downloading backup from remote
fr: Telechargement de la sauvegarde depuis le stockage distant

en: Drop here to start the upload!
fr: Dépose ici pour démarrer le téléversement !

en: Drop the backup file here to upload or <br><a>select from your computer</a>
fr: Dépose le fichier de backup ici pour téléverser ou <br><a>sélectionne depuis ton ordinateur</a>

en: Dropbox is not authenticated. Backup is still available locally.
fr: Dropbox n'est pas authentifie. La sauvegarde est toujours disponible localement.

en: Duration
fr: Duree

en: ENDS WITH
fr: SE TERMINE PAR

en: EXACT MATCHES
fr: CORRESPONDANCE EXACTE

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit Backup Name
fr: Modifier le nom de la sauvegarde

en: Edit Backup Plans
fr: Modifier les plans de backup

en: Edit Backup Schedule
fr: Modifier la programmation du backup

en: Edit Clone Data
fr: Modifier les données du clone

en: Edit Data
fr: Modifier les données

en: Edit Staging Site
fr: Modifier le site staging

en: Edit backup name and notes
fr: Modifier le nom et les notes de la sauvegarde

en: Edit data of the selected staging site. Reconnect a clone to production site after moving to another server and changing paths.
fr: Modifier les données du site staging sélectionné. Reconnecter un clone au site de production après un déplacement vers un autre serveur et un changement de chemins.

en: Edit this backup plan.
fr: Modifier ce plan de sauvegarde.

en: Either password or key is required.
fr: Un mot de passe ou une clé est requis(e).

en: Elapsed Time:
fr: Temps ecoule :

en: Elapsed Time:
fr: Temps écoulé :

en: Elapsed time
fr: Temps ecoule

en: Email
fr: E-mail :

en: Email Address
fr: Adresse e-mail

en: Email Notifications
fr: Notifications par e-mail

en: Email address is not valid.
fr: L'adresse email n'est pas valide.

en: Email already submitted!  Please select force send option to send it again.
fr: Email deja envoye ! Selectionne l'option d'envoi force pour le renvoyer.

en: Email as HTML
fr: E-mail en HTML

en: Email:
fr: E-mail :

en: Email:
fr: E-mail :

en: Emails sending disabled!
fr: Envoi d'emails desactive !

en: Emails sending enabled!
fr: Envoi d'emails active !

en: Enable Cron Jobs
fr: Désactiver les tâches Cron

en: Enable SSL for secure encrypted connections to the S3 server.
fr: Activez SSL pour des connexions chiffrées et sécurisées au serveur S3.

en: Enable SSL/TLS (FTPS)
fr: Activer SSL/TLS (FTPS)

en: Enable SSL:
fr: Activer SSL :

en: Enable SSL:
fr: Activer SSL :

en: Enable WP-Cron or configure a server cron job.
fr: Activez WP-Cron ou configurez une tâche cron sur le serveur.

en: Enable WooCommerce Action Scheduler.
fr: Désactiver l'Action Scheduler de WooCommerce.

en: Enable WooCommerce Action Scheduler/Subscriptions on a staging site. %s.
fr: Désactiver l'Action Scheduler/les abonnements WooCommerce sur un site staging. %s.

en: Enable WooCommerce Scheduler
fr: Désactiver le planificateur WooCommerce

en: Enable a debug mode that creates log entries in wp-content/uploads/wp-staging/logs/logfile.log.
fr: Activer un mode de débogage qui crée des entrées de journal dans wp-content/uploads/wp-staging/logs/logfile.log.

en: Enable alerts for
fr: Activer les alertes pour

en: Enable cloning of this site
fr: Activer le clonage de ce site

en: Enable security alerts
fr: Activer les alertes de sécurité

en: Enable this only if the source site is protected by HTTP Basic Auth.
fr: Activez uniquement si le site source est protégé par HTTP Basic Auth.

en: Enabled
fr: Active

en: Encrypts the FTP connection. Recommended for secure file transfers.
fr: Chiffre la connexion FTP. Recommandé pour les transferts de fichiers sécurisés.

en: Engine changed to InnoDB, as it your MySQL server does not support MyISAM.
fr: Moteur changé en InnoDB, car votre serveur MySQL ne prend pas en charge MyISAM.

en: Enter Site Name (Optional)
fr: Entre le nom du site (Optionnel)

en: Enter a connection key. Go to the remote site. Open WP Staging → Settings → Remote Sync. Copy and paste the connection key and password here.
fr: Saisissez une clé de connexion. Allez sur le site distant. Ouvrez WP Staging → Réglages → Remote Sync. Copiez et collez la clé de connexion et le mot de passe ici.

en: Enter a custom Wasabi region if it's not listed above. Use the exact region identifier from your Wasabi account.
fr: Saisissez une région Wasabi personnalisée si elle n'est pas listée ci-dessus. Utilisez l'identifiant de région exact de votre compte Wasabi.

en: Enter a secure password...
fr: Saisissez un mot de passe sécurisé...

en: Enter custom region (e.g., eu-central-3)
fr: Saisissez une région personnalisée (par ex., eu-central-3)

en: Enter license key
fr: Entrer la clé de licence

en: Enter one directory path per line. %s
fr: Saisissez un chemin de répertoire par ligne. %s

en: Enter one folder path per line.<br>Folders must be relative to the path: %s
fr: Entre un chemin de dossier par ligne.<br>Les dossiers doivent être relatifs au chemin : %s

en: Enter password
fr: Saisir le mot de passe

en: Enter the Shared Drive ID
fr: Saisissez l'ID du Drive partagé

en: Enter the connection details for your remote server. Your hosting provider can provide these values.
fr: Entrez les détails de connexion de votre serveur distant. Votre fournisseur d'hébergement peut vous fournir ces valeurs.

en: Enter your access credentials to connect to the storage provider.
fr: Saisissez vos identifiants d'accès pour vous connecter au fournisseur de stockage.

en: Enter your administrator credentials to access this site. (This message will be displayed only once!)
fr: Saisis tes identifiants administrateur pour acceder a ce site. (Ce message ne sera affiche qu'une seule fois !)

en: Enter your license key
fr: Entrer la clé de licence

en: Enter your license key to unlock all Pro features
fr: Entre ta clé de licence pour activer WP STAGING | PRO.

en: Enterprise Reliability
fr: Fiabilité entreprise

en: Entire Network
fr: Reseau entier

en: Error
fr: Erreur

en: Error 403: Unauthorized Request
fr: Erreur 403 : Requete non autorisee

en: Error 429 - It looks like your server is rate limiting ajax requests. Please try to resume after a minute. If this still not works try the %s or submit an error report and contact us.
fr: Erreur 429 - Il semble que ton serveur limite les requetes ajax. Essaie de reprendre apres une minute. Si cela ne fonctionne toujours pas, essaie le %s ou envoie un rapport d'erreur et contacte-nous.

en: Error 502 - It looks like your server is rate limiting ajax requests. Please try to resume after a minute. If this still not works try the %s or submit an error report and contact us.
fr: Erreur 502 - Il semble que ton serveur limite les requetes ajax. Essaie de reprendre apres une minute. Si cela ne fonctionne toujours pas, essaie le %s ou envoie un rapport d'erreur et contacte-nous.

en: Error 503 - It looks like your server is rate limiting ajax requests. Please try to resume after a minute. If this still not works try the %s or submit an error report and contact us.
fr: Erreur 503 - Il semble que ton serveur limite les requetes ajax. Essaie de reprendre apres une minute. Si cela ne fonctionne toujours pas, essaie le %s ou envoie un rapport d'erreur et contacte-nous.

en: Error 504 - It looks like your server is rate limiting ajax requests. Please try to resume after a minute. If this still not works try the %s or submit an error report and contact us.
fr: Erreur 504 - Il semble que ton serveur limite les requetes ajax. Essaie de reprendre apres une minute. Si cela ne fonctionne toujours pas, essaie le %s ou envoie un rapport d'erreur et contacte-nous.

en: Error Code:
fr: Code d'erreur :

en: Error on remote site (%1$s): %2$s
fr: Erreur sur le site distant (%1$s) : %2$s

en: Error updating plugin. Please try updating manually
fr: Erreur lors de la mise à jour de l'extension. Veuillez essayer de mettre à jour manuellement

en: Error updating plugin: %s
fr: Erreur lors de la mise à jour de l'extension : %s

en: Error!
fr: Erreur !

en: Error:
fr: Erreur :

en: Error: Can not connect to database!
fr: Erreur : Impossible de se connecter à la base de données !

en: Error: Can not connect to database!
fr: Erreur : impossible de se connecter à la base de données.

en: Error: Failed to activate the WP STAGING core plugin. Please contact support@wp-staging.com. Error message:
fr: Erreur : Impossible d'activer l'extension principale WP STAGING. Contacte support@wp-staging.com. Message d'erreur :

en: Error: Failed to activate the WP STAGING core plugin. Please contact support@wp-staging.com. Error message:
fr: Erreur : Impossible d'activer le plugin WP STAGING principal. Veuillez contacter support@wp-staging.com. Message d'erreur :

en: Error: Failed to install the WP STAGING core plugin due to unknown reason. Please try again or contact support@wp-staging.com!
fr: Erreur : Impossible d'installer l'extension principale WP STAGING pour une raison inconnue. Reessaie ou contacte support@wp-staging.com !

en: Error: Failed to install the WP STAGING core plugin. Error message: %s
fr: Erreur : Impossible d'installer l'extension principale WP STAGING. Message d'erreur : %s

en: Error: Please choose correct name for the staging site.
fr: Erreur : Choisis un nom correct pour le site de test.

en: Error: Wrong URL for remote settings provided!
fr: Erreur : URL incorrecte pour les paramètres distants fournie !

en: Errors
fr: Erreur

en: Estimated Size:
fr: Taille estimée :

en: Estimated necessary disk space:
fr: Espace disque necessaire estime :

en: Estimated necessary disk space:
fr: Espace disque estimé nécessaire :

en: Even if email sending is disabled, some plugins might still be able to send out mails if they don't depend upon %s.
fr: Même si l'envoi d'e-mails est désactivé, certains plugins pourraient encore envoyer des e-mails s'ils ne dépendent pas de %s.

en: Even the WP Staging free version supports scheduled backups without any file size limitation!
fr: Même la version gratuite de WP Staging prend en charge les backups programmés sans aucune limitation de taille de fichier !

en: Every 12 Hours
fr: Toutes les 12 heures

en: Every 2 Days
fr: Tous les 2 jours

en: Every 2 weeks
fr: Toutes les 2 semaines

en: Every 6 Hours
fr: Toutes les 6 heures

en: Example:
fr: Exemple :

en: Exclude Rules:
fr: Ajouter une règle d'exclusion +

en: Exclude cache files
fr: Exclure les fichiers de cache

en: Exclude deactivated plugins
fr: Exclure les plugins désactivés

en: Exclude files by extension. For example to exclude zip files, type %s to exclude all zip files.
fr: Exclure les fichiers par extension. Par exemple, pour exclure les fichiers zip, tape %s pour exclure tous les fichiers zip.

en: Exclude files by name. For example to exclude all files which have %s at the end of the name, select %s and type %s in the input box.
fr: Exclure les fichiers par nom. Par exemple, pour exclure tous les fichiers qui ont %s à la fin du nom, sélectionne %s et tape %s dans le champ de saisie.

en: Exclude files by size. For example to exclude files greater than 10 MB, select %s and type %s in next input box and select %s.
fr: Exclure les fichiers par taille. Par exemple, pour exclure les fichiers de plus de 10 Mo, sélectionne %s et tape %s dans le champ de saisie suivant et sélectionne %s.

en: Exclude files greater than
fr: Exclure les fichiers journaux

en: Exclude files greater than
fr: Exclure les fichiers supérieurs à

en: Exclude folders by name. For example to exclude all folder with name node_modules, select %s and type %s in the input box.
fr: Exclure les dossiers par nom. Par exemple, pour exclure tous les dossiers nommés node_modules, sélectionne %s et tape %s dans le champ de saisie.

en: Exclude log files
fr: Exclure les fichiers journaux

en: Exclude post revisions
fr: Exclure les révisions d'articles

en: Exclude spam comments
fr: Exclure les commentaires de spam

en: Exclude unused themes
fr: Exclure les thèmes inutilisés

en: Excluded the following plugins:
fr: Les plugins suivants ont été exclus :

en: Excluding these files/folders allows you to connect to this staging site and update WordPress without errors.
fr: Exclure ces fichiers/dossiers te permet de te connecter à ce site staging et de mettre à jour WordPress sans erreurs.

en: Expiration Date
fr: Modifier les données du clone

en: Expires in %s
fr: Expire dans %s

en: Expiry
fr: Expiration

en: Explore all features
fr: Voir toutes les fonctionnalités Pro

en: Explore the features below. Click on any feature to learn more!
fr: Découvrez les fonctionnalités ci-dessous. Cliquez sur une fonctionnalité pour en savoir plus !

en: Export logs
fr: Exporter les journaux

en: ExtendedInserterWithoutTransaction Failed Query: %s
fr: ExtendedInserterWithoutTransaction : requête échouée : %s

en: External Database
fr: Base de données externe

en: External Database Access Data
fr: Données d'accès à la base de données externe

en: Extra Directories to Copy
fr: Répertoires supplémentaires à copier

en: Extra directories to copy
fr: Répertoires supplémentaires à copier

en: Extract Files from:
fr: Extraire les fichiers de :

en: Extract Files from: %s
fr: Extraire les fichiers de : %s

en: Extract Selected
fr: Extraire la sélection

en: Extract a backup to inspect its contents or retrieve individual files.
fr: Extrayez une sauvegarde pour inspecter son contenu ou récupérer des fichiers individuels.

en: Extract and review backup contents without affecting your website.
fr: Extrayez et consultez le contenu des sauvegardes sans affecter votre site web.

en: Extract backups:
fr: Prochaine sauvegarde

en: Extracted to: %s
fr: Extrait vers : %s

en: Extracting files from backups is available in WP STAGING Pro.
fr: L'extraction de fichiers depuis des sauvegardes est disponible dans WP STAGING Pro.

en: Extracting files...
fr: Extraction des fichiers...

en: Extracting files... (%1$d/%2$d)
fr: Extraction des fichiers… (%1$d/%2$d)

en: Extraction complete.
fr: Extraction terminée.

en: Extraction completed successfully.
fr: Extraction terminée avec succès.

en: Extraction in Progress
fr: Extraction en cours

en: Extraction requirements OK.
fr: Prérequis d'extraction validés.

en: FTP / SFTP service is not authenticated. Backup is still available locally.
fr: Le service FTP / SFTP n'est pas authentifie. La sauvegarde est toujours disponible localement.

en: FTP Curl Client - Error code: %s
fr: FTP Curl Client - Code d'erreur : %s

en: FTP Curl Client - Internal Server Error
fr: FTP Curl Client - Erreur interne du serveur

en: FTP Curl Client - Too many requests!
fr: FTP Curl Client - Trop de requetes !

en: FTP options
fr: Options FTP

en: FTP/SFTP's path checking: failed to append test file!
fr: Vérification du chemin FTP/SFTP : impossible d'ajouter au fichier de test !

en: FTP/SFTP's path checking: file size not matched!
fr: Vérification du chemin FTP/SFTP : taille du fichier non correspondante !

en: FTPS certificate is stored encrypted in the database.
fr: Le certificat FTPS est stocké chiffré dans la base de données.

en: FTPS security
fr: Sécurité FTPS

en: FTPS uses port 21 (explicit) or 990 (implicit). Certificate configuration may be required.
fr: FTPS utilise le port 21 (explicite) ou 990 (implicite). Une configuration de certificat peut être nécessaire.

en: FULLTEXT removed from query, as your current MySQL version does not support it. To not see this message anymore, please upgrade your MySQL version.
fr: FULLTEXT supprimé de la requête, car votre version actuelle de MySQL ne le prend pas en charge. Pour ne plus voir ce message, mettez à jour votre version de MySQL.

en: Fail to activate the WP STAGING core plugin. You do not have permission to activate network plugins (manage_network_plugins)!
fr: Impossible d'activer l'extension principale WP STAGING. Tu n'as pas la permission d'activer les extensions reseau (manage_network_plugins) !

en: Fail to create a temporary login link. Please make sure your staging site is properly configured and try again. If the issue persists, contact WP STAGING support for assistance.
fr: Impossible de créer un lien de connexion temporaire. Veuillez vous assurer que votre site de staging est correctement configuré et réessayer. Si le problème persiste, contactez le support WP STAGING pour obtenir de l'aide.

en: Fail to refresh the access token, the process should resume automatically, if the error persists please reconnect to your dropbox account.
fr: Impossible de rafraichir le jeton d'acces, le processus devrait reprendre automatiquement, si l'erreur persiste, reconnecte-toi a ton compte Dropbox.

en: Fail to refresh the access token, the process should resume automatically, if the error persists please reconnect to your remote storage account.
fr: Impossible de rafraichir le jeton d'acces, le processus devrait reprendre automatiquement, si l'erreur persiste, reconnecte-toi a ton compte Dropbox.

en: Fail! Destination is not a directory! %s
fr: Echec ! La destination n'est pas un repertoire ! %s

en: Failed
fr: Echoue

en: Failed response
fr: Reponse echouee

en: Failed to activate the WP STAGING core plugin for security reasons. Current user does not have permission to install plugins. Make sure current user has the capability `install_plugins`
fr: Impossible d'activer l'extension principale WP STAGING pour des raisons de securite. L'utilisateur actuel n'a pas la permission d'installer des extensions. Assure-toi que l'utilisateur actuel a la capacite `install_plugins`

en: Failed to create temporary login!
fr: Impossible de creer la connexion temporaire !

en: Failed to create user account in the staging site database.
fr: Échec de la création du compte utilisateur dans la base de données du site de staging.

en: Failed to delete the backup
fr: Impossible de supprimer la sauvegarde

en: Failed to extract files.
fr: Échec de l'extraction des fichiers.

en: Failed to get backup md5 from response!%sResponse content:
fr: Impossible d'obtenir le md5 de la sauvegarde depuis la reponse !%sContenu de la reponse :

en: Failed to get the list of backups!
fr: Impossible d'obtenir la liste des sauvegardes !

en: Failed to initialize FTP / SFTP client.
fr: Échec de l'initialisation du client FTP / SFTP.

en: Failed to insert/update option '%s' in options table for blog_id: %s and site_id: %s.
fr: Impossible de mettre a jour l'URL du site dans la table des options pour blog_id : %s et site_id : %s

en: Failed to install wpstg-restore.php in the root path. Invalid site url
fr: Échec de l'installation de wpstg-restore.php dans le chemin racine. URL du site invalide

en: Failed to install wpstg-restore.php in the root path. Please contact support@wp-staging for help.
fr: Le fichier wpstg-restore.php est introuvable. Contacte support@wp-staging pour obtenir de l'aide.

en: Failed to install wpstg-restore.php in the root path. Please contact support@wp-staging for help: %s
fr: Le fichier wpstg-restore.php est introuvable. Contacte support@wp-staging pour obtenir de l'aide.

en: Failed to install wpstg-restore.php in the root path. The root path is not writeable. Please contact support@wp-staging for help.
fr: Le fichier wpstg-restore.php est introuvable. Contacte support@wp-staging pour obtenir de l'aide.

en: Failed to query user data on the staging site database.
fr: Échec de la requête des données utilisateur sur la base de données du site de staging.

en: Failed to remove option '%s' from options table for blog_id: %s and site_id: %s.
fr: Impossible de mettre a jour l'URL d'accueil dans la table des options pour blog_id : %s et site_id : %s

en: Failed to send OTP
fr: Impossible d'enregistrer les donnees !

en: Failed to synchronize user account: %s
fr: Échec de la synchronisation du compte utilisateur : %s

en: Failed to update Domain and Path in blogs table for blog_id: %s and site_id: %s.
fr: Impossible de mettre a jour le domaine et le chemin dans la table des blogs pour blog_id : %s et site_id : %s

en: Failed to update Domain and Path in site table.
fr: Impossible de mettre a jour le domaine et le chemin dans la table du site

en: Failed to update home URL in options table for blog_id: %s and site_id: %s.
fr: Impossible de mettre a jour l'URL d'accueil dans la table des options pour blog_id : %s et site_id : %s

en: Failed to update plugin.
fr: Mise a jour echouee ! Reessaie.

en: Failed to update site URL and home URL in database.
fr: Mise a jour de l'URL du site et de l'URL d'accueil ignoree car deja identiques

en: Failed to update site URL in options table for blog_id: %s and site_id: %s.
fr: Impossible de mettre a jour l'URL du site dans la table des options pour blog_id : %s et site_id : %s

en: Failed to update staging site.
fr: Impossible de mettre a jour le site de test.

en: Failed to update temporary login!
fr: Impossible de mettre a jour la connexion temporaire !

en: Failed to update the WordPress cron jobs. Please try again or contact us.
fr: Impossible de mettre a jour les taches cron WordPress. Reessaie ou contacte-nous.

en: Failed to update the backup schedule!
fr: Impossible de mettre a jour la programmation de sauvegarde !

en: Failed to update user account on the staging site database.
fr: Échec de la mise à jour du compte utilisateur dans la base de données du site de staging.

en: Failed to update! Try again.
fr: Mise a jour echouee ! Reessaie.

en: Failed to upload file to FTP server. Check write permissions and the target path.
fr: Impossible de se connecter au serveur FTP. Verifie tes permissions.

en: Failed to write extracted file.
fr: Échec de l'écriture du fichier extrait.

en: Fast local spin-up:
fr: Démarrage local rapide :

en: Fatal Error:
fr: Erreur fatale :

en: Fatal Error:
fr: Erreur fatale :

en: Fatal Error: Cannot detect WordPress version of production site. Open support ticket at support@wp-staging.com
fr: Erreur fatale : Impossible de detecter la version WordPress du site de production. Ouvre un ticket de support a support@wp-staging.com

en: Fatal Error: Trying to delete table %s of main WP installation!
fr: Erreur fatale : Tentative de suppression de la table %s de l'installation WP principale !

en: Fatal Error: Trying to delete view %s of main WP installation!
fr: Erreur fatale : Tentative de suppression de la vue %s de l'installation WP principale !

en: Fetching backups parts...
fr: Récupération des parties du backup...

en: File Copy Batch Size
fr: Taille du lot de copie de fichiers

en: File Copy Limit
fr: Limite de copie de fichiers

en: File Extension
fr: Extension de fichier

en: File Extraction
fr: Extraction de fichiers

en: File Name
fr: Nom de fichier

en: File Size
fr: Taille du fichier

en: File Size:
fr: Taille du fichier

en: File not available on remote server
fr: Fichier non disponible sur le serveur distant

en: File upload incomplete. Expected Size: %s, Actual Size: %s
fr: Téléversement du fichier incomplet. Taille attendue : %s, Taille réelle : %s

en: File uploaded successfully
fr: Fichier televerse avec succes

en: Files
fr: Fichiers

en: Files in wp-content excl. plugins, themes, uploads and mu-plugins.
fr: Fichiers dans wp-content excl. extensions, thèmes, médias et mu-plugins.

en: Files larger than <strong>%s MB</strong> are skipped during site processing.
fr: Les fichiers de plus de <strong>%s Mo</strong> sont ignorés lors du traitement du site.

en: Files: Backing Up WP Staging Content Dir
fr: Fichiers : Sauvegarde du repertoire de contenu WP Staging

en: Files: Cleaning up directories: Plugins, Themes, Uploads!
fr: Fichiers : Nettoyage des repertoires : Plugins, Themes, Uploads !

en: Files: Error - %s. Backing Uploads Dir
fr: Fichiers : Erreur - %s. Sauvegarde du repertoire Uploads

en: Files: Error - %s. Content cleaning.
fr: Fichiers : Erreur - %s. Nettoyage du contenu.

en: Files: Error - No such directory exists: %s. Backup Uploads Dir
fr: Fichiers : Erreur - Le repertoire n'existe pas : %s. Sauvegarde du repertoire Uploads

en: Files: Finished Backing Up and Cleaning Uploads Dir
fr: Fichiers : Sauvegarde terminee et repertoire Uploads nettoye

en: Files: Finished cleaning!
fr: Fichiers : Nettoyage termine !

en: Files: Moving Uploads Dir for Backup
fr: Fichiers : Deplacement du repertoire Uploads pour sauvegarde

en: Files: Removing Old Uploads Dir Backup
fr: Fichiers : Suppression de l'ancienne sauvegarde du repertoire Uploads

en: Files: Resetting staging site: %s.
fr: Fichiers : Reinitialisation du site de test : %s.

en: Files: Skipped cleaning Plugins and Themes directories!
fr: Fichiers : Nettoyage des repertoires Plugins et Themes ignore !

en: Fine-tune performance settings
fr: Lis le rapport de performance

en: Finish: Scheduled uploads backup at wp-content/uploads.wpstg_backup to be deleted after 7 days.
fr: Termine : La sauvegarde programmee des uploads dans wp-content/uploads.wpstg_backup sera supprimee apres 7 jours.

en: Finished Successfully
fr: Termine avec succes

en: Finishing...
fr: Finalisation...

en: Fix WP-Cron
fr: Corriger WP-Cron

en: Folder
fr: Dossier

en: Folder Name
fr: Nom du dossier

en: Folders
fr: Dossiers

en: Follow us on GitHub
fr: Suivez-nous sur GitHub

en: Follow us on X
fr: Suivez-nous sur X

en: Following the best development practices, WP STAGING tries to prevent directory listing on it's own directories
    that might contain sensitive data. This warning tells you that we could not prevent directory listing on one
    of the directories.
fr: En suivant les meilleures pratiques de développement, WP STAGING essaie d'empêcher le listage de répertoire sur ses propres répertoires
    qui pourraient contenir des données sensibles. Cet avertissement t'indique que nous n'avons pas pu empêcher le listage de répertoire sur l'un
    des répertoires.

en: For FTP, password cannot be empty.
fr: Pour FTP, le mot de passe ne peut pas être vide.

en: For SFTP, either password or key must be provided.
fr: Pour SFTP, un mot de passe ou une clé doit être fourni(e).

en: For better distinction WP STAGING has changed the background color of the admin bar on the staging site:
fr: Pour une meilleure distinction, WP STAGING a changé la couleur de fond de la barre d'administration sur le site staging :

en: For dev servers with self-signed certificates. This keeps the connection secure and avoids "Error 60".
fr: Pour les serveurs de développement avec certificats auto-signés. Cela maintient la connexion sécurisée et évite l'"Erreur 60".

en: For error details, you may download all log files at *System Info -> Download All Log Files*.
fr: Pour les details de l'erreur, tu peux telecharger tous les fichiers journaux dans *Informations systeme -> Telecharger tous les fichiers journaux*.

en: For large agencies needing maximum capacity.
fr: Pour les grandes agences nécessitant une capacité maximale.

en: For more information, you can read the following article: <a href="%s" target="_blank">WP Engine Subdirectory Staging</a>
fr: Pour plus d'informations, tu peux lire l'article suivant : <a href="%s" target="_blank">Staging en sous-répertoire WP Engine</a>

en: For small agencies managing a few clients.
fr: Pour les petites agences gérant quelques clients.

en: For your security, we've sent a verification code to your email address: %s. Please enter the code below to continue.
fr: Pour votre sécurité, nous avons envoyé un code de vérification à votre adresse e-mail : %s. Veuillez saisir le code ci-dessous pour continuer.

en: Force Send Debug Log
fr: Forcer l'envoi du journal de debogage

en: Free
fr: Gratuit

en: Free version not supported on multisite!
fr: La version gratuite n'est pas supportee sur multisite !

en: Friday
fr: Vendredi

en: From
fr: De

en: GREATER THAN
fr: SUPÉRIEUR À

en: General Backup Status
fr: État général des sauvegardes

en: General Settings
fr: Réglages généraux

en: Generate Login Link
fr: Générer un lien de connexion

en: Generate login link for the selected staging site.
fr: Générer un lien de connexion pour le site staging sélectionné.

en: German Engineering
fr: Ingénierie allemande

en: Get Pro Version
fr: Obtenir la version Pro

en: Get Reminder Email
fr: Recevoir un e-mail de rappel

en: Get WP Staging Pro
fr: Obtenir WP Staging Pro

en: Get more control over your notifications by using WP Staging Pro %s.
fr: Obtiens plus de controle sur tes notifications en utilisant WP Staging Pro %s.

en: Get more control over your notifications by using WP Staging Pro.
fr: Obtiens plus de controle sur tes notifications en utilisant WP Staging Pro %s.

en: Get the link from Backup &#10132; Actions &#10132; Copy Backup Link.
fr: Obtenez le lien depuis Sauvegarde &#10132; Actions &#10132; Copier le lien de la sauvegarde.

en: Getting Started
fr: Premiers pas

en: Go to <a href="%s" target="_blank">Settings > General</a> and make sure that WordPress Address (URL) and Site Address (URL) both start wth either http or https scheme.
fr: Va dans <a href="%s" target="_blank">Réglages > Général</a> et assure-toi que l'adresse WordPress (URL) et l'adresse du site (URL) commencent toutes les deux par le schéma http ou https.

en: Go to step 1: Install CLI
fr: Aller à l'étape 1 : Installer CLI

en: Go to step 2: Create Site
fr: Aller à l'étape 2 : Créer le site

en: Go to step 3: Restore Backup
fr: Aller à l'étape 3 : Restaurer le backup

en: Google Client Id
fr: ID client Google

en: Google Client Secret
fr: Secret client Google

en: Google Drive Type
fr: Google Drive

en: Google Drive disconnected unexpectedly, please go to %s, remove settings and sign in again.
fr: Google Drive s'est déconnecté de manière inattendue, va dans %s et reconnecte-toi.

en: Google Drive is not authenticated. Backup is still available locally.
fr: Google Drive n'est pas authentifie. La sauvegarde est toujours disponible localement.

en: Google Redirect URI
fr: URI de redirection Google

en: Google account settings
fr: Paramètres du compte Google

en: Got it
fr: Compris

en: HTTP Auth
fr: Auth HTTP

en: HTTP password
fr: Mot de passe HTTP

en: HTTP username
fr: Nom d'utilisateur HTTP

en: Help improve this plugin by sharing anonymous usage data.
fr: Aidez à améliorer cette extension en partageant des données d'utilisation anonymes.

en: Hide Full Message
fr: Afficher le message complet

en: Hide Logs
fr: Masquer les journaux

en: Hide password
fr: Masquer le mot de passe

en: High
fr: Élevé

en: High Performance
fr: Haute performance

en: Hold on, another WP STAGING process is already running...
fr: Patiente, un autre processus WP STAGING est deja en cours...

en: Host
fr: Hôte

en: Host field is required.
fr: Le champ hôte est requis.

en: Host key fingerprint
fr: Empreinte de la clé hôte

en: Host, port, and username cannot be empty.
fr: L'hôte, le port et le nom d'utilisateur ne peuvent pas être vides.

en: Hourly
fr: Toutes les heures

en: How files are uploaded. PUT mode works for most servers.
fr: Comment les fichiers sont téléchargés. Le mode PUT fonctionne pour la plupart des serveurs.

en: How many local backups to keep before deleting old ones to free up storage space.
fr: Combien de sauvegardes locales conserver avant de supprimer les anciennes pour liberer de l'espace.

en: How often:
fr: Frequence :

en: How to activate email sending
fr: Comment activer l'envoi d'e-mails

en: How to activate permalinks
fr: Comment activer les permaliens

en: How to create Amazon API keys and a S3 bucket
fr: Comment créer des clés API Amazon et un bucket S3

en: How to create your own Google API keys
fr: Comment créer des clés API Amazon et un bucket S3

en: How to fix this.
fr: Comment corriger cela.

en: How to log in?
fr: Comment se connecter ?

en: How to:
fr: Comment :

en: I allow WP STAGING to use my email to reply to my request. %s
fr: J'autorise WP STAGING à utiliser mon e-mail pour répondre à ma demande. %s

en: I understand this will overwrite data on the target site.
fr: Je comprends que cela écrasera les données sur le site cible.

en: I understand! (Do not show this again)
fr: Compris ! (Ne plus afficher)

en: IAM user does not have s3:GetBucketObjectLockConfiguration permission. Therefore cannot retrieve the Object Lock Configuration! Treatment as Object Lock Disabled. If upload fails extend user permission.
fr: L'utilisateur IAM n'a pas la permission s3:GetBucketObjectLockConfiguration. Impossible de recuperer la configuration du verrouillage d'objet ! Traite comme verrouillage d'objet desactive. Si le telechargement echoue, etends les permissions utilisateur.

en: If a scheduled backup fails, send a report to the Slack channel.
fr: Si un backup programmé échoue, envoyer un rapport au canal Slack.

en: If login is not possible, please use the %s.
fr: Si la connexion n'est pas possible, utilise le %s.

en: If the account already exists, the password will be updated.
fr: Si le compte existe déjà, le mot de passe sera mis à jour.

en: If the staging site is working correctly and is not broken, you can change the status to %s to remove the unfinished or broken warning.
fr: Si le site de staging fonctionne correctement et n'est pas endommagé, vous pouvez changer le statut en %s pour supprimer l'avertissement d'inachèvement ou de dysfonctionnement.

en: If the update isn't available for you yet, it will appear soon, or you can download it anytime from
fr: Si la mise à jour n'est pas encore disponible pour vous, elle apparaîtra bientôt, ou vous pouvez la télécharger à tout moment depuis

en: If this does not work or another web server like Nginx is used, a few simple changes in the .htaccess (Apache) or *.conf (Nginx) configuration files may be required.
fr: Si cela ne fonctionne pas ou si un autre serveur web comme Nginx est utilisé, quelques modifications simples dans les fichiers de configuration .htaccess (Apache) ou *.conf (Nginx) peuvent être nécessaires.

en: If this issue persists, you can use the %s feature to move your staging site to live. %s
fr: Si ce probleme persiste, tu peux utiliser la fonctionnalite %s pour deplacer ton site de test en production. %s

en: If you close this window the upload will be aborted.
fr: Si tu fermes cette fenêtre, le téléversement sera annulé.

en: If you encounter performance issues during cloning or backup, we recommend changing it back to option_id as the primary key.
fr: Si tu rencontres des problèmes de performance pendant le clonage ou le backup, nous recommandons de la remettre à option_id comme clé primaire.

en: If you still want to activate them and the webserver is Apache there is a good chance that permalinks can be activated without further modifications. Try to activate them on
fr: Si tu veux quand même les activer et que le serveur web est Apache, il y a de bonnes chances que les permaliens puissent être activés sans modifications supplémentaires. Essaie de les activer sur

en: If you want to clone this site, click on:
fr: Si tu veux cloner ce site, clique sur :

en: If you want to deauthorize WP Staging from accessing your Google Drive, do so in your %s. %s this action will disconnect all other connected websites, and each one will need to be reconnected, especially important for agencies and users managing many websites.
fr: Si vous souhaitez retirer l'autorisation de WP Staging d'accéder à votre Google Drive, faites-le dans vos %s. %s cette action déconnectera tous les autres sites connectés, et chacun devra être reconnecté, ce qui est particulièrement important pour les agences et les utilisateurs gérant de nombreux sites.

en: If you want to give a developer access to the backend, make sure you select the %s role or something with similar privileges.
fr: Si tu veux donner à un développeur l'accès au backend, assure-toi de sélectionner le rôle %s ou quelque chose avec des privilèges similaires.

en: If you want to migrate your staging site to the live site or need a tremendously fast backup feature, try out
fr: Si tu veux migrer ton site staging vers le site en production ou si tu as besoin d'une fonctionnalité de backup extrêmement rapide, essaie

en: If you want to migrate your staging site to the live site or need a tremendously fast backup feature, try out
fr: Si vous souhaitez migrer votre site de staging vers le site live ou avez besoin d'une fonction de sauvegarde extrêmement rapide, essayez

en: If you want to transfer this staging site to the production site,
fr: Si tu veux transférer ce site staging vers le site de production,

en: If you would like to know more about cloning staging sites check out <a href='%s' target='_new'>this article</a>.
fr: Si tu veux en savoir plus sur le clonage des sites staging, consulte <a href='%s' target='_new'>cet article</a>.

en: If your S3 provider does not specify a version in their guide, enter <code>latest</code> or <code>2006-03-01</code>.
fr: Si ton fournisseur S3 ne spécifie pas de version dans son guide, entre <code>latest</code> ou <code>2006-03-01</code>.

en: If your database server does not support SSL or you disabled databaseSsl and see "Error establishing a database connection", remove this %s from wp-config.php
fr: Si votre serveur de base de données ne prend pas en charge SSL ou si vous avez désactivé databaseSsl et voyez "Error establishing a database connection", supprimez ce %s de wp-config.php

en: Important Requirement
fr: Prérequis important

en: Important:
fr: Important :

en: Important: We recommend updating before pushing your staging site live to ensure optimal compatibility and performance.
fr: Important : Il est recommandé de mettre à jour le plugin avant d'envoyer un site staging vers le site en production.

en: Importing user excluded by filter.
fr: Importation d'utilisateur exclue par filtre.

en: In this case, the ID is: 1JUyTvw38JCxExXqld1lFYWbpqtCpl3Z0
fr: Dans ce cas, l'ID est : 1JUyTvw38JCxExXqld1lFYWbpqtCpl3Z0

en: Included in your %s plan.
fr: Inclus dans ton plan %s.

en: Includes up to 25 sites. You only pay the prorated difference.
fr: Comprend jusqu'à 25 sites. Vous ne payez que la différence au prorata.

en: Incompatible PHP Version
fr: Version PHP incompatible

en: Incorrect credentials! Only administrators can access this page. Please try the default <a target="_blank" href="%s">login</a> form or read this <a target="_blank" href="%s">guide</a>.
fr: Identifiants incorrects ! Seuls les administrateurs peuvent acceder a cette page. Essaie le formulaire de <a target="_blank" href="%s">connexion</a> par defaut ou lis ce <a target="_blank" href="%s">guide</a>.

en: Incorrect credentials! Only administrators or explicitly authorized users can access this page. Please try the default <a target="_blank" href="%s">login</a> form or read this <a target="_blank" href="%s">guide</a>.
fr: Identifiants incorrects ! Seuls les administrateurs ou les utilisateurs explicitement autorises peuvent acceder a cette page. Essaie le formulaire de <a target="_blank" href="%s">connexion</a> par defaut ou lis ce <a target="_blank" href="%s">guide</a>.

en: Info
fr: Information

en: Info:
fr: Information :

en: Initializing. Please wait, process is starting...
fr: Initialisation. Veuillez patienter, le processus démarre...

en: Initializing...
fr: Initialisation...

en: Install & Activate Now
fr: Installer et activer maintenant

en: Install & Migrate:
fr: Installer et migrer :

en: Install CLI
fr: Installer CLI

en: Install Restore Script on This Site
fr: Installer le script de restauration sur ce site

en: Install WP Staging CLI
fr: Étape 1 : Installer WP Staging CLI

en: Installed themes and related files
fr: Thèmes installés et fichiers associés

en: Instead, you can use the WP Staging %s to create a staging site on a separate host.
fr: À la place, vous pouvez utiliser le %s de WP Staging pour créer un site de staging sur un hôte séparé.

en: Insufficient Database Privileges
fr: Proprietes de base de donnees differentes

en: Invalid FTP mode!
fr: Mode FTP invalide !

en: Invalid FTP type!
fr: Type FTP invalide !

en: Invalid License! Your license key of WP Staging Pro is invalid or deactivated.
fr: Licence invalide ! Votre clé de licence WP Staging Pro est invalide ou désactivée.

en: Invalid Request!
fr: Requete non valide.

en: Invalid Request! Backup upload was not prepared...
fr: Requête invalide ! Le téléversement de la sauvegarde n'a pas été préparé...

en: Invalid Request! No user found
fr: Donnees de requete non valides

en: Invalid Request! OTP is missing
fr: Requête invalide ! L'OTP est manquant

en: Invalid Request! Session ID is missing
fr: Requête invalide ! L'ID de session est manquant

en: Invalid Request! User is not authenticated
fr: Requête invalide ! L'utilisateur n'est pas authentifié

en: Invalid Request! User is not authenticated.
fr: Requête invalide ! L'utilisateur n'est pas authentifié.

en: Invalid Storage Provider! Please contact support@wp-staging.com.
fr: Ta cle de licence a ete desactivee. Contacte support@wp-staging.com.

en: Invalid access
fr: Requete non valide.

en: Invalid backup file content
fr: Contenu du fichier de sauvegarde non valide

en: Invalid backup file extension: %s
fr: Extension de fichier de sauvegarde non valide : %s

en: Invalid extraction path for %s.
fr: Chemin d'extraction non valide pour %s.

en: Invalid host name. Please provide it in a format like http://example.com
fr: Nom d'hote non valide. Fournis-le dans un format comme http://example.com

en: Invalid request data
fr: Donnees de requete non valides

en: Invalid request.
fr: Requete non valide.

en: Invalid request. Staging site is missing.
fr: Requête invalide. Le site de staging est manquant.

en: Invalid request. Staging site not found.
fr: Donnees de requete non valides

en: Invalid role selected for temporary login.
fr: Impossible de creer la connexion temporaire !

en: Is this the best backup & migration plugin?
fr: Est-ce le meilleur plugin de backup et migration ?

en: Issue not reported.
fr: Problème non signalé.

en: It had to be deleted when restoring the backup so as not to cause an error.
fr: Il a dû être supprimé lors de la restauration du backup pour ne pas causer d'erreur.

en: It seems like magic login cannot be used on the staging site(%s). Please update WP STAGING on the staging site before creating a magic login link!
fr: Il semble que la connexion magique ne puisse pas être utilisée sur le site staging. Mets à jour WP STAGING sur le site staging avant de créer un lien de connexion magique !

en: It seems like your hosting provider is WP Engine. Please note that permalinks may not work on sub-directory staging sites.
fr: Il semble que ton hébergeur soit WP Engine. Note que les permaliens pourraient ne pas fonctionner sur les sites staging en sous-répertoire.

en: It seems like your hosting provider is WP Engine. Please note that permalinks may not work on sub-directory staging sites.
fr: Il semble que votre hébergeur soit WP Engine. Notez que les permaliens peuvent ne pas fonctionner sur des sites de staging en sous-répertoire.

en: It was sent to the email address %s which can be set up on %s
fr: Il a ete envoye a l'adresse email %s qui peut etre configuree sur %s

en: It's not recommended to activate this until we ask you to do so!
fr: Il n'est pas recommandé d'activer cela tant que nous ne te le demandons pas !

en: It's recommended to increase the memory limit to 256M or more! If cloning/pushing <strong>fails</strong> <a href="%s" target="_blank">increase the memory limit</a>.
fr: Il est recommandé d'augmenter la limite de mémoire à 256M ou plus ! Si le clonage/push <strong>échoue</strong>, <a href="%s" target="_blank">augmente la limite de mémoire</a>.

en: Items / Size
fr: Éléments / Taille

en: Jetpack constant JETPACK_STAGING_MODE is enabled on this staging site.
fr: La constante Jetpack JETPACK_STAGING_MODE est activée sur ce site staging.

en: Job completed successfully
fr: Fichier televerse avec succes

en: Job failed
fr: Echoue

en: Job is cancelled
fr: La tâche est annulée

en: Job progress
fr: Progression

en: Keep Permalinks
fr: Conserver les permaliens

en: Keep last %d backup%s
fr: Conserver les %d derniere(s) sauvegarde%s

en: Keep more than one automatic backup with WP Staging Pro!
fr: Conserve plus d'un backup automatique avec WP Staging Pro !

en: Keep running
fr: Continuer l'exécution

en: Keep this on. Turn it off only if you understand the risk.
fr: Laissez cette option activée. Désactivez-la uniquement si vous comprenez le risque.

en: Key
fr: Clé

en: Key Passphrase
fr: Phrase secrète de la clé

en: Knowledgebase
fr: Base de connaissances

en: LESS THAN
fr: INFÉRIEUR À

en: Last Backup
fr: Derniere sauvegarde

en: Last Login
fr: Dernière connexion

en: Last Saved:
fr: Dernière modification :

en: Last modified:
fr: Dernière modification :

en: Later
fr: Plus tard

en: Launch a fresh WordPress instance with the same PHP and WordPress versions as this site uses.
fr: Lance une nouvelle instance WordPress avec les mêmes versions de PHP et WordPress que ce site utilise.

en: Learn More
fr: En savoir plus

en: Learn how to customize exclusions.
fr: Découvrez comment personnaliser les exclusions.

en: Learn how to fix it
fr: Comment corriger cela.

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: Learn more (Pro)
fr: En savoir plus (Pro)

en: Level
fr: Niveau

en: License
fr: Licence

en: License Key
fr: Clé de licence

en: License Key Status
fr: Statut de la clé de licence

en: License Key: %s
fr: Cle de licence : %s

en: Link already exists
fr: Le lien existe deja

en: LiteSpeed server detected.
fr: Serveur LiteSpeed détecté.

en: Load Remote Backups
fr: Charger les backups distants

en: Load from wp-config.php
fr: Charger depuis wp-config.php

en: Load more
fr: Charger plus

en: Loading files...
fr: Chargement des fichiers...

en: Local Backups:
fr: Backups locaux :

en: Local Docker Environments
fr: Environnements Docker locaux

en: Local HTTPS:
fr: HTTPS local :

en: Local Staging Sites
fr: Sites de test

en: Local Storage
fr: Stockage local

en: Location field is required.
fr: Le champ emplacement est requis.

en: Log In
fr: Se connecter

en: Log file not found
fr: Aucun fichier de sauvegarde trouve.

en: Log in with your license key or your exact backup file name.
fr: Connectez-vous avec votre clé de licence ou le nom exact de votre fichier de sauvegarde.

en: Logging out from %s will permanently remove all saved settings and data related to this storage provider from the database. You will need to re-authenticate and reconfigure all settings if you want to use this storage provider again.
fr: La déconnexion de %s supprimera définitivement tous les paramètres et données enregistrés liés à ce fournisseur de stockage de la base de données. Vous devrez vous réauthentifier et reconfigurer tous les paramètres si vous souhaitez réutiliser ce fournisseur de stockage.

en: Login
fr: Connexion

en: Login Count
fr: Nombre de connexions

en: Login Link created successfully!
fr: Lien de connexion cree avec succes !

en: Login Permissions:
fr: Permissions de connexion :

en: Login link created successfully!
fr: Lien de connexion cree avec succes !

en: Login link removed successfully!
fr: Lien de connexion supprime avec succes !

en: Login link updated successfully!
fr: Lien de connexion mis a jour avec succes !

en: Login not possible! Only administrators can access this page. Please try the default <a target="_blank" href="%s">login</a> form or read this <a target="_blank" href="%s">guide</a>.
fr: Connexion impossible ! Seuls les administrateurs peuvent acceder a cette page. Essaie le formulaire de <a target="_blank" href="%s">connexion</a> par defaut ou lis ce <a target="_blank" href="%s">guide</a>.

en: Login not possible! Only administrators or explicitly authorized users can access this page. Please try the default <a target="_blank" href="%s">login</a> form or read this <a target="_blank" href="%s">guide</a>.
fr: Connexion impossible ! Seuls les administrateurs ou les utilisateurs explicitement autorises peuvent acceder a cette page. Essaie le formulaire de <a target="_blank" href="%s">connexion</a> par defaut ou lis ce <a target="_blank" href="%s">guide</a>.

en: Login not possible! it might happen due to using a security plugin, having OTP or 2FA authentication active, Please use the %s instead.
fr: Connexion impossible ! Cela peut se produire en raison de l'utilisation d'un plugin de sécurité, d'une authentification OTP ou 2FA active. Utilise le %s à la place.

en: Login will expire in
fr: La connexion expirera dans

en: Logout from Dropbox
fr: Se déconnecter de Dropbox

en: Logout from Microsoft OneDrive
fr: Se déconnecter de Google

en: Logout from pCloud
fr: Se déconnecter de Dropbox

en: Logs
fr: Afficher les journaux

en: Lost your password?
fr: Mot de passe oublié ?

en: Low
fr: Faible

en: MB
fr: Mo

en: Magic Login Links
fr: Partager le lien de connexion

en: Mail Settings
fr: Parametres de messagerie

en: Main Network Site
fr: Site principal du reseau

en: Make sure the hostname points to the destination directory from above.
fr: Assure-toi que le nom d'hôte pointe vers le répertoire de destination ci-dessus.

en: Manage Backup
fr: Gérer la sauvegarde

en: Manage Plans
fr: Gérer les plans

en: Manage billing and invoices in your Account Panel
fr: Gérer la licence dans ton compte

en: Manage user permissions and access control for staging operations
fr: Gérer les permissions des utilisateurs et le contrôle d'accès pour les opérations de staging

en: Matches production versions:
fr: Correspond aux versions de production :

en: Max Backups to Keep
fr: Nombre maximum de backups à conserver

en: Maximum File Size (MB)
fr: Taille maximale des fichiers (Mo)

en: Maximum backups to keep
fr: Nombre maximum de sauvegardes à conserver

en: Maximum size of files that can be copied. Files larger than this will be skipped to prevent memory issues during staging.
fr: Taille maximale des fichiers pouvant être copiés. Les fichiers plus volumineux seront ignorés pour éviter les problèmes de mémoire pendant le staging.

en: Maybe later
fr: Peut-être plus tard

en: Media Library
fr: Backup de la médiathèque

en: Media files and images restore excluded by filter.
fr: Restauration des fichiers médias et images exclue par filtre.

en: Media files and images will be added.
fr: Les fichiers médias et images seront ajoutés.

en: Media files and images will be replaced.
fr: Les fichiers médias et images seront remplacés.

en: Media files such as images or documents in the media library.
fr: Fichiers médias tels que les images ou les documents dans la bibliothèque de médias.

en: Medias will be pushed to:
fr: Les médias seront envoyés vers :

en: Medias will be pushed to:
fr: Les médias seront transférés vers :

en: Medium
fr: Moyen

en: Memory exhaust issue is detected during the process. Error occurred when allocating more %s on top of current usage of %s. Peak memory usage: %s, Allowed memory limit: %s, PHP memory limit: %s, WP memory limit: %s
fr: Un probleme d'epuisement de memoire a ete detecte pendant le processus. L'erreur s'est produite lors de l'allocation de %s supplementaires en plus de l'utilisation actuelle de %s. Pic de memoire : %s, Limite de memoire autorisee : %s, Limite de memoire PHP : %s, Limite de memoire WP : %s

en: Migrate & move your website from one domain to another, even to a separate server. (Pro)
fr: Migre et déplace ton site web d'un domaine à un autre, même vers un serveur séparé. (Pro)

en: Migrate Website to Another Server or Domain
fr: Migrer un site web vers un autre serveur ou domaine

en: Migrate websites to other hosting providers.
fr: Migrer des sites web vers d'autres hébergeurs.

en: Missing Parts
fr: Parties manquantes

en: Missing a feature
fr: Il manque une fonctionnalité

en: Missing backup metadata for extraction.
fr: Métadonnées de sauvegarde manquantes pour l'extraction.

en: Monday
fr: Lundi

en: Monitored by
fr: Surveillé par

en: Monitored by
fr: Supervisé par

en: Monthly
fr: Mensuel

en: Most Popular
fr: Le plus populaire

en: Move WordPress
fr: Déplacer WordPress

en: Move sites between servers with one secure key.
fr: Déplacez vos sites entre les serveurs avec une seule clé sécurisée.

en: Move websites from one domain to another.
fr: Déplacer des sites web d'un domaine à un autre.

en: Mu-plugins restore excluded by filter.
fr: Restauration des mu-plugins exclue par filtre.

en: Mu-plugins will be added.
fr: Les mu-plugins seront ajoutés.

en: Mu-plugins will be replaced.
fr: Les mu-plugins seront remplacés.

en: Multipart Backup
fr: Backup multiparte

en: Multipart backup contains these parts
fr: Le backup multiparte contient ces parties

en: Multiple files or folders
fr: Fichiers multiples ou dossiers

en: Multisite Ready
fr: Compatible Multisite

en: Must-use plugins and bootstrap files
fr: Plugins indispensables et fichiers d'amorçage

en: Must-use plugins that are always active.
fr: Extensions must-use toujours actives.

en: My wp-admin is protected with HTTP Basic Auth
fr: Mon wp-admin est protégé par HTTP Basic Auth

en: MySQL Server Version
fr: Version du serveur MySQL

en: NEW
fr: NOUVEAU

en: NEXT
fr: SUIVANT

en: Name
fr: Nom

en: Name and email
fr: Nom et e-mail

en: Name of the plugin
fr: Nom du plugin

en: Name: %s. %s quota usage: %s used; %s available.
fr: Nom : %s. Utilisation du quota %s : %s utilise, %s disponible.

en: Need Help?
fr: Besoin d'aide ?

en: Need more power? Upgrade your plan.
fr: En savoir plus ou passer à Pro

en: Network & cURL
fr: Site réseau

en: Network Options
fr: Options réseau

en: Network Site
fr: Site réseau

en: Network Subsite
fr: Sous-site reseau

en: New & Improved
fr: Nouveau et amélioré

en: New Admin Account
fr: Nouveau compte administrateur

en: New Password
fr: Nouveau mot de passe

en: New: WP Staging Pro v. %s is available.
fr: Nouveau : WP Staging Pro v. %s est disponible.

en: Next
fr: Étape suivante

en: Next backup
fr: Prochaine sauvegarde

en: Next step
fr: Étape suivante

en: Next: Select data
fr: Suivant : Sélectionner les données

en: No
fr: Note

en: No HTTP Basic Auth credentials are saved yet. Save your settings first, then test the connection.
fr: Aucun identifiant HTTP Basic Auth n'est encore enregistré. Enregistrez d'abord vos paramètres, puis testez la connexion.

en: No Login links found.
fr: Aucun lien de connexion trouvé.

en: No Staging Site found. Create your first Staging Site above!
fr: Aucun site staging trouvé. Crée ton premier site staging ci-dessus !

en: No available custom folders!
fr: Aucun dossier personnalise disponible !

en: No backups found, nothing to delete.
fr: Aucune sauvegarde trouvee, rien a supprimer.

en: No backups found, nothing to edit.
fr: Aucune sauvegarde trouvee, rien a modifier.

en: No backups found. Create a backup first, then come back here to get the command to restore the backup on your new local Docker site.
fr: Aucun backup trouvé. Crée d'abord un backup, puis reviens ici pour obtenir la commande de restauration du backup sur ton nouveau site Docker local.

en: No files found in this folder.
fr: Aucun fichier trouvé dans ce dossier.

en: No files selected for extraction.
fr: Aucun fichier sélectionné pour l'extraction.

en: No items selected
fr: Aucun élément sélectionné

en: No job ID found
fr: Aucun fichier de sauvegarde trouve.

en: No local Backups found. Create your first Backup above!
fr: Aucun backup local trouvé. Crée ton premier backup ci-dessus !

en: No remote Backups found. Create your first Backup above!
fr: Aucun backup distant trouvé. Crée ton premier backup ci-dessus !

en: No response from server! Ensure credentials are correct. Please try again.
fr: Aucune réponse du serveur ! Vérifiez que les identifiants sont corrects. Veuillez réessayer.

en: No table selected
fr: Aucune table selectionnee

en: No updates from the server. Please cancel the process if it does not stop automatically and contact support.
fr: Aucune mise à jour du serveur. Veuillez annuler le processus s'il ne s'arrête pas automatiquement et contacter le support.

en: No, don't send any information
fr: Non, n'envoyer aucune information

en: None of your backup data is sent to any other party! %s
fr: Aucune de tes données de backup n'est envoyée à un tiers ! %s

en: None of your backup data is sent to any other party! %s.
fr: Aucune de tes données de backup n'est envoyée à un tiers ! %s.

en: Not a valid wpstg backup file
fr: Saisis une URL de fichier de sauvegarde valide.

en: Not enough disk space. Please free up at least %s in the server and try again.
fr: Espace disque insuffisant. Libere au moins %s sur le serveur et reessaie.

en: Not saved yet!
fr: Pas encore enregistré !

en: Not sure what to choose? Pick
fr: Vous ne savez pas quoi choisir ? Choisissez

en: Note:
fr: Note :

en: Note:
fr: Remarque :

en: Note: If you want to keep specific files and don't want them to be replaced, you can use this <a href="%s" target="_blank">filter</a>
fr: Note : Si tu veux conserver des fichiers spécifiques et ne pas qu'ils soient remplacés, tu peux utiliser ce <a href="%s" target="_blank">filtre</a>

en: Note: Some MySQL/MariaDB properties do not match. You may proceed but the staging site may not work as expected.
fr: Note : Certaines proprietes MySQL/MariaDB ne correspondent pas. Tu peux continuer mais le site de test pourrait ne pas fonctionner comme prevu.

en: Note: The grayed out tables have been disabled by the "wpstg_push_excluded_tables" filter and are therefore inactive.
fr: Note : Les tables grisées ont été désactivées par le filtre "wpstg_push_excluded_tables" et sont donc inactives.

en: Note: This fix will create a backup of the corrupted staging site options and clean the listed staging sites. You will still be able to access your existing staging sites and can %s.
fr: Remarque : Cette correction créera une sauvegarde des options corrompues du site de staging et nettoiera les sites de staging listés. Vous pourrez toujours accéder à vos sites de staging existants et pourrez %s.

en: Note: This option is disabled as uploads dir was symlinked
fr: Note : Cette option est désactivée car le répertoire des téléversements est lié symboliquement

en: Note: This option is disabled as uploads directory is symlinked
fr: Note : Cette option est désactivée car le répertoire des téléversements est lié symboliquement

en: Note: You can upload backup files to another site to transfer a website. <a href="%s" target="_blank">Read more</a>
fr: Note : Tu peux téléverser des fichiers de backup vers un autre site pour transférer un site web. <a href="%s" target="_blank">En savoir plus</a>

en: Notes:
fr: Notes :

en: Nothing to sync
fr: Rien à synchroniser

en: Nothing to test!
fr: Rien a tester !

en: Nothing to worry but there is a glitch...
fr: Pas de quoi s'inquiéter, mais il y a un petit souci...

en: Notice
fr: Avis

en: Notice:
fr: Avis :

en: Notifications:
fr: Notifications :

en: Now delete the theme and the website cache if the website does not look as expected!
fr: Supprime maintenant le theme et le cache du site web si le site ne s'affiche pas comme prevu !

en: Now delete the theme and the website cache if the website does not look as expected!
fr: Videz maintenant le cache du thème et du site web si le site ne s'affiche pas comme prévu.

en: Now open a new thread in the
fr: Ouvre maintenant un nouveau sujet dans le

en: Now you need to log-in using email and password of the site from which the data was just Pulled.
fr: Vous devez maintenant vous connecter en utilisant l'e-mail et le mot de passe du site depuis lequel les données viennent d'être récupérées par Pull.

en: Now you need to log-in using email and password that were in the Backup that you just restored. If you don't remember the credentials, click <span id="showAdminEmails">here</span> to see a list of admin e-mails you can use to restore your access by clicking "Forgot your password". This message will appear only once.
fr: Tu dois maintenant te connecter en utilisant l'e-mail et le mot de passe qui étaient dans le backup que tu viens de restaurer. Si tu ne te souviens pas des identifiants, clique <span id="showAdminEmails">ici</span> pour voir une liste d'e-mails d'administrateur que tu peux utiliser pour restaurer ton accès en cliquant sur "Mot de passe oublié ?". Ce message n'apparaîtra qu'une seule fois.

en: Number of DB rows processed within one request for search and replace operations. Memory intensive process - lower values for large databases.
fr: Nombre de lignes de base de données traitées en une seule requête pour les opérations de recherche et remplacement. Processus gourmand en mémoire - réduisez les valeurs pour les grandes bases de données.

en: Number of DB rows, that are queried within one request.
                                            The higher the value the faster the database copy process.
                                            To find out the highest possible values try a high value like 10.000 or more. If you get timeout issues, lower it
                                            until you get no more errors during copying process.
fr: Nombre de lignes de BD interrogées en une seule requête.
                                            Plus la valeur est élevée, plus le processus de copie de base de données est rapide.
                                            Pour trouver les valeurs les plus élevées possibles, essaie une valeur élevée comme 10 000 ou plus. Si tu as des problèmes de timeout, diminue-la
                                            jusqu'à ne plus avoir d'erreurs pendant le processus de copie.

en: Number of backups to keep before deleting old ones to free up storage space.
fr: Nombre de backups à conserver avant de supprimer les anciens pour libérer de l'espace de stockage.

en: Number of files copied within one request. Higher values speed up file copying but may cause timeouts with large file sets.
fr: Nombre de fichiers copiés en une seule requête. Des valeurs plus élevées accélèrent la copie des fichiers mais peuvent provoquer des dépassements de délai avec de grands ensembles de fichiers.

en: OR
fr: OU

en: OTP Error:
fr: Erreur :

en: OTP Error:
fr: Erreur OTP :

en: OTP Expired
fr: OTP expiré

en: OTP Not Verified
fr: OTP non vérifié

en: OTP already sent. Please wait %s seconds before sending another verification code.
fr: OTP déjà envoyé. Veuillez patienter %s secondes avant d'envoyer un autre code de vérification.

en: OTP feature is not enabled.
fr: La fonctionnalité OTP n'est pas activée.

en: OTP sent successfully
fr: Termine avec succes

en: OTP sent successfully! Please wait %s seconds before requesting a new verification code...
fr: OTP envoyé avec succès ! Veuillez patienter %s secondes avant de demander un nouveau code de vérification...

en: OTP verification is locked! Try again in after %s...
fr: La vérification OTP est verrouillée ! Réessayez après %s...

en: Older backups are automatically deleted when this limit is reached.
fr: Les sauvegardes les plus anciennes sont supprimées automatiquement lorsque cette limite est atteinte.

en: On the front page the site name also changed to
fr: Sur la page d'accueil, le nom du site a également été changé en

en: On the source site:
fr: Sur le site source :

en: Once Weekly
fr: Une fois par semaine

en: Once a month
fr: Une fois par mois

en: Once the job is cancelled, you will lose all of the progress made so far!
fr: Une fois la tâche annulée, vous perdrez toute la progression effectuée jusqu'à présent !

en: One or more backup files have a missing or corrupted file index! It is highly recommended to create a new backup if you have not done so already.
fr: Un ou plusieurs fichiers de backup ont un index de fichiers manquant ou corrompu ! Il est fortement recommandé de créer un nouveau backup si tu ne l'as pas déjà fait.

en: One time install that works with Docker Desktop and Docker Engine.
fr: Installation unique qui fonctionne avec Docker Desktop et Docker Engine.

en: One-Time Backup
fr: Backup unique

en: Only a network administrator can restore an entire multisite network backup. Please ask your network administrator to restore this backup.
fr: Seul un administrateur reseau peut restaurer une sauvegarde complete de reseau multisite. Demande a ton administrateur reseau de restaurer cette sauvegarde.

en: Only enter the main ID of the Shared Drive or top-level Shared Folder.
fr: Saisissez uniquement l'ID principal du Drive partagé ou du dossier partagé de premier niveau.

en: Only fill this in if your /wp-admin is protected with HTTP Basic Authentication (browser login prompt). Background tasks (scans, updates, scheduled jobs) can't access wp-admin without these credentials and may fail. If you don't use HTTP Basic Auth for wp-admin, leave both fields blank.
fr: Ne remplissez ceci que si votre /wp-admin est protégé par HTTP Basic Authentication (invite de connexion du navigateur). Les tâches en arrière-plan (analyses, mises à jour, tâches planifiées) ne peuvent pas accéder à wp-admin sans ces identifiants et pourraient échouer. Si vous n'utilisez pas HTTP Basic Auth pour wp-admin, laissez les deux champs vides.

en: Only folders are backed up; files like %s are excluded and must be saved manually if needed. The following folders are also not included in the backup: %s, %s, and those containing WP Staging sites. To back up a staging site, open WP Staging on that site and create a backup directly from there.
fr: Seuls les dossiers sont sauvegardés ; les fichiers comme %s sont exclus et doivent être enregistrés manuellement si nécessaire. Les dossiers suivants ne sont pas non plus inclus dans la sauvegarde : %s, %s, et ceux contenant des sites WP Staging. Pour sauvegarder un site de staging, ouvrez WP Staging sur ce site et créez une sauvegarde directement depuis celui-ci.

en: Only needed when the staging site uses a separate database.
fr: Nécessaire uniquement lorsque le site de staging utilise une base de données distincte.

en: Only super admins/network admins can create entire multisite networks.
fr: Seuls les super administrateurs/administrateurs reseau peuvent creer des reseaux multisite complets.

en: Only temporary
fr: Seulement temporaire

en: Only the selected items will be replaced on the target site.
fr: Seuls les éléments sélectionnés seront remplacés sur le site cible.

en: Oops, your login link has expired. Use the form below to log in manually.
fr: Oups, votre lien de connexion a expiré. Utilisez le formulaire ci-dessous pour vous connecter manuellement.

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open <code style="font-size:inherit">https://yoursite.com/wpstg-restore.php</code> in your browser.
fr: Ouvrez <code style="font-size:inherit">https://yoursite.com/wpstg-restore.php</code> dans votre navigateur.

en: Open Preview
fr: Ouvrir l'aperçu

en: Open Staging Site
fr: Ouvrir le site staging

en: Open Support Forum
fr: Ouvrir le forum de support

en: Open System Info > Logs
fr: Informations systeme

en: Open a support thread and send us the debug information
fr: Ouvre un fil de support et envoie-nous les informations de debogage

en: Open forum
fr: Ouvrir le forum

en: Open the staging site in a new tab
fr: Ouvrir le site staging dans un nouvel onglet

en: Opens a review & confirmation step before anything is changed.
fr: Ouvre une étape de vérification et de confirmation avant toute modification.

en: Optimize copy and search operations
fr: Optimiser les opérations de copie et de recherche

en: Optimizer
fr: Optimiseur

en: Optional
fr: Optionnel

en: Optional, but recommended to avoid connecting to the wrong server.
fr: Optionnel, mais recommandé pour éviter de se connecter au mauvais serveur.

en: Optionally you can reuse the old encryption key.
fr: Tu peux optionnellement réutiliser l'ancienne clé de chiffrement.

en: Optionally, you can use the built-in WordPress.com %s if you have a Creator or Entrepreneur plan.
fr: Optionnellement, tu peux utiliser la %s intégrée de WordPress.com si tu as un plan Creator ou Entrepreneur.

en: Options below are pro features!
fr: Les options ci-dessous sont des fonctionnalités Pro !

en: Or upload a backup file from a URL:
fr: Ou téléverse un fichier de backup depuis une URL :

en: Or upload a backup file via FTP to:
fr: Ou téléverse un fichier de backup par FTP vers :

en: Other Files
fr: Autres fichiers

en: Other files in WP root folder
fr: Autres fichiers dans le dossier racine WP

en: Other files in WP root folder restore excluded by filter.
fr: Restauration des autres fichiers dans le dossier racine WP exclue par filtre.

en: Other files in WP root folder will be added.
fr: Les autres fichiers dans le dossier racine WP seront ajoutés.

en: Other files in WP root folder will be replaced.
fr: Les autres fichiers dans le dossier racine WP seront ajoutés.

en: Other files in wp-content
fr: Autres fichiers dans wp-content

en: Other files in wp-content folder restore excluded by filter.
fr: Restauration des autres fichiers dans le dossier wp-content exclue par filtre.

en: Other files in wp-content folder will be added.
fr: Les autres fichiers dans le dossier wp-content seront ajoutés.

en: Other files in wp-content folder will be replaced.
fr: Les autres fichiers dans le dossier wp-content seront remplacés.

en: Other reason
fr: Autre raison

en: Otherwise forum moderators may remove the topic.
fr: Sinon les modérateurs du forum pourront supprimer le sujet.

en: Otherwise your staging site will not be reachable after creation.
fr: Sinon ton site staging ne sera pas accessible après sa création.

en: Our %s
fr: Notre %s

en: Our headquarter is located in Germany with a small team of highly skilled developers.
fr: Notre siège est situé en Allemagne avec une petite équipe de développeurs hautement qualifiés.

en: Our privacy policy
fr: politique de confidentialité

en: Out of disk space.
fr: Espace disque insuffisant.

en: PHP Version not supported
fr: Version PHP non supportée

en: PHP debug.log
fr: journaux de debogage

en: PHP does not have enough permission to read a themes directory: %s
fr: PHP n'a pas les permissions suffisantes pour lire un repertoire de themes : %s

en: PHP does not have enough permission to read the WordPress root directory: %s
fr: PHP n'a pas les permissions suffisantes pour lire le repertoire racine WordPress : %s

en: PHP does not have enough permission to read the mu-plugins directory: %s
fr: PHP n'a pas les permissions suffisantes pour lire le repertoire mu-plugins : %s

en: PHP does not have enough permission to read the plugins directory: %s
fr: PHP n'a pas les permissions suffisantes pour lire le repertoire des plugins : %s

en: PHP does not have enough permission to read the uploads directory: %s
fr: PHP n'a pas les permissions suffisantes pour lire le repertoire uploads : %s

en: PHP does not have enough permission to read the wp-content directory: %s
fr: PHP n'a pas les permissions suffisantes pour lire le repertoire wp-content : %s

en: PHP does not have enough permission to write to the WP STAGING data directory: %s
fr: PHP n'a pas les permissions suffisantes pour ecrire dans le repertoire de donnees WP STAGING : %s

en: PHP failed to process this task. We will lower the memory usage and try again... (%d/%d)
fr: PHP n'a pas pu traiter cette tache. Nous allons reduire l'utilisation de la memoire et reessayer... (%d/%d)

en: Page not found – Error 404 after Pushing
fr: Page non trouvée – Erreur 404 après le push

en: Pagebuilder plugin does not open (Divi, Elementor)
fr: Le plugin de construction de pages ne s'ouvre pas (Divi, Elementor)

en: Part below is missing but you can still restore the other backup files!
fr: La partie ci-dessous est manquante mais tu peux toujours restaurer les autres fichiers de backup !

en: Parts below are missing but you can still restore the other backup files!
fr: Les parties ci-dessous sont manquantes mais tu peux toujours restaurer les autres fichiers de backup !

en: Parts with invalid size that should be uploaded again:
fr: Parties avec une taille invalide qui doivent être téléversées à nouveau :

en: Passive
fr: Passif

en: Passive mode
fr: Mode passif

en: Passphrase
fr: Phrase de passe

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password Protection
fr: Protection par mot de passe

en: Password Required
fr: Mot de passe requis

en: Password cannot be empty.
fr: Le mot de passe ne peut pas être vide.

en: Password field is required.
fr: Le champ mot de passe est requis.

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Passwords do not match.
fr: Les mots de passe ne correspondent pas.

en: Paste certificate
fr: Coller le certificat

en: Paste key
fr: Coller la clé

en: Paste the connection key from the source site to verify the connection.
fr: Collez la clé de connexion du site source pour vérifier la connexion.

en: Paste your connection key here...
fr: Collez votre clé de connexion ici...

en: Path
fr: Chemin

en: Path exists at link path
fr: Un chemin existe deja a l'emplacement du lien

en: Perfect for growing freelancers and devs.
fr: Parfait pour les freelances et développeurs en croissance.

en: Permalinks are active but may not work. Please %s to find out how to make them work.
fr: Les permaliens sont actifs mais pourraient ne pas fonctionner. <a href="%s" target="_blank">Lis cet article</a> pour découvrir comment les faire fonctionner.

en: Personal
fr: Personnel

en: Play demo video
fr: Lire la vidéo de démo

en: Play video
fr: Lire la vidéo

en: Please <a href="%s">activate</a> your license key or purchase a license at <a href="%s" rel="noopener" target="new">wp-staging.com</a>
fr: Veuillez <a href="%s">activer</a> votre clé de licence ou achetez une licence sur <a href="%s" rel="noopener" target="new">wp-staging.com</a>

en: Please Read This First:
fr: Lis ceci d'abord :

en: Please accept our privacy policy.
fr: Accepte notre politique de confidentialite.

en: Please activate the free
fr: Active l'extension gratuite

en: Please activate the free
fr: Veuillez activer la version gratuite

en: Please activate the free %s. This is required to activate %s %s
fr: Active l'extension gratuite %s. Ceci est necessaire pour activer %s %s

en: Please also provide error messages and details of the issue and don't post only the debug code.
fr: Fournis également les messages d'erreur et les détails du problème et ne publie pas seulement le code de débogage.

en: Please be cautious:
fr: Veuillez être prudent :

en: Please contact WP Staging support if you need further assistance.
fr: Contacte le support WP Staging si tu as besoin d'aide supplementaire.

en: Please copy and paste this message and report it to us!
fr: Copie et colle ce message et signale-le-nous !

en: Please create a new backup.
fr: WP STAGING - Crée un nouveau backup.

en: Please describe the feature
fr: Décris la fonctionnalité

en: Please do not forward this email.  If you didn`t request this code, you can ignore this message.
fr: Veuillez ne pas transférer cet e-mail. Si vous n'avez pas demandé ce code, vous pouvez ignorer ce message.

en: Please do not reply to this email.
fr: Ne reponds pas a cet email.

en: Please enter a valid backup file url.
fr: Saisis une URL de fichier de sauvegarde valide.

en: Please enter correct backup file url
fr: Saisis l'URL correcte du fichier de sauvegarde

en: Please enter folder path where backups will be stored.
fr: Veuillez saisir le chemin du dossier où les sauvegardes seront stockées.

en: Please enter the Drive ID for the shared drive.
fr: Veuillez entrer l'ID du Drive pour le lecteur partagé.

en: Please enter the email address of the person you wish to grant access to.
fr: Saisis l'adresse email de la personne a qui tu souhaites accorder l'acces.

en: Please enter your email.
fr: Saisis ton adresse email.

en: Please enter your issue.
fr: Decris ton probleme.

en: Please get in contact with us to solve it %s
fr: Contacte-nous pour le resoudre %s

en: Please report this warning <a href="%s" target="_blank">to our support</a> and keep using WP Staging!
fr: Signale cet avertissement %s et continue d'utiliser WP Staging !

en: Please select an expiry date to create a temporary login.
fr: Selectionne une date d'expiration pour creer une connexion temporaire.

en: Please send us the log files if you want WP Staging engineers to investigate this issue. %s
fr: Envoie-nous les fichiers journaux pour que nous puissions enquêter sur ce problème. %s

en: Please specify, if possible
fr: Précise si possible

en: Please submit an error report by using the CONTACT US button.
fr: Envoie un rapport d'erreur en utilisant le bouton CONTACTEZ-NOUS.

en: Please try again or contact support.
fr: Reessaie ou contacte le support.

en: Please try the %s or submit an error report and contact us.
fr: Essaie le %s ou envoie un rapport d'erreur et contacte-nous.

en: Please update the WP STAGING core plugin! The installed core plugin version is not up to date and it must be at least
fr: Mets a jour l'extension principale WP STAGING ! La version installee n'est pas a jour et doit etre au moins

en: Please update the WP STAGING core plugin! The installed core plugin version is not up to date and it must be at least
fr: Mettez à jour le plugin WP STAGING principal ! La version installée n'est pas à jour et doit être au minimum

en: Please upgrade to WP Staging Pro to edit existing backup plans. You can delete this plan and create a new one if you want to change it.
fr: Passe a WP Staging Pro pour modifier les plans de sauvegarde existants. Tu peux supprimer ce plan et en creer un nouveau si tu veux le modifier.

en: Please use the %s and try again.
fr: Utilise le %s et reessaie.

en: Please wait %s seconds before requesting a new confirmation code...
fr: Veuillez patienter %s secondes avant de demander un nouveau code de confirmation...

en: Please wait...this can take up a while.
fr: Patiente... cela peut prendre un moment.

en: Please<a href="%s">enter your license key</a> to create and restore your backup files.
fr: Veuillez <a href="%s">entrer ta clé de licence</a> pour créer et restaurer tes fichiers de backup.

en: Plugin auto update failed.
fr: Restauration des plugins exclue par filtre.

en: Plugin events:
fr: Événements du plugin :

en: Plugin files and active plugin states
fr: Fichiers de plugins et états actifs

en: Plugins restore excluded by filter.
fr: Restauration des plugins exclue par filtre.

en: Plugins will be added.
fr: Les plugins seront ajoutés.

en: Plugins will be pushed to:
fr: Les plugins seront envoyés vers :

en: Plugins will be pushed to:
fr: Les plugins seront transférés vers :

en: Plugins will be replaced.
fr: Les plugins seront remplacés.

en: Popular with agencies and developers.
fr: Populaire auprès des agences et des développeurs.

en: Port field is required.
fr: Le champ port est requis.

en: Post name permalinks are disabled. %s
fr: 1. Les permaliens par nom d'article sur le %s ont été désactivés pour des raisons techniques.

en: Preparing data for Pull
fr: Préparation des données pour le Pull

en: Prerequisites
fr: Prérequis

en: Preserve Data
fr: Preserver les donnees

en: Privacy Policy
fr: Politique de confidentialité

en: Private key
fr: Clé privée

en: Private key for authentication. Keep this key secure.
fr: Clé privée pour l'authentification. Gardez cette clé en sécurité.

en: Proceed
fr: Continuer

en: Process Finished
fr: Processus termine

en: Processing Data
fr: Traitement des donnees

en: Processing...
fr: Traitement en cours...

en: Profile ID is required.
fr: Un identifiant de profil est requis.

en: Profile deleted successfully.
fr: Profil supprimé avec succès.

en: Profile name
fr: Nom du profil

en: Profile name is required.
fr: Un nom de profil est requis.

en: Profile not found.
fr: Profil introuvable.

en: Profile saved successfully.
fr: Profil enregistré avec succès.

en: Profile:
fr: Profil :

en: Progress
fr: Progression

en: Pull a WordPress site from another server using a secure connection key.
fr: Récupérez un site WordPress depuis un autre serveur en utilisant une clé de connexion sécurisée.

en: Pull cancellation was requested from the initiator site.
fr: L'annulation du Pull a été demandée depuis le site initiateur.

en: Pull from %s
fr: Récupérer depuis %s

en: Pull in Progress
fr: Progression

en: Pull request successfully completed!
fr: Sauvegarde importee avec succes !

en: Pull request successfully completed! Database changes have been applied. You will be prompted to log in again
fr: Pull terminé avec succès ! Les modifications de la base de données ont été appliquées. Vous serez invité à vous reconnecter

en: Purchase License
fr: Mettre à niveau la licence

en: Purchase one
fr: En acheter un

en: Purge Backup Queue
fr: Purger la file d'attente de backup

en: Purged queue table! Removed %s action(s)
fr: Table de file d'attente purgee ! %s action(s) supprimee(s)

en: Push Changes
fr: Envoyer les modifications

en: Push a staging site to the production site. (Pro)
fr: Envoyer un site staging vers le site de production. (Pro)

en: Push and overwrite current production website with the selected staging site. Select specific folders and database tables in the next step.
fr: Envoyer et écraser le site web de production actuel avec le site staging sélectionné. Sélectionne des dossiers spécifiques et des tables de base de données à l'étape suivante.

en: Push staging site to production
fr: Envoyer le site staging en production

en: Push staging sites to production site.
fr: Envoyer les sites staging vers le site de production.

en: Quick Guide
fr: Guide rapide

en: Quick tip
fr: Astuce rapide

en: RESTORE
fr: RESTAURER

en: Re-enter password...
fr: Ressaisissez le mot de passe...

en: Read %s on how to create a staging site on another server.
fr: Lisez %s pour savoir comment créer un site de staging sur un autre serveur.

en: Read <a href="%s" target="_blank">this article</a> on how to do it.
fr:  Lis <a href="%s" target="_blank">cet article</a> pour savoir comment faire.

en: Read <a target="_blank" href="%s">this article</a> for solving this issue. Please contact WP Staging support if you need further assistance.
fr: Contacte le support WP Staging si tu as besoin d'aide supplementaire.

en: Read First
fr: Lis d'abord

en: Read Less
fr: Lire moins

en: Read More
fr: Lire plus

en: Read More or Upgrade to Pro
fr: En savoir plus ou passer à Pro

en: Read into memory, encrypted, stored in database. Never saved to disk.
fr: Lue en mémoire, chiffrée, stockée dans la base de données. Jamais sauvegardée sur disque.

en: Read more
fr: En savoir plus

en: Read more about that here
fr: En savoir plus ici

en: Read more here
fr: En savoir plus ici

en: Read the <a href="%s" target="new" rel="noopener">documentation</a> for detailed instructions.
fr: Consultez la <a href="%s" target="new" rel="noopener">documentation</a> pour des instructions détaillées.

en: Read the performance report
fr: Lis le rapport de performance

en: Read this %s to find out how to reset the password.
fr: Lis cet %s pour découvrir comment réinitialiser le mot de passe.

en: Recommended
fr: Recommandé

en: Recommended for real websites. For dev servers with self-signed certificates, upload the certificate below.
fr: Recommandé pour les vrais sites web. Pour les serveurs de développement avec certificats auto-signés, téléchargez le certificat ci-dessous.

en: Refresh Remote Backups
fr: Backups distants :

en: Refresh Status
fr: Actualiser le statut de la licence

en: Region
fr: Région

en: Registered To
fr:  Enregistrée pour

en: Relative to current server time, which you can change in <a href="%s">WordPress Settings</a>.
fr: Relative a l'heure actuelle du serveur, que tu peux modifier dans les <a href="%s">Parametres WordPress</a>.

en: Release notes
fr: Notes de version

en: Reload
fr: Recharger

en: Remember Me
fr: Se souvenir de moi

en: Remind me tomorrow
fr: Me rappeler demain

en: Remote Backup Retrieved Successfully.
fr: Restauration du backup réussie !

en: Remote Backups:
fr: Backups distants :

en: Remote Site
fr: Site distant

en: Remote Site Pull Successful!
fr: Site de test pousse avec succes !

en: Remote Storage is not authenticated. Backup is still available locally.
fr: Google Drive n'est pas authentifie. La sauvegarde est toujours disponible localement.

en: Remote Sync Failed
fr: La synchronisation à distance a échoué

en: Remote Sync Steps
fr: Backups distants :

en: Remote Sync completed
fr: Reinitialisation terminee !

en: Remote Sync completed successfully - %s
fr: Synchronisation distante terminée avec succès - %s

en: Remote Sync demo
fr: Démo Remote Sync

en: Remote Sync from %s to %s has been completed successfully.
fr: La synchronisation distante de %s vers %s s'est terminée avec succès.

en: Remote Sync has been disabled. Incoming connections will be rejected.
fr: Remote Sync a été désactivé. Les connexions entrantes seront rejetées.

en: Remote Sync has been enabled.
fr: Remote Sync a été activé.

en: Remote Sync is available in Developer and Agency plans.
fr: Remote Sync est disponible dans les plans Developer et Agency.

en: Remote Sync is available in WP Staging Pro.
fr: Tu peux personnaliser cette heure de démarrage dans WP Staging Pro !

en: Remote Sync is available with a WP Staging Developer or Agency plan.
fr: Remote Sync est disponible avec un plan WP Staging Developer ou Agency.

en: Remote Sync is disabled on this site. Ask the site administrator to enable it under Settings > Connection Keys.
fr: Remote Sync est désactivé sur ce site. Demandez à l'administrateur de l'activer dans Réglages > Clés de connexion.

en: Remote Sync requires a Developer or Agency plan.
fr: L'exécution de cette commande nécessite une licence Developer ou Agency.

en: Remote Upload in Progress
fr: Prerequis de telechargement distant valides...

en: Remote Upload requirements passed...
fr: Prerequis de telechargement distant valides...

en: Remote folder path is empty. Please enter a folder path.
fr: Le chemin du dossier distant est vide. Veuillez entrer un chemin de dossier.

en: Remote site reported a failure during sync preparation.
fr: Le site distant a signalé une erreur pendant la préparation de la synchronisation.

en: Remote site requires HTTP authentication
fr: Le site distant nécessite une authentification HTTP

en: Remote sync timed out waiting for source site backup preparation activity. Please check the source site logs and try again.
fr: La synchronisation à distance a expiré en attendant une activité de préparation de sauvegarde sur le site source. Veuillez vérifier les journaux du site source et réessayer.

en: Remote sync: Push and pull databases and files between sites.
fr: Remote Sync : Push et Pull de bases de données et fichiers entre les sites.

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove Data on Uninstall?
fr: Supprimer les donnees lors de la desinstallation ?

en: Remove Google Drive Settings
fr: Supprimer les paramètres Google Drive

en: Remove Password
fr: Supprimer le mot de passe

en: Remove all WP STAGING settings and data on uninstall. Staging site data, backups, and related database tables will not be deleted unless empty.
fr: Supprimer tous les paramètres et données WP STAGING lors de la désinstallation. Les données du site de staging, les sauvegardes et les tables de base de données associées ne seront pas supprimées sauf si elles sont vides.

en: Remove certificate from database
fr: Supprimer le certificat de la base de données

en: Remove key from database
fr: Supprimer la clé de la base de données

en: Remove password
fr: Supprimer le mot de passe

en: Remove storage settings to reconnect if you have uploading issues to Google Drive.
fr: Supprimez les paramètres de stockage pour vous reconnecter si vous rencontrez des problèmes de téléversement vers Google Drive.

en: Renaming Database
fr: Renommage de la base de donnees

en: Renew License
fr: Licence

en: Repeat database restore after increasing execution time to %s seconds
fr: Repeter la restauration de base de donnees apres avoir augmente le temps d'execution a %s secondes

en: Replace the selected staging site with the production site completely. This includes replacing the wp-config.php and all files and data. Confirm to proceed on the next page.
fr: Remplacer complètement le site staging sélectionné par le site de production. Cela inclut le remplacement du wp-config.php et de tous les fichiers et données. Confirme pour continuer sur la page suivante.

en: Report and fix this issue
fr: Signaler et corriger ce problème

en: Report this issue only
fr: Signaler ce problème uniquement

en: Required by WP Staging Pro
fr: Requis par WP Staging Pro

en: Required for most servers behind firewalls. Keep this on unless your host says otherwise.
fr: Requis pour la plupart des serveurs derrière des pare-feu. Gardez ceci activé à moins que votre hébergeur ne dise le contraire.

en: Requires Developer plan or higher. Your plan: %s.
fr: Nécessite le plan Developer ou supérieur. Ton plan : %s.

en: Requires Docker
fr: Nécessite Docker

en: Resend OTP
fr: Renvoyer l'OTP

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Reset Connection Key?
fr: Tester la connexion

en: Reset Key
fr: Reinitialiser la cle

en: Reset Staging Site
fr: Reinitialiser le site de test

en: Reset to Defaults
fr: Sélection par défaut

en: Resolving directory selection... (%d%%)
fr: Résolution de la sélection de répertoires… (%d%%)

en: Restore
fr: Restaurer

en: Restore Backup
fr: Restaurer le backup

en: Restore Settings
fr: Restaurer les paramètres

en: Restore a backup, even if your WordPress site is broken or cannot load.
fr: Restaurer un backup, même si WordPress est défectueux et ne peut pas se charger.

en: Restore and overwrite current website according to the contents of this backup.
fr: Restaurer et écraser le site web actuel selon le contenu de ce backup.

en: Restore and overwrite the current site with the contents of this backup.
fr: Restaurer et écraser le site actuel avec le contenu de ce backup.

en: Restore backups on other websites.
fr: Restaurer des backups sur d'autres sites web.

en: Restore backups:
fr: Restaurer le backup

en: Restore completed successfully.
fr: Site de test mis a jour avec succes.

en: Restore in Progress
fr: Restauration en cours

en: Restored Media Library
fr: Bibliotheque de medias restauree

en: Restoring Media Skipped by filter!
fr: Restauration des medias ignoree par filtre !

en: Restoring this backup will completely replace your website's database. After the process has finished, you will need to log in again using the username/password combination for your backed up site.
fr: La restauration de ce backup remplacera complètement la base de données de ton site web. Une fois le processus terminé, tu devras te reconnecter en utilisant la combinaison nom d'utilisateur/mot de passe de ton site sauvegardé.

en: Restoring this backup will only replace your current subsite's database tables. Users will be imported from the backup which doesn't already exists in your site. After the process has finished, you will need to log in again using the username/password combination for your backed up site.
fr: La restauration de ce backup ne remplacera que les tables de base de données du sous-site actuel. Les utilisateurs seront importés depuis le backup s'ils n'existent pas déjà sur ton site. Une fois le processus terminé, tu devras te reconnecter en utilisant la combinaison nom d'utilisateur/mot de passe de ton site sauvegardé.

en: Resume
fr: Reprendre

en: Retention:
fr: Retention :

en: Reuse a previously saved connection and sync setup.
fr: Réutiliser une connexion et configuration précédemment enregistrées.

en: Review and continue
fr: Vérifier et continuer

en: Review changes
fr: Vérifier les modifications

en: Role
fr: Rôle

en: Root
fr: Racine

en: Root folders only: excludes wp-config.php and staging sites.
fr: Dossiers racine uniquement : exclut wp-config.php et les sites de staging.

en: Row format changed to DYNAMIC, as it would exceed the maximum length according to your MySQL settings. To not see this message anymore, please upgrade your MySQL version or increase the row format.
fr: Format de ligne changé en DYNAMIC, car il dépasserait la longueur maximale selon vos paramètres MySQL. Pour ne plus voir ce message, mettez à jour votre version de MySQL ou augmentez le format de ligne.

en: Run In Background
fr: Exécuter en arrière-plan

en: Run Now:
fr: Exécuter maintenant :

en: Run in background
fr: Exécuter en arrière-plan

en: Running this command requires a Developer or Agency license.
fr: L'exécution de cette commande nécessite une licence Developer ou Agency.

en: S3 Compatible Provider
fr: Fournisseur compatible S3

en: S3 Provider
fr: Fournisseur S3

en: SAVE
fr: ENREGISTRER

en: SFTP uses port 22 by default. It's the simplest and most secure option.
fr: SFTP utilise le port 22 par défaut. C'est l'option la plus simple et la plus sûre.

en: SSH private key
fr: Clé privée SSH

en: SSH private key is stored encrypted in the database.
fr: La clé privée SSH est stockée chiffrée dans la base de données.

en: SSL certificate verification failed. The server may be using a self-signed or invalid certificate. SSL verification is disabled for FTPS connections.
fr: La vérification du certificat SSL a échoué. Le serveur utilise peut-être un certificat auto-signé ou invalide. La vérification SSL est désactivée pour les connexions FTPS.

en: SSL peer certificate verification failed. The server may be using a self-signed certificate. SSL verification is disabled for FTPS connections.
fr: La vérification du certificat SSL du pair a échoué. Le serveur utilise peut-être un certificat auto-signé. La vérification SSL est désactivée pour les connexions FTPS.

en: Same site. New server?
fr: Même site. Nouveau serveur ?

en: Saturday
fr: Samedi

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Save Clone Data
fr: Enregistrer les données du clone

en: Save Settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Save as sync profile
fr: Enregistrer comme profil de synchronisation

en: Save password
fr: Enregistrer le mot de passe

en: Saved profile
fr: Profil enregistré

en: Saved sync profiles
fr: Profils de synchronisation enregistrés

en: Saves the connection, authentication settings, and selected sync items for future use.
fr: Enregistre la connexion, l'authentification et les éléments de synchronisation pour une utilisation future.

en: Scanning Files
fr: Analyse des fichiers

en: Schedule:
fr: Programmation :

en: Scheduled backups may not run.
fr: Les sauvegardes planifiées pourraient ne pas s'exécuter.

en: Search Replace
fr: Limite de recherche et remplacement BD

en: Search files...
fr: Rechercher des fichiers...

en: Searching for existing backups...
fr: Recherche de backups existants...

en: Searching for remote backups...
fr: Recherche de backups distants...

en: Secret Key
fr: Clé secrète

en: Secret key field is required.
fr: Le champ clé secrète est requis.

en: Secure
fr: Sécurisé

en: Secure upload via FTP + TLS. Some dev servers use self-signed certificates.
fr: Téléversement sécurisé via FTP + TLS. Certains serveurs de développement utilisent des certificats auto-signés.

en: Secure upload via SSH. No certificate setup.
fr: Téléversement sécurisé via SSH. Aucune configuration de certificat.

en: Security & Access
fr: Sécurité et accès

en: See Pro Features
fr: Voir toutes les fonctionnalités Pro

en: See the data we collect <a href="%s" target="_blank">here</a>
fr: Consulte les données que nous collectons <a href="%s" target="_blank">ici</a>

en: Select All
fr: Tout selectionner

en: Select Data
fr: Sélectionner les données

en: Select Default
fr: Sélection par défaut

en: Select Files
fr: Sélectionner les fichiers

en: Select Folders to Copy
fr: Sélectionner les dossiers à copier

en: Select Tables to Copy
fr: Sélectionner les tables à copier

en: Select a backup to restore on your local Docker site. Then run the commands below in your terminal.
fr: Sélectionne un backup à restaurer sur ton site Docker local. Puis exécute les commandes ci-dessous dans ton terminal.

en: Select a known provider or configure a custom S3-compatible endpoint.
fr: Sélectionnez un fournisseur connu ou configurez un point de terminaison personnalisé compatible S3.

en: Select a region
fr: Sélectionnez une région

en: Select at least one file to extract.
fr: Veuillez sélectionner au moins un fichier à extraire.

en: Select how your server accepts uploads.
fr: Sélectionnez comment votre serveur accepte les téléversements.

en: Select plugins, themes & uploads folder to push to production website.
fr: Sélectionner les dossiers plugins, thèmes et téléversements à envoyer vers le site web de production.

en: Select tables to push to production website
fr: Sélectionner les tables à envoyer vers le site web de production

en: Select the user role you want to give access to the staging site. You can select multiple roles by holding CTRL or ⌘ Cmd key while clicking. <br/><strong>Change this option on the staging site if you want to change the authentication behavior there.</strong>
fr: Sélectionne le rôle utilisateur auquel tu veux donner accès au site staging. Tu peux sélectionner plusieurs rôles en maintenant la touche CTRL ou ⌘ Cmd enfoncée tout en cliquant. <strong>Change cette option sur le site staging si tu veux modifier le comportement d'authentification là-bas.</strong>

en: Select the user role you want to give access to the staging site. You can select multiple roles by holding CTRL or ⌘ Cmd key while clicking. <strong>Change this option on the staging site if you want to change the authentication behavior there.</strong>
fr: Sélectionne le rôle utilisateur auquel tu veux donner accès au site staging. Tu peux sélectionner plusieurs rôles en maintenant la touche CTRL ou ⌘ Cmd enfoncée tout en cliquant. <strong>Change cette option sur le site staging si tu veux modifier le comportement d'authentification là-bas.</strong>

en: Select what to overwrite
fr: Sélectionnez les éléments à écraser

en: Select your operating system:
fr: Sélectionne ton système d'exploitation :

en: Selected database tables will be deleted:
fr: Les tables de base de données sélectionnées seront supprimées :

en: Selected folder and the contained files are deleted:
fr: Le dossier sélectionné et les fichiers contenus seront supprimés :

en: Selected items will replace existing data on %s. We recommend creating a backup first. The backup page opens in a new tab, so your current sync setup stays here.
fr: Les éléments sélectionnés remplaceront les données existantes sur %s. Nous vous recommandons de créer d'abord une sauvegarde. La page de sauvegarde s'ouvre dans un nouvel onglet, afin que votre configuration de synchronisation actuelle reste ici.

en: Selected items:
fr: Sélectionner les fichiers

en: Selected tables will be copied/replaced with the tables from the production site.
fr: Les tables sélectionnées seront copiées/remplacées par les tables du site de production.

en: Send Slack notifications by using a Webhook URL. Read the %s to learn how to create one.
fr: Envoyer des notifications Slack en utilisant une URL de Webhook. Lis <a href="https://api.slack.com/messaging/webhooks" target=_blank rel="noopener">cet article</a> pour apprendre comment en créer une.

en: Send Usage Information
fr: Envoyer les informations d'utilisation

en: Send an email and/or Slack notification when a Remote Sync completes successfully. Uses the same email and Slack webhook configured in %s.
fr: Envoie un e-mail et/ou une notification Slack lorsqu'une synchronisation distante se termine avec succès. Utilise le même e-mail et webhook Slack configurés dans %s.

en: Send emails as HTML
fr: Envoyer les e-mails en HTML

en: Send emails to this address
fr: Envoyer les e-mails à cette adresse

en: Send troubleshooting data
fr: Envoyer les donnees de diagnostic

en: Send us system information and debug logs before opening a ticket so we can help investigate.
fr: Envoie-nous les informations systeme et les journaux de debogage avant d'ouvrir un ticket pour que nous puissions aider a enqueter.

en: Send usage information to wp-staging.com to help improve the plugin. No personal data is collected.
fr: Envoyez des informations d'utilisation à wp-staging.com pour aider à améliorer l'extension. Aucune donnée personnelle n'est collectée.

en: Sending debug info failed!
fr: L'envoi des informations de debogage a echoue !

en: Server Information
fr: Informations serveur

en: Server address
fr: Adresse du serveur

en: Server connection
fr: Connexion au serveur

en: Server:
fr: Serveur :

en: Server:
fr: Serveur :

en: Set Default:
fr: Définir par défaut :

en: Set Default:
fr: Définir par défaut :

en: Set Up a Staging Site on an External Server
fr: Configurer un site de staging sur un serveur externe

en: Set up WordPress on a new server and restore your backup there.
fr: Installez WordPress sur un nouveau serveur et restaurez-y votre sauvegarde.

en: Settings
fr: Parametres

en: Settings saved.
fr: Parametres enregistres.

en: Settings updated.
fr: Parametres mis a jour.

en: Settings updated. But unable to activate/deactivate the site cloneable status!
fr: Parametres mis a jour. Mais impossible d'activer/desactiver le statut de clonage du site !

en: Settings.
fr: Parametres

en: Share Debug Logs with WP STAGING & Open Support Forum
fr: Partager les journaux de debogage avec WP STAGING et ouvrir le forum de support

en: Share Login Link
fr: Partager le lien de connexion

en: Shared Drive
fr: One Drive

en: Shared Drive ID
fr: ID du Drive partagé

en: Shared with Me
fr: Partagé avec moi

en: Sharing the same remote path across multiple websites or clients can expose backups to the wrong site. Always use a dedicated subfolder for each website, e.g. /backups/domain-xy.com
fr: Partager le même chemin distant entre plusieurs sites ou clients peut exposer les sauvegardes au mauvais site. Utilisez toujours un sous-dossier dédié pour chaque site, par exemple /backups/domain-xy.com

en: Show All Tables
fr: Afficher toutes les tables

en: Show Full Message
fr: Afficher le message complet

en: Show Logs
fr: Afficher les journaux

en: Show again in 3 days
fr: Afficher à nouveau dans 3 jours

en: Show all custom and extra tables existing in the staging sites database, even those belonging to other sites.
fr: Afficher toutes les tables personnalisées et supplémentaires existant dans la base de données du site staging, même celles appartenant à d'autres sites.

en: Show available backup parts
fr: Afficher les parties de backup disponibles

en: Show or hide connection key
fr: Afficher ou masquer le Connection Key

en: Show or hide key
fr: Afficher ou masquer la clé

en: Show password
fr: Afficher le mot de passe

en: Show/hide full URL
fr: Afficher/masquer l'URL complète

en: Show/hide license key
fr: Afficher/masquer la clé de licence

en: Sign in with Dropbox
fr: Se connecter avec Dropbox

en: Sign in with Google
fr: Se connecter avec Google

en: Sign in with Microsoft OneDrive
fr: Se connecter avec Google

en: Sign in with pCloud
fr: Se connecter avec Dropbox

en: Single Site
fr: Site unique

en: Single files
fr: Fichiers individuels

en: Single-file extraction is available on all paid plans. Multiple files or folders require the Developer or Agency plan.
fr: L'extraction de fichiers individuels est disponible sur tous les plans Pro. Les fichiers multiples ou dossiers nécessitent le plan Developer ou Agency.

en: Site Name
fr: Nom du site

en: Site Timezone: %s
fr: Fuseau horaire du site : %s

en: Site has been restored from backup.
fr: Le site a ete restaure a partir de la sauvegarde.

en: Site has been restored from backup.
fr: Le site a été restauré depuis la sauvegarde.

en: Site information:
fr: Informations du site :

en: Site is already synced.
fr: La table %s est deja vide.

en: Site name %s is already in use, please choose another name for the staging site.
fr: Le nom du site est deja utilise, choisis un autre nom pour le site de test.

en: Size
fr: Taille

en: Size:
fr: Taille :

en: Size:
fr: Taille :

en: Skip
fr: Ignorer

en: Skip & Deactivate
fr: Ignorer et désactiver

en: Skip & Start WP Staging
fr: Ignorer et démarrer WP Staging

en: Skip WooCommerce Orders and Products
fr: Ignorer les commandes et produits WooCommerce

en: Skip creating database backup, as feature for backup of subsite is not implemented yet!
fr: Creation de la sauvegarde de base de donnees ignoree, car la fonctionnalite de sauvegarde de sous-site n'est pas encore implementee !

en: Skipped symlinking WP Uploads Folder
fr: Lien symbolique du dossier Uploads WP ignore

en: Skipped updating site URL and home URL, as they already same.
fr: Mise a jour de l'URL du site et de l'URL d'accueil ignoree car deja identiques

en: Skipped updating site URL domain and path as already same.
fr: Mise a jour du domaine et du chemin de l'URL du site ignoree car deja identiques

en: Skipped updating site URL domain and path due to missing database file.
fr: Mise a jour du domaine et du chemin de l'URL du site ignoree en raison d'un fichier de base de donnees manquant

en: Skipped updating subsites URLs due to missing database file.
fr: Mise a jour des URLs des sous-sites ignoree en raison d'un fichier de base de donnees manquant.

en: Skipped updating subsites options due to missing database file.
fr: Mise a jour des URLs des sous-sites ignoree en raison d'un fichier de base de donnees manquant.

en: Skipping cloning table:
fr: Table de clonage ignoree :

en: Skipping cloning table:
fr: Clonage de la table ignoré :

en: Slack Notifications
fr: Notifications Slack

en: Slack Webhook URL
fr: URL du Webhook Slack

en: Slack webhooks documentation
fr: Documentation des webhooks Slack

en: Smart rules to exclude logs, cache files, revisions, unused plugins & themes.
fr: Règles intelligentes pour exclure les journaux, fichiers de cache, révisions, plugins et thèmes inutilisés.

en: Some files are excluded from backups by default.
fr: Certains fichiers sont exclus des sauvegardes par défaut.

en: Some files restore will be excluded by filter
fr: Certains fichiers de la restauration seront exclus par filtre

en: Some plugins might still be able to send out mails if they don't depend upon %s.
fr: Certains plugins pourraient encore envoyer des e-mails s'ils ne dépendent pas de %s.

en: Something went wrong
fr: Quelque chose s'est mal passe

en: Something went wrong! Error: Invalid response. Please try again. If that does not help,
fr: Quelque chose s'est mal passe ! Erreur : Reponse non valide. Reessaie. Si cela n'aide pas,

en: Something went wrong! Error: No response. Please try again. If that does not help,
fr: Quelque chose s'est mal passe ! Erreur : Pas de reponse. Reessaie. Si cela n'aide pas,

en: Something went wrong! Error: No response. Please try the %s or submit an error report and contact us.
fr: Quelque chose s'est mal passe ! Erreur : Pas de reponse. Essaie le %s ou envoie un rapport d'erreur et contacte-nous.

en: Something went wrong! No response. Go to WP Staging > Settings and lower 'File Copy Limit' and 'DB Query Limit'. Also set 'CPU Load Priority to low ' and try again. If that does not help, %s
fr: Quelque chose s'est mal passe ! Pas de reponse. Va dans WP Staging > Parametres et reduis la 'Limite de copie de fichiers' et la 'Limite de requetes BD'. Configure aussi la 'Priorite de charge CPU sur faible' et reessaie. Si cela n'aide pas, %s

en: Something went wrong! No response. Please try again. If that does not help, %s
fr: Quelque chose s'est mal passe ! Pas de reponse. Reessaie. Si cela n'aide pas, %s

en: Something went wrong! No response. Please try the %s or submit an error report.
fr: Quelque chose s'est mal passe ! Pas de reponse. Essaie le %s ou envoie un rapport d'erreur.

en: Something went wrong! No response.%sGo to WP Staging > Settings and lower 'File Copy Limit' and 'DB Query Limit'. Also set 'CPU Load Priority to low ' and try again. If that does not help, %s
fr: Quelque chose s'est mal passe ! Pas de reponse.%sVa dans WP Staging > Parametres et reduis la 'Limite de copie de fichiers' et la 'Limite de requetes BD'. Configure aussi la 'Priorite de charge CPU sur faible' et reessaie. Si cela n'aide pas, %s

en: Something went wrong!%sGo to WP Staging > Settings and lower 'File Copy Limit' and 'DB Query Limit'. Also set 'CPU Load Priority to low ' and try again. If that does not help, %s
fr: Quelque chose s'est mal passe !%sVa dans WP Staging > Parametres et reduis la 'Limite de copie de fichiers' et la 'Limite de requetes BD'. Configure aussi la 'Priorite de charge CPU sur faible' et reessaie. Si cela n'aide pas, %s

en: Something went wrong; can't find ajax request URL! Please try the %s. If that does not help, %s
fr: Quelque chose s'est mal passe ; impossible de trouver l'URL de requete ajax ! Essaie le %s. Si cela n'aide pas, %s

en: Something went wrong; internal server error while processing the request! Please try the %s. If that does not help, %s
fr: Quelque chose s'est mal passe ; erreur interne du serveur lors du traitement de la requete ! Essaie le %s. Si cela n'aide pas, %s

en: Sorry, a task failed too many times and the process cannot proceed.
fr: Desole, une tache a echoue trop de fois et le processus ne peut pas continuer.

en: Sorry, there are no admin e-mails to show.
fr: Désolé, il n'y a pas d'e-mails d'administrateur à afficher.

en: Specify users who will have access to the staging site regardless of their role. You can enter multiple user names separated by a comma. <br/><strong>Change this option on the staging site if you want to change the authentication behavior there.</strong>
fr: Spécifie les utilisateurs qui auront accès au site staging quel que soit leur rôle. Tu peux entrer plusieurs noms d'utilisateur séparés par une virgule. <strong>Change cette option sur le site staging si tu veux modifier le comportement d'authentification là-bas.</strong>

en: Specify users who will have access to the staging site regardless of their role. You can enter multiple user names separated by a comma. <strong>Change this option on the staging site if you want to change the authentication behavior there.</strong>
fr: Spécifie les utilisateurs qui auront accès au site staging quel que soit leur rôle. Tu peux entrer plusieurs noms d'utilisateur séparés par une virgule. <strong>Change cette option sur le site staging si tu veux modifier le comportement d'authentification là-bas.</strong>

en: Spotlight Feature (Pro)
fr: Fonctionnalité phare (Pro)

en: Staging Site Created Successfully!
fr: Site de test cree avec succes !

en: Staging Site Delete in Progress
fr: Site de test supprime avec succes !

en: Staging Site Deleted Successfully!
fr: Site de test supprime avec succes !

en: Staging Site Push in Progress
fr: Site de test pousse avec succes !

en: Staging Site Pushed Successfully!
fr: Site de test pousse avec succes !

en: Staging Site Reset Successfully!
fr: Site de test reinitialise avec succes !

en: Staging Site Reset in Progress
fr: Site de test reinitialise avec succes !

en: Staging Site Update in Progress
fr: Site de test mis a jour avec succes !

en: Staging Site Updated Successfully!
fr: Site de test mis a jour avec succes !

en: Staging Sites
fr: Sites de test

en: Staging Sites Error:
fr: Sites de test

en: Staging Sites Error:
fr: Erreur des sites de staging :

en: Staging site creation with external database is not supported in the basic version.
fr: La création d'un site de staging avec une base de données externe n'est pas prise en charge dans la version gratuite.

en: Staging site data is never deleted while staging sites exist.
fr: Les données du site de staging ne sont jamais supprimées tant que des sites de staging existent.

en: Staging site feature not supported on sites hosted on Wordpress.com!
fr: La fonctionnalite de site de test n'est pas supportee sur les sites heberges sur WordPress.com !

en: Staging site not found.
fr: Site de staging introuvable.

en: Staging site prefix contains invalid character(s). Use different prefix with valid characters.
fr: Le prefixe de table contient des caracteres non valides. Utilise un prefixe different avec des caracteres valides.

en: Staging site prefix is same as production site prefix. Use different prefix for staging site.
fr: Le préfixe du site de staging est identique à celui du site de production. Utilisez un préfixe différent pour le site de staging.

en: Staging site redirects to production site
fr: Le site staging redirige vers le site de production

en: Staging site reset with external database is not supported in the basic version.
fr: La réinitialisation d'un site de staging avec une base de données externe n'est pas prise en charge dans la version gratuite.

en: Staging site returns blank white page
fr: Le site staging affiche une page blanche

en: Staging site update with external database is not supported in the basic version.
fr: La mise à jour d'un site de staging avec une base de données externe n'est pas prise en charge dans la version gratuite.

en: Staging site updated successfully.
fr: Site de test mis a jour avec succes.

en: Staging sites and wp core folders can not be selected.
fr: Les sites staging et les dossiers du noyau WP ne peuvent pas être sélectionnés.

en: Staging sites data is corrupted. See the option below to fix it. Contact WP Staging support for more info!
fr: Les données des sites de staging sont corrompues. Consultez l'option ci-dessous pour corriger cela. Contactez le support WP Staging pour plus d'informations !

en: Staging sites option has been fixed but issue not reported.
fr: L'option des sites de staging a été corrigée mais le problème n'a pas été signalé.

en: Staging sites option has been fixed.
fr: Envoyer les sites staging vers le site de production.

en: Staging sites option issue reported.
fr: Envoyer les sites staging vers le site de production.

en: Staging: Database & performance
fr: Staging : Base de données et performances

en: Standalone Extractor
fr: Extracteur autonome

en: Standard Support
fr: Contacter le support

en: Start Backup
fr: Démarrer le backup

en: Start Cloning
fr: Démarrer le clonage

en: Start Now
fr: Commencer maintenant

en: Start Remote Sync
fr: Démarrer Remote Sync

en: Start Time:
fr: Heure de debut :

en: Start Upload
fr: Démarrer le téléversement

en: Starting Remote Sync
fr: Démarrage de Remote Sync

en: Status
fr: Statut

en: Status: %s.
fr: Statut

en: Status: Plugin auto update failed.
fr: Statut : La mise à jour automatique de l'extension a échoué.

en: Step 1 of 2
fr: Étape 1 sur 3

en: Step 1 of 3
fr: Étape 1 sur 3

en: Step 1: Install WP Staging CLI
fr: Étape 1 : Installer WP Staging CLI

en: Step 2 of 2
fr: Étape 1 sur 3

en: Step 2 requires a %1$s or %2$s license.
fr: L'étape 2 nécessite une licence %1$s ou %2$s.

en: Step 2: Create Local WordPress Site
fr: Étape 2 : Créer un site WordPress local

en: Step 3: Import & Restore Backup
fr: Étape 3 : Importer et restaurer le backup

en: Still questions?
fr: Encore des questions ?

en: Stop other process
fr: Arreter l'autre processus

en: Storage
fr: Stockage

en: Storage Providers
fr: Fournisseurs de stockage

en: Storages:
fr: Stockages :

en: Store private key encrypted in DB or save it in the WPSTG_STORAGE_SFTP_KEY in wp-config.php (most secure).
fr: Stockez la clé privée chiffrée en base de données ou enregistrez-la dans WPSTG_STORAGE_SFTP_KEY dans wp-config.php (le plus sûr).

en: Subdirectory Name
fr: Nom du sous-répertoire

en: Submit
fr: Envoyer

en: Submit & Deactivate
fr: Envoyer et désactiver

en: Success
fr: Succes

en: Success notifications have been disabled.
fr: Les notifications de réussite ont été désactivées.

en: Success notifications have been enabled.
fr: Les notifications de réussite ont été activées.

en: Successfully created a staging site in a subdirectory of your main site! You can access it from there:<br><strong><a href="%1$s" target="_blank" id="wpstg-clone-url-1">%1$s</a></strong>
fr: Site staging créé avec succès dans un sous-répertoire de ton site principal ! Tu peux y accéder depuis ici :<br><strong><a href="%1$s" target="_blank" id="wpstg-clone-url-1">%1$s</a></strong>

en: Successfully deleted the backup.
fr: Sauvegarde supprimee avec succes.

en: Successfully established one way connection to %s.
fr: Connexion unidirectionnelle établie avec succès vers %s.

en: Successfully established two way connection to %s.
fr: Connexion bidirectionnelle établie avec succès vers %s.

en: Successfully removed PRO cron events.
fr: Evenements cron PRO supprimes avec succes.

en: Successfully submitted debug info!
fr: Informations de debogage envoyees avec succes !

en: Successfully updated %s of %s plugins.
fr: Informations de debogage envoyees avec succes !

en: Summary
fr: Résumé

en: Summary: %s of %s plugins were updated successfully on the staging site %s
fr: Résumé : %s extensions sur %s ont été mises à jour avec succès sur le site de staging %s

en: Summary: All Plugins are up to date.
fr: Résumé : Toutes les extensions sont à jour.

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Super Admin
fr: Super administrateur

en: Support Forum
fr: Forum de support

en: Sure, let me rate it
fr: Bien sûr, laisse-moi le noter

en: Switched to another plugin/staging solution
fr: Passé à un autre plugin/solution de staging

en: Symlink Uploads Folder
fr: Lien symbolique du dossier des téléversements

en: Symlink Uploads Folder is disabled by default because %s is either unavailable(does'nt exists) or restricted by your hosting provider.
fr: Le dossier Uploads en lien symbolique est désactivé par défaut car %s est soit indisponible (n'existe pas), soit restreint par votre hébergeur.

en: Sync User Account
fr: Synchroniser le compte utilisateur

en: Sync from Remote Site
fr: Synchroniser depuis le site distant

en: Sync the current user account with this staging site (%s). This will either add the current logged in user account to the staging site or create the same user with identical username and password if it does not exist.
fr: Synchroniser le compte utilisateur actuel avec ce site staging (%s). Cela ajoutera le compte de l'utilisateur actuellement connecté au site staging ou créera le même utilisateur avec un nom d'utilisateur et un mot de passe identiques s'il n'existe pas.

en: Synchronize admin user account between production and staging site.
fr: Synchroniser le compte utilisateur administrateur entre le site de production et le site staging.

en: System & Debugging
fr: Système et débogage

en: System Info
fr: Informations systeme

en: System Information
fr: Informations du site :

en: Table %s is already empty.
fr: La table %s est deja vide.

en: Table Prefix:
fr: Préfixe de table :

en: Table Prefix:
fr: Préfixe de table :

en: Table prefix contains an invalid character.
fr: Le prefixe de table contient un caractere non valide.

en: Table prefix contains invalid character(s). Use different prefix with valid characters.
fr: Le prefixe de table contient des caracteres non valides. Utilise un prefixe different avec des caracteres valides.

en: Tables with prefix '%s' already exist in database. Select another prefix.
fr: Des tables avec le prefixe '%s' existent deja dans la base de donnees. Selectionne un autre prefixe.

en: Tables with prefix '%s' do not exist in the database. Ensure that they do exist!
fr: Les tables avec le prefixe '%s' n'existent pas dans la base de donnees. Assure-toi qu'elles existent !

en: Tables with the live site prefix %s have been selected.
fr: Les tables avec le préfixe du site en production %s ont été sélectionnées.

en: Target
fr: Cible

en: Target Directory
fr: Répertoire cible

en: Target Hostname
fr: Nom d'hôte cible

en: Target Hostname:
fr: Nom d'hôte cible :

en: Target Hostname:
fr: Nom d'hôte cible :

en: Technical Issue
fr: Problème technique

en: Temp Access
fr: Acces temporaire

en: Temporary Logins
fr: Connexions temporaires

en: Temporary user deleted successfully.
fr: Site de test mis a jour avec succes.

en: Test Connection
fr: Tester la connexion

en: Test Database Connection
fr: Tester la connexion à la base de données

en: Test connection
fr: Tester la connexion

en: Testing connection...
fr: Test de la connexion…

en: Testing db connection...
fr: Test de la connexion à la base de données...

en: Thank you for supporting WP Staging.
fr: Merci de soutenir WP Staging.

en: Thanks for submitting your request! You should receive an auto reply mail with your ticket ID immediately for confirmation!%sIf you do not get that mail please contact us directly at %s
fr: Merci d'avoir soumis ta demande ! Tu devrais recevoir un email de reponse automatique avec ton ID de ticket immediatement pour confirmation !%sSi tu ne recois pas cet email, contacte-nous directement a %s

en: Thanks for using WP Staging. Please let us know why you are deactivating.
fr: Merci d'utiliser WP Staging. Fais-nous savoir pourquoi tu le désactives.

en: The %s storage authentication failed!
fr: L'authentification du stockage %s a echoue !

en: The %s storage is authenticated successfully!
fr: Le stockage %s est authentifie avec succes !

en: The Developer or Agency plan is required for extracting multiple files or folders.
fr: Le plan Developer ou Agency est requis pour extraire plusieurs fichiers ou dossiers.

en: The HTTP Basic Auth password for the username above.
fr: Le mot de passe HTTP Basic Auth pour le nom d'utilisateur ci-dessus.

en: The HTTP Basic Auth username required to access /wp-admin.
fr: Le nom d'utilisateur HTTP Basic Auth requis pour accéder à /wp-admin.

en: The Optimizer is a mu-plugin that disables all other plugins during staging and backup operations.
                                            This lowers memory consumption and speeds up processing. It should always be enabled!
fr: L'optimiseur est un mu-plugin qui désactive tous les autres plugins pendant les opérations de staging et de backup.
                                                Cela réduit la consommation de mémoire et accélère le traitement. Il doit toujours être activé !

en: The URL resolves to a blocked IP address.
fr: L'URL correspond à une adresse IP bloquée.

en: The WP STAGING settings are broken! Use the link below to restore the default settings. <strong>Note:</strong> This will remove all entries from the list of staging sites but the staging sites will still be available and not physically deleted. If you are unsure about this, please contact us at support@wp-staging.com before restoring the settings.
fr: Les paramètres de WP STAGING sont corrompus ! Utilise le lien ci-dessous pour restaurer les paramètres par défaut. <strong>Note :</strong> Cela supprimera toutes les entrées de la liste des sites staging mais les sites staging resteront disponibles et ne seront pas physiquement supprimés. Si tu n'es pas sûr, contacte-nous à support@wp-staging.com avant de restaurer les paramètres.

en: The WP_CONTENT/object-cache.php file in the backup is different from the installed version.
fr: Le fichier WP_CONTENT/object-cache.php dans le backup est différent de la version installée.

en: The background backup creation depends on WP-Cron but %s is set to %s in wp-config.php. Background processing might not work. Remove this constant or set its value to %s. Ignore this if you use an external cron job.
fr: La creation de sauvegardes en arriere-plan depend de WP-Cron mais %s est defini a %s dans wp-config.php. Le traitement en arriere-plan pourrait ne pas fonctionner. Supprime cette constante ou definis sa valeur a %s. Ignore ceci si tu utilises une tache cron externe.

en: The background backup creation depends on WP-Cron but %s is set to %s in wp-config.php. Background processing might not work. Remove this constant or set its value to %s. Ignore this if you use an external cron job. <a href="%s" target="_blank">Ask us in the forum</a> if you need more information.
fr: La creation de sauvegardes en arriere-plan depend de WP-Cron mais %s est defini a %s dans wp-config.php. Le traitement en arriere-plan pourrait ne pas fonctionner. Supprime cette constante ou definis sa valeur a %s. Ignore ceci si tu utilises une tache cron externe. <a href="%s" target="_blank">Demande-nous sur le forum</a> si tu as besoin de plus d'informations.

en: The background process could not start. This usually means the server cannot send HTTP requests to itself (loopback). Please check your server configuration, firewall rules, and DNS settings.
fr: Le processus en arrière-plan n'a pas pu démarrer. Cela signifie généralement que le serveur ne peut pas envoyer de requêtes HTTP à lui-même (loopback). Veuillez vérifier la configuration de votre serveur, les règles du pare-feu et les paramètres DNS.

en: The backup file could not be uploaded. The server blocked the request. Please try uploading the file directly using FTP to the folder %s.
fr: Le fichier de sauvegarde n'a pas pu être téléversé. Le serveur a bloqué la requête. Essayez de téléverser le fichier directement via FTP dans le dossier %s.

en: The backup file has been saved to your website server.
fr: Le fichier de backup a été téléversé avec succès. Tu peux restaurer ton site web avec ce backup.

en: The backup file has been successfully uploaded. You can restore your website with this backup.
fr: Le fichier de backup a été téléversé avec succès. Tu peux restaurer ton site web avec ce backup.

en: The backup file is missing or the upload process is not ready. Try again to upload the backup file or open a support request.
fr: Le fichier de sauvegarde est manquant ou le processus de téléversement n'est pas prêt. Essayez de téléverser à nouveau le fichier de sauvegarde ou ouvrez une demande de support.

en: The backup size (%s) is different than expected (%s). If this issue persists, upload the file directly to this folder using FTP: <strong>wp-content/uploads/wp-staging/backups</strong>
fr: La taille de la sauvegarde (%s) est differente de celle attendue (%s). Si ce probleme persiste, televerse le fichier directement dans ce dossier via FTP : <strong>wp-content/uploads/wp-staging/backups</strong>

en: The backups folder %s will only be deleted if it does not contain any backup files.
fr: Le dossier de sauvegardes %s ne sera supprimé que s'il ne contient aucun fichier de sauvegarde.

en: The constant %s is set to true.
fr: La constante %s est definie a true.

en: The current key will be permanently invalidated. Any site using this key will no longer be able to import data from this site.
fr: La clé actuelle sera définitivement invalidée. Tout site utilisant cette clé ne pourra plus importer de données depuis ce site.

en: The current user was successfully synchronized with the staging site.
fr: L'utilisateur actuel a ete synchronise avec succes avec le site de test.

en: The database user might not have sufficient permissions to use the %s action. Continue the process anyway by clicking the 'Proceed' button or change the user's DB permissions and resume the process.<br/><br/> Required permissions are: %s.
fr: L'utilisateur de la base de donnees n'a peut-etre pas les permissions suffisantes pour l'action de restauration. Continue le processus en cliquant sur le bouton 'Continuer' ou modifie les permissions BD de l'utilisateur et reprends le processus.<br/><br/> Permissions requises : CREATE, UPDATE, INSERT, DROP.

en: The directory <strong>%s</strong> is not writable due to %s.<br/>
                        <p class="wpstg-mb-10px wpstg-mt-10px"><strong>How to fix this:</strong></p>
                        <ul style="list-style:circle;" class="wpstg-ml-15px wpstg-mt-5px">
                        <li>%s.</li>
                        <li>Or %s.</li>
                        </ul>
fr: Le répertoire <strong>%s</strong> n'est pas accessible en écriture en raison de %s.<br/>
                        <p class="wpstg-mb-10px wpstg-mt-10px"><strong>Comment corriger cela :</strong></p>
                        <ul style="list-style:circle;" class="wpstg-ml-15px wpstg-mt-5px">
                        <li>%s.</li>
                        <li>Ou %s.</li>
                        </ul>

en: The directory isn't writable. This might be caused by incorrect folder permissions or server configuration restrictions (such as open_basedir).
fr: Le dossier n'est pas inscriptible. Cela peut être dû à des autorisations de dossier incorrectes ou à des restrictions de configuration du serveur (comme open_basedir).

en: The directory will be created automatically if it doesn't exist.
fr: Le dossier sera créé automatiquement s'il n'existe pas.

en: The encryption key has changed. Please re-enter and save your settings.
fr: La clé de chiffrement a changé. Veuillez saisir à nouveau vos paramètres et les enregistrer.

en: The error message means got a packet bigger than max_allowed_packet bytes.
fr: Le message d'erreur signifie qu'un paquet plus grand que max_allowed_packet octets a été reçu.

en: The expiry time must be set in the future to generate a login link.
fr: La date d'expiration doit être définie dans le futur pour générer un lien de connexion.

en: The folder %s is a symlink. All the data in this folder will be selected by default.
fr: Le dossier %s est un lien symbolique. Toutes les données de ce dossier seront sélectionnées par défaut.

en: The folder %s is not writable and/or readable.
fr: Le dossier %s n'est pas accessible en écriture et/ou en lecture.

en: The folder %s is not write and/or readable.
fr: Le dossier %s n'est pas accessible en écriture et/ou en lecture.

en: The folder path inside Google Drive where backups will be stored.
fr: Le chemin du dossier dans Google Drive où les sauvegardes seront stockées.

en: The free version of WP Staging Backup Plugin does not support WordPress Multisite. You can consider upgrading to the <a href="%s" target="_blank">pro version</a> as needed.
fr: La version gratuite de WP Staging Backup Plugin ne prend pas en charge WordPress Multisite. Vous pouvez envisager de passer à la <a href="%s" target="_blank">version Pro</a> si nécessaire.

en: The free version of WP Staging does not support WordPress Multisite. You can consider upgrading to the <a href="%s" target="_blank">pro version</a> as needed.
fr: La version gratuite de WP Staging ne prend pas en charge WordPress Multisite. Vous pouvez envisager de passer à la <a href="%s" target="_blank">version Pro</a> si nécessaire.

en: The geographic region of your S3 storage. Match your bucket's region.
fr: La région géographique de votre stockage S3. Correspondez à la région de votre bucket.

en: The initiator site is running an outdated version of WP Staging Pro. Please update to at least version %s.
fr: Le site initiateur utilise une version obsolète de WP Staging Pro. Veuillez le mettre à jour au moins vers la version %s.

en: The license key you entered for %s is invalid. Pro features will not work until a valid key is activated. Get a new one from %s or contact %s for assistance.
fr: La clé de licence que vous avez saisie pour %s est invalide. Les fonctionnalités Pro ne fonctionneront pas tant qu'une clé valide ne sera pas activée. Obtenez-en une nouvelle depuis %s ou contactez %s pour obtenir de l'aide.

en: The license key you entered is not recognized. Pro features will not work until a valid key is activated. Please obtain a new key from %s or contact %s for help.
fr: La clé de licence que vous avez saisie n'est pas reconnue. Les fonctionnalités Pro ne fonctionneront pas tant qu'une clé valide ne sera pas activée. Veuillez obtenir une nouvelle clé depuis %s ou contactez %s pour obtenir de l'aide.

en: The optimizer option is an important feature that can significantly improve 
    the speed and efficiency during the clone and backup process. By disabling this option, 
    the clone process may take longer and consume more resources than necessary.
    To optimize the clone process, please enable this option in the plugin settings!
fr: L'option de l'optimiseur est une fonctionnalité importante qui peut considérablement améliorer
    la vitesse et l'efficacité pendant le processus de clonage et de backup. En désactivant cette option,
    le processus de clonage peut prendre plus de temps et consommer plus de ressources que nécessaire.
    Pour optimiser le processus de clonage, active cette option dans les paramètres du plugin !

en: The original selection for tables and files have been preselected. You can adjust and verify them before starting the reset.
fr: La sélection originale des tables et fichiers a été présélectionnée. Tu peux l'ajuster et la vérifier avant de lancer la réinitialisation.

en: The password you entered is incorrect. Please try again.
fr: Le mot de passe saisi est incorrect. Veuillez réessayer.

en: The prefix "%s" is reserved by WP STAGING and cannot be used. Please use a different prefix like "wpstg0_", "wpstg1_", etc.
fr: Le préfixe "%s" est réservé par WP STAGING et ne peut pas être utilisé. Veuillez utiliser un préfixe différent comme "wpstg0_", "wpstg1_", etc.

en: The prefix '%s' is not allowed as it begins with the production database prefix '%s'. Please choose a different prefix.
fr: Le prefixe '%s' n'est pas autorise car il commence par le prefixe de base de donnees de production '%s'. Choisis un prefixe different.

en: The reminder for the staging site %s has been disabled successfully! If you want to activate it again, you need to update the staging site by going to WP Staging -> Staging Sites -> Actions -> Update
fr: Le rappel pour le site de staging %s a été désactivé avec succès ! Si vous souhaitez le réactiver, vous devez mettre à jour le site de staging en allant dans WP Staging -> Sites de staging -> Actions -> Mettre à jour

en: The remote site is running an outdated version of WP Staging Pro. Please update to at least version %s.
fr: Le site distant utilise une version obsolète de WP Staging Pro. Veuillez le mettre à jour au moins vers la version %s.

en: The remote site requires a password to connect.
fr: Le site distant nécessite un mot de passe pour se connecter.

en: The restore process extracts files from the backup and replaces any existing files on your website with those from the backup unless excluded by filter.
fr: Le processus de restauration extrait les fichiers du backup et remplace tous les fichiers existants sur ton site web par ceux du backup sauf exclusion par filtre.

en: The restore process extracts files from the backup but only add those files which are not on your site and will preserve your existing files (except media) unless this behaviour is changed by filter.
fr: Le processus de restauration extrait les fichiers du backup mais n'ajoute que les fichiers qui ne sont pas sur ton site et préservera tes fichiers existants (sauf les médias) sauf si ce comportement est modifié par filtre.

en: The site was pulled successfully.
fr: Site de test mis a jour avec succes.

en: The source site has no content to sync for the items you selected. Try adjusting your selection or adding content on the remote site first.
fr: Le site source ne contient aucun contenu pour les éléments sélectionnés. Ajustez votre sélection ou ajoutez d'abord du contenu sur le site distant.

en: The tables and folder selection will be saved and preselected for the next update or reset on this staging site.
fr: La sélection des tables et dossiers sera enregistrée et présélectionnée pour la prochaine mise à jour ou réinitialisation de ce site staging.

en: The target path must be different from the root path of the production website.
fr: Le chemin cible doit etre different du chemin racine du site web de production.

en: The uploads folder is outside the WordPress root ABSPATH folder. This may lead to missing images when creating a staging site. <a href="%s" target="_blank">How to fix this</a>
fr: Le dossier des téléversements est en dehors du dossier racine ABSPATH de WordPress. Cela peut entraîner des images manquantes lors de la création d'un site staging. <a href="%s" target="_blank">Comment corriger cela</a>

en: The values below are used when the staging site is created in an external,
fr: Les valeurs ci-dessous sont utilisées lorsque le site staging est créé dans une base de données externe,

en: The verification code above is unique and will expire in 5 minutes.
fr: Le code de vérification ci-dessus est unique et expirera dans 5 minutes.

en: The wpstg-restore.php file is empty
fr: Supprimer wpstg-restore.php

en: The wpstg-restore.php file not found. Please contact support@wp-staging for help.
fr: Le fichier wpstg-restore.php est introuvable. Contacte support@wp-staging pour obtenir de l'aide.

en: Themes
fr: Thèmes

en: Themes restore excluded by filter.
fr: Restauration des thèmes exclue par filtre.

en: Themes will be added.
fr: Les thèmes seront ajoutés.

en: Themes will be pushed to:
fr: Les thèmes seront envoyés vers :

en: Themes will be pushed to:
fr: Les thèmes seront transférés vers :

en: Themes will be replaced.
fr: Les thèmes seront remplacés.

en: There are %s scheduled WordPress tasks overdue. This means the WordPress cron jobs are not working properly, unless this a development site or no users are visiting this website. <a href="%s">Read this article</a> to find a solution.<br><br>
fr: Il y a %s taches WordPress programmees en retard. Cela signifie que les taches cron WordPress ne fonctionnent pas correctement, sauf s'il s'agit d'un site de developpement ou si aucun utilisateur ne visite ce site. <a href="%s">Lis cet article</a> pour trouver une solution.<br><br>

en: There are %s scheduled WordPress tasks overdue. This means the WordPress cron jobs are not working properly, unless this a development site or no users are visiting this website.<br> <a href="%s">Write to us in the forum</a> to get a solution for this issue from the WP STAGING support team.<br><br>
fr: Il y a %s taches WordPress programmees en retard. Cela signifie que les taches cron WordPress ne fonctionnent pas correctement, sauf s'il s'agit d'un site de developpement ou si aucun utilisateur ne visite ce site.<br> <a href="%s">Ecris-nous sur le forum</a> pour obtenir une solution de l'equipe de support WP STAGING.<br><br>

en: There are backup plans created with WP Staging Pro. Delete them first to create a backup plan with the free version of WP Staging.
fr: Il existe des plans de backup créés avec WP Staging Pro. Supprime-les d'abord pour créer un plan de backup avec la version gratuite de WP Staging.

en: There are backup plans created with WP Staging Pro. Delete them first to create a backup plan with the free version of WP Staging.
fr: Des plans de sauvegarde ont été créés avec WP Staging Pro. Supprimez-les d'abord pour créer un plan avec la version gratuite de WP Staging.

en: There is a job already work in progress.
fr: Un travail de backup est en cours...

en: There is a new version of %1$s available.
fr: Une nouvelle version de %1$s est disponible.

en: These GoDaddy files/folders
fr: Ces fichiers/dossiers GoDaddy

en: These are the permissions a user will get when using the login link created by this function.
fr: Ce sont les permissions qu'un utilisateur obtiendra en utilisant le lien de connexion créé par cette fonction.

en: These files
fr: Sélectionner les fichiers

en: These rules will not affect wp-admin and wp-includes directories!
fr: Ces règles n'affecteront pas les répertoires wp-admin et wp-includes !

en: This E-Mail has been sent from %s while uploading a backup file to the website with the WP Staging plugin.
fr: Cet e-mail a été envoyé depuis %s lors du téléversement d'un fichier de sauvegarde vers le site avec l'extension WP Staging.

en: This Site
fr: Ce site

en: This action cannot be undone
fr: Supprimer ce backup. Cette action est irréversible !

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: This action synchronizes the current user's data with that of the staging site (%s). This will update the current user account password on the staging site or create the same user with identical username and password if it does not already exist. Do you want to continue?
fr: Cette action synchronise les données de l'utilisateur actuel avec celles du site staging (%s). Cela mettra à jour le mot de passe du compte utilisateur actuel sur le site staging ou créera le même utilisateur avec un nom d'utilisateur et un mot de passe identiques s'il n'existe pas déjà. Veux-tu continuer ?

en: This action will remove and invalidate all prior login links and create a new one. Do you want to proceed?
fr: Cette action supprimera et invalidera tous les liens de connexion précédents et en créera un nouveau. Veux-tu continuer ?

en: This backup contains a file that exceeds 2GB
fr: Ce backup contient un fichier qui dépasse 2 Go

en: This backup contains missing or invalid parts.
fr: Ce backup contient des parties manquantes ou invalides.

en: This backup exceeds 2GB
fr: Ce backup dépasse 2 Go

en: This backup file is corrupt.
fr: Ce fichier de backup est corrompu. Crée un nouveau backup !

en: This backup has an invalid files index.
fr: Ce backup a un index de fichiers invalide. Crée un nouveau backup !

en: This backup is compressed, but your server does not support compression. Click %s to learn how to create a compressed backup.
fr: Ce backup est compressé, mais ton serveur ne prend pas en charge la compression.

en: This backup is compressed, you need WP Staging Pro to restore it.
fr: Ce backup est compressé, tu as besoin de WP STAGING Pro pour le restaurer.

en: This backup is generated on an old version of the plugin
fr: Cette sauvegarde a été générée avec une ancienne version de l'extension

en: This backup part exists already
fr: Cette partie de sauvegarde existe deja

en: This backup was generated on a beta version of WP STAGING and can not be used with this version. Please create a new Backup or get in touch with our support if you need assistance.
fr: Cette sauvegarde a ete generee sur une version beta de WP STAGING et ne peut pas etre utilisee avec cette version. Cree une nouvelle sauvegarde ou contacte notre support si tu as besoin d'aide.

en: This backup was generated on a beta version of WP STAGING and cannot be restored with the current version.
fr: Ce backup a été généré sur une version bêta de WP STAGING et ne peut pas être restauré avec la version actuelle.

en: This backup was generated on a server with PHP ini directive "short_open_tags" enabled, which is disabled in this server. This might cause errors after Restore.
fr: Cette sauvegarde a ete generee sur un serveur avec la directive PHP ini "short_open_tags" activee, qui est desactivee sur ce serveur. Cela pourrait causer des erreurs apres la restauration.

en: This can be caused by a firewall, WordPress blocking external requests, a security plugin, or WP STAGING servers might be down.
fr: Cela peut être causé par un pare-feu, WordPress bloquant les requêtes externes, un plugin de sécurité, ou les serveurs WP STAGING pourraient être hors service.

en: This can happen if another process deleted the backup while it was created. Please report this to support@wp-staging.com if it happens often. Otherwise you can ignore it.
fr: Cela peut arriver si un autre processus a supprime la sauvegarde pendant sa creation. Signale-le a support@wp-staging.com si cela arrive souvent. Sinon tu peux l'ignorer.

en: This can happen if the password of the database changed or if the staging site database or tables were deleted
fr: Cela peut arriver si le mot de passe de la base de données a changé ou si la base de données ou les tables du site staging ont été supprimées

en: This can lead to backup files from one client being accessible to others, resulting in unauthorized access.
fr: Cela peut permettre aux fichiers de sauvegarde d'un client d'être accessibles par d'autres, entraînant un accès non autorisé.

en: This cleans up the database table %s. Only use this function for debugging purposes, or if the scheduled backups do not work as expected.
fr: Cela nettoie la table de base de donnees %s. Utilise cette fonction uniquement a des fins de debogage ou si les sauvegardes programmees ne fonctionnent pas comme prevu.

en: This clone is incomplete and does not work. Clone or update it again!
fr: Ce clone est incomplet et ne fonctionne pas. Clonez-le ou mettez-le à jour à nouveau.

en: This could also indicate a development site with no visitors.
fr: Cela pourrait également indiquer un site de développement sans visiteurs.

en: This data was Pulled from a WordPress.com hosted site. Your WordPress.com password may not work and you will need to reset your password to get a new one!
fr: Ce site a été restauré à partir d'un backup WordPress.com. Ton mot de passe WordPress.com pourrait ne pas fonctionner et tu devras réinitialiser ton mot de passe pour en obtenir un nouveau !

en: This database backup was generated from an existing legacy WP STAGING Database backup in the .SQL format.
fr: Ce backup de base de données a été généré à partir d'un backup de base de données WP STAGING existant au format .SQL.

en: This database table selection will be automatically saved
fr: Cette sélection de tables de base de données sera automatiquement enregistrée

en: This feature only works if the staging site is on the same domain as the production site.
fr: Cette fonctionnalité ne fonctionne que si le site staging est sur le même domaine que le site de production.

en: This filter will be removed in the upcoming version, use the option provided in FTP settings UI instead.
fr: Ce filtre sera supprime dans la prochaine version, utilise l'option fournie dans l'interface des parametres FTP.

en: This folder selection will be automatically saved
fr: Cette sélection de dossiers sera automatiquement enregistrée

en: This function overwrites the staging site at "%s" with data from the production site, making it identical to the live site and removing any changes made on the staging site. Use this only if you want to re-clone your live site. You can select specific tables and files in the next step.
fr: Cette fonction écrase le site de staging à "%s" avec les données du site de production, le rendant identique au site en ligne et supprimant toutes les modifications effectuées sur le site de staging. Utilisez ceci uniquement si vous souhaitez re-cloner votre site en ligne. Vous pouvez sélectionner des tables et des fichiers spécifiques à l'étape suivante.

en: This hiccup wasn't in the plan, but we are on it. We'll rectify the problem for you, for free!
fr: Ce contretemps n'était pas prévu, mais nous sommes dessus. Nous allons résoudre le problème pour toi, gratuitement !

en: This is a %s feature.
fr: Il manque une fonctionnalité

en: This is a multipart backup with issues!
fr: C'est un backup multiparte avec des problèmes !

en: This is a reminder that the staging site %s is still available.
    If you no longer need this staging site, you can delete it for safety purposes:
    
        - Open %s.
        - Click on %s.
    
    If you do not wish to receive email reminders for this staging site any longer,
    click this link: %s
    
    You will receive the next reminder in 2 weeks!
fr: Ceci est un rappel que le site de staging %s est toujours disponible.
    Si vous n'avez plus besoin de ce site de staging, vous pouvez le supprimer par mesure de sécurité :
    
        - Ouvrez %s.
        - Cliquez sur %s.
    
    Si vous ne souhaitez plus recevoir de rappels par e-mail pour ce site de staging,
    cliquez sur ce lien : %s
    
    Vous recevrez le prochain rappel dans 2 semaines !

en: This is a serious issue and needs to be fixed as soon as possible. The longer you wait, the harder it gets to repair it and can make your site inaccessible at worst. We recommend fixing it right now! This error has either been caused by a person with access to the database or by another plugin. You should not do any changes to your site until this is fixed.
fr: C'est un problème sérieux qui doit être corrigé dès que possible. Plus tu attends, plus il sera difficile de le réparer et cela peut rendre ton site inaccessible dans le pire des cas. Nous recommandons de le corriger immédiatement ! Cette erreur a été causée par une personne ayant accès à la base de données ou par un autre plugin. Tu ne devrais pas faire de modifications sur ton site tant que ce n'est pas corrigé.

en: This is required to activate
fr: Ceci est necessaire pour activer

en: This is required to activate
fr: Ceci est nécessaire pour activer

en: This license key is not valid. You can buy one from %s or contact %s
fr: Cette cle de licence n'est pas valide. Tu peux en acheter une sur %s ou contacter %s

en: This message was sent by the %s from the website %s
fr: Ce message a ete envoye par l'extension WP Staging depuis le site web %s

en: This message was sent by the WP Staging free backup and staging plugin from the website %s
fr: Ce message a ete envoye par l'extension gratuite de sauvegarde et staging WP Staging depuis le site web %s

en: This message was sent by the WP Staging plugin from the website %s
fr: Ce message a ete envoye par l'extension WP Staging depuis le site web %s

en: This message was sent by the WP Staging plugin from the website *%s*.
fr: Ce message a ete envoye par l'extension WP Staging depuis le site web *%s*.

en: This modal will close automatically when done...
fr: Cette fenetre se fermera automatiquement une fois termine...

en: This option is disabled as uploads directory was symlinked
fr: Cette option est desactivee car le repertoire uploads est lie symboliquement

en: This prefix is used if the staging site uses the same database as the production website.
fr: Ce préfixe est utilisé si le site staging utilise la même base de données que le site web de production.

en: This reduces backup size by up to 60%, making it especially useful for large databases.
fr: Cela réduit la taille de la sauvegarde jusqu'à 60 %, ce qui est particulièrement utile pour les grandes bases de données.

en: This runs the backup in the background and means you can close the window or open another WordPress page and the backup process will not stop.
fr: Cela exécute le backup en arrière-plan, ce qui signifie que tu peux fermer la fenêtre ou ouvrir une autre page WordPress et le processus de backup ne s'arrêtera pas.

en: This selection can't be extracted with your current plan
fr: Cette sélection ne peut pas être extraite avec votre plan actuel

en: This server uses a 32-bit version of PHP, which cannot read files larger than 2GB. %s and therefore the backup file cannot be extracted. To restore this backup, use a 64-bit version of PHP. Contact WP STAGING support for assistance in extracting this backup on this server.
fr: Ce serveur utilise une version 32 bits de PHP, qui ne peut pas lire les fichiers de plus de 2 Go. %s et donc le fichier de backup ne peut pas être extrait. Pour restaurer ce backup, utilise une version 64 bits de PHP. Contacte le support WP Staging pour obtenir de l'aide pour extraire ce backup sur ce serveur.

en: This site is a multisite network, but the remote site is a single site installation. Remote Sync only supports single site to single site or multisite to multisite.
fr: Ce site est un réseau multisite, mais le site distant est une installation mono-site. Remote Sync ne prend en charge que mono-site vers mono-site ou multisite vers multisite.

en: This site is a single site installation, but the remote site is a multisite network. Remote Sync only supports single site to single site or multisite to multisite.
fr: Ce site est une installation mono-site, mais le site distant est un réseau multisite. Remote Sync ne prend en charge que mono-site vers mono-site ou multisite vers multisite.

en: This site is using LiteSpeed server, this could prevent the scheduled backups from working properly. <a href="%s">Write to us in the forum</a> to get a solution for that issue.
fr: Ce site utilise un serveur LiteSpeed, cela pourrait empecher les sauvegardes programmees de fonctionner correctement. <a href="%s">Ecris-nous sur le forum</a> pour obtenir une solution.

en: This site is using LiteSpeed server, this could prevent the scheduled backups from working properly. Please read <a href="%s" target="_blank">this article here</a> if the backup scheduling is not working properly.
fr: Ce site utilise un serveur LiteSpeed, cela pourrait empecher les sauvegardes programmees de fonctionner correctement. Lis <a href="%s" target="_blank">cet article</a> si la programmation des sauvegardes ne fonctionne pas correctement.

en: This site uses the table prefix (<code>%s</code>). This is a temporary table prefix reserved by WP STAGING and you can not clone this website nor restore it from a backup.
                This has likely been caused by a manual adjustment in the wp-config.php and should be fixed as soon as possible.
                <a href="%s" target="_blank" rel="external nofollow">Read this</a> to see how to rename the table prefix.
fr: Ce site utilise le préfixe de table (<code>%s</code>). C'est un préfixe de table temporaire réservé par WP STAGING et tu ne peux ni cloner ce site web ni le restaurer depuis un backup.
                Cela a probablement été causé par un ajustement manuel dans le wp-config.php et doit être corrigé dès que possible.
                <a href="%s" target="_blank" rel="external nofollow">Lis ceci</a> pour voir comment renommer le préfixe de table.

en: This site was restored from a WordPress.com backup. Your WordPress.com password may not work and you will need to reset your password to get a new one!
fr: Ce site a été restauré à partir d'un backup WordPress.com. Ton mot de passe WordPress.com pourrait ne pas fonctionner et tu devras réinitialiser ton mot de passe pour en obtenir un nouveau !

en: This staging site is located in another database and needs to be edited with <a href='https://wp-staging.com' target='_blank'>WP STAGING Pro</a>
fr: Ce site de test se trouve dans une autre base de donnees et doit etre modifie avec <a href='https://wp-staging.com' target='_blank'>WP STAGING Pro</a>

en: This staging site is not cloneable!
fr: Ce site de test n'est pas clonable !

en: This takes priority over certificates stored in the database.
fr: Ceci a priorité sur les certificats stockés dans la base de données.

en: This website runs on Elementor Cloud, which doesn't support the staging feature due to technical limitations.
fr: Ce site fonctionne sur Elementor Cloud, qui ne prend pas en charge la fonction de staging en raison de limitations techniques.

en: This will backup all database tables starting with the prefix "%s". To backup a staging site, run the backup function again on the staging site
fr: Cela sauvegardera toutes les tables de base de données commençant par le préfixe "%s". Pour sauvegarder un site staging, exécute à nouveau la fonction de backup sur le site staging

en: This will delete all existing backup plans created with the pro version and you can setup one scheduled backup that runs once per day.
fr: Cela supprimera tous les plans de backup existants créés avec la version Pro et tu pourras configurer un backup programmé qui s'exécute une fois par jour.

en: This will delete your modifications!
fr: Cela supprimera tes modifications !

en: This will generate a login link for the staging site "%s". You can use this link to login to the staging site without having to enter your username and password. This can be useful to share quick login links with your clients or team members.
fr: Cela générera un lien de connexion pour le site staging "%s". Tu peux utiliser ce lien pour te connecter au site staging sans avoir à entrer ton nom d'utilisateur et mot de passe. Cela peut être utile pour partager des liens de connexion rapides avec tes clients ou membres de l'équipe.

en: This will overwrite content on the target site
fr: Cela écrasera le contenu sur le site cible

en: This will overwrite the production/live site and its plugins, themes and media assets with data from the staging site: %sDatabase data will be overwritten for each selected table. Take care if you use a shop system like WooCommerce and read the %s. %s %sImportant:%s Before you proceed make sure that you have a full site backup. If the pushing process is not successful contact us at %s or use the Contact Us button.
fr: Cela ecrasera le site de production/en ligne et ses plugins, themes et fichiers medias avec les donnees du site de test : %sLes donnees de la base de donnees seront ecrasees pour chaque table selectionnee. Fais attention si tu utilises un systeme de boutique comme WooCommerce et lis le %s. %s %sImportant :%s Avant de continuer, assure-toi d'avoir une sauvegarde complete du site. Si le processus de poussee n'est pas reussi, contacte-nous a %s ou utilise le bouton Contactez-nous.

en: This will overwrite the selected items on the target site and can't be undone.
fr: Cela écrasera les éléments sélectionnés sur le site cible et ne pourra pas être annulé.

en: This will overwrite the staging site "%s" and will lead to loss of your staging site's modifications.%sThis is a final warning. Do not stop the update process once it starts, as that may break your staging site.%sClick on %scancel%s if you don't want to update the staging site.
fr: Cela écrasera le site de staging "%s" et entraînera la perte des modifications de votre site de staging.%sCeci est un dernier avertissement. N'arrêtez pas le processus de mise à jour une fois qu'il a démarré, car cela pourrait endommager votre site de staging.%sCliquez sur %sannuler%s si vous ne souhaitez pas mettre à jour le site de staging.

en: This will permanently delete this saved sync profile, including its connection and sync settings. You will need to set it up again if you want to use it in the future.
fr: Cette action supprimera définitivement ce profil de synchronisation enregistré, y compris sa connexion et ses paramètres de synchronisation. Vous devrez le reconfigurer si vous souhaitez l’utiliser à l’avenir.

en: This will permanently remove the %s logs from your system.
fr: Cela supprimera définitivement les journaux %s de votre système.

en: This will remove password protection from your connection key. Anyone with the key will be able to connect without authentication.
fr: Cela supprimera la protection par mot de passe de votre clé de connexion. Toute personne disposant de la clé pourra se connecter sans authentification.

en: This will restore your website! </br> Are you sure?
fr: Cela va restaurer ton site web ! </br> Es-tu sûr ?

en: This will stop the current pull.
fr: Cela arrêtera le Pull en cours.

en: Though cloning of the entire multisite network works with the same database, it is recommended to use another database to keep the multisite network completely separated from the production network.
fr: Bien que le clonage de l'ensemble du réseau multisite fonctionne avec la même base de données, il est recommandé d'utiliser une autre base de données pour garder le réseau multisite complètement séparé du réseau de production.

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Time
fr: Heure

en: To
fr: À

en: To add a directory you can write <code>s3:[%s]/[directory-name]</code>.<br>The directory will be created automatically during backup upload.
fr: Pour ajouter un répertoire, tu peux écrire <code>s3:[%s]/[nom-répertoire]</code>.<br>Le répertoire sera créé automatiquement lors du téléversement du backup.

en: To add a directory you can write <code>s3:[%s]/[directory-name]</code>.<br>The directory will be created automatically during backup upload.
fr: Pour ajouter un dossier, vous pouvez écrire <code>s3:[%s]/[nom-dossier]</code>.<br>Le dossier sera créé automatiquement lors du téléversement de la sauvegarde.

en: To extract more than one file at a time, upgrade to a Developer or Agency license.
fr: Pour extraire plus d'un fichier à la fois, passez à une licence Developer ou Agency.

en: To get started, please enter your license key <a href="%s">here</a>. You can find your license key in your <a href="%s" target="_blank">account page</a>.
fr: Pour commencer, saisis ta cle de licence <a href="%s">ici</a>. Tu peux trouver ta cle de licence sur ta <a href="%s" target="_blank">page de compte</a>.

en: To keep backups fast and efficient, we automatically exclude files over 200MB and system files like .wpstg, .gz, and .tmp
fr: Pour que les sauvegardes restent rapides et efficaces, nous excluons automatiquement les fichiers de plus de 200 Mo et les fichiers système comme .wpstg, .gz et .tmp

en: To prevent this, create a dedicated storage location and a separate subdirectory for each website or client's backup files.
fr: Pour éviter cela, créez un emplacement de stockage dédié et un sous-dossier distinct pour les fichiers de sauvegarde de chaque site ou client.

en: To push a staging site back to live, ensure your license key is also activated on your live site, then start the push process from there.
fr: Pour faire un Push du site de staging vers le site en ligne, assurez-vous que votre clé de licence est également activée sur votre site en ligne, puis lancez le processus de Push depuis celui-ci.

en: To upload your backup, enter this code on the WP Staging OTP form:
fr: Pour téléverser votre sauvegarde, saisissez ce code dans le formulaire OTP de WP Staging :

en: Too many failed password attempts. Please verify the password on the remote site and try again.
fr: Trop de tentatives échouées. Veuillez vérifier le mot de passe sur le site distant et réessayer.

en: Total Files:
fr: Total des fichiers :

en: Treat this key like a password. Don't share it publicly.
fr: Traitez cette clé comme un mot de passe. Ne la partagez pas publiquement.

en: Try Again
fr: Réessayer

en: Try out WP Staging Pro
fr: Essaie WP Staging Pro

en: Try out now!
fr: Essaie maintenant !

en: Try this if the default cURL connection fails. Requires PHP FTP extension.
fr: Essayez ceci si la connexion cURL par défaut échoue. Nécessite l'extension PHP FTP.

en: Try to resume cloning process...
fr: Tentative de reprise du processus de clonage...

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Turn backups into local Docker sites with one command. Perfect for development and testing.
fr: Transforme les backups en sites Docker locaux avec une seule commande. Parfait pour le développement et les tests.

en: URL, WP version, php & server info, installed plugins & themes
fr: URL, version WP, info PHP et serveur, plugins et thèmes installés

en: Unable to connect to FTP server. Error code: %s
fr: Impossible de se connecter au serveur FTP. Code d'erreur : %s

en: Unable to connect to FTP server. Please check your FTP host and port.
fr: Impossible de se connecter au serveur FTP. Verifie tes parametres.

en: Unable to connect to FTP server. Please check your FTP permissions.
fr: Impossible de se connecter au serveur FTP. Verifie tes permissions.

en: Unable to connect to FTP server. Server timeout. Please verify FTP settings.
fr: Impossible de se connecter au serveur FTP. Delai du serveur depasse. Verifie tes parametres.

en: Unable to delete %s backup: %s
fr: Impossible de supprimer la sauvegarde %s : %s

en: Unable to delete %s split backup part: %s
fr: Impossible de supprimer la partie %s de la sauvegarde divisee : %s

en: Unable to enable cloning in the staging site
fr: Impossible d'activer le clonage sur le site de test

en: Unable to fetch existing backups for cleanup
fr: Impossible de recuperer les sauvegardes existantes pour le nettoyage

en: Unable to fetch existing backups for verification
fr: Impossible de recuperer les sauvegardes existantes pour verification

en: Unable to find database server hostname of the staging or the production site.
fr: Impossible de trouver le nom d'hote du serveur de base de donnees du site de test ou de production.

en: Unable to generate Google Authentication URL. Google API keys are not correct!
fr: Impossible de générer l'URL d'authentification Google. Les clés API Google ne sont pas correctes !

en: Unable to login to FTP server. Please check your credentials.
fr: Impossible de se connecter au serveur FTP. Verifie tes identifiants.

en: Unable to open %s with mode %s
fr: Impossible d'ouvrir %s avec le mode %s

en: Unable to prepare backup upload from url
fr: Impossible de préparer le téléversement de la sauvegarde depuis l'URL

en: Unable to prepare pull request.
fr: Impossible de purger la table de file d'attente

en: Unable to purge queue table
fr: Impossible de purger la table de file d'attente

en: Unable to write to: %s
fr: Impossible d'ecrire dans : %s

en: Unexpected HTTP response code: %s. Cron jobs and backup schedule might still work, but we recommend checking the HTTP response of %s
fr: Code de reponse HTTP inattendu : %s. Les taches cron et la programmation des sauvegardes pourraient encore fonctionner, mais nous recommandons de verifier la reponse HTTP de %s

en: Unexpected response (HTTP %s). The loopback request did not succeed.
fr: Réponse inattendue (HTTP %s). La requête en boucle n'a pas abouti.

en: Uninstall all plugins/themes on production site that are not installed on staging site.
fr: Désinstaller tous les plugins/thèmes sur le site de production qui ne sont pas installés sur le site staging.

en: Unique identifier for your account, provided by your S3 service.
fr: Identifiant unique pour votre compte, fourni par votre service S3.

en: Unique identifier for your account, provided by your service provider.
fr: Identifiant unique pour votre compte, fourni par votre fournisseur de services.

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown Backup Type
fr: Type de sauvegarde inconnu

en: Unknown date
fr: Inconnu

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Unknown error. Please reload the page and try again.
fr: Erreur inconnue. Recharge la page et reessaie.

en: Unlimited number of scheduled backup plans.
fr: Nombre illimité de plans de backup programmés.

en: Unlock %d Pro features
fr: Voir toutes les fonctionnalités Pro

en: Unlock Remote Sync
fr: Débloquer Remote Sync

en: Unlock all Pro features
fr: Voir toutes les fonctionnalités Pro

en: Unregistered
fr: (Non enregistré)

en: Unselect All
fr: Tout deselectionner

en: Unselect wpstg
fr: Désélectionner wpstg

en: Up to 25 Sites
fr: Passer à 25 sites

en: Up to 3 Sites
fr: Passer à 3 sites

en: Up to 99 Sites
fr: Passer à 99 sites

en: Update
fr: Mettre a jour

en: Update & Activate Now
fr: Mettre a jour et activer maintenant

en: Update Required
fr: Mis à jour

en: Update Settings
fr: Mettre à jour les paramètres

en: Update Staging Site
fr: Créer un site staging

en: Update Temporary Login
fr: Mettre à jour la connexion temporaire

en: Update and overwrite the selected staging site with the production site. You can select files and database tables on the next page. This action will not replace nor modify the wp-config.php on the staging site!
fr: Mettre à jour et écraser le site staging sélectionné avec le site de production. Tu peux sélectionner les fichiers et les tables de base de données sur la page suivante. Cette action ne remplacera ni ne modifiera le wp-config.php sur le site staging !

en: Update now.
fr: Mettre à jour maintenant.

en: Update the values below only if you moved your staging site to another server and WP STAGING lost connection to the clone site. Don't update these values if you are unsure. This can break the pushing capability.
fr: Mets à jour les valeurs ci-dessous uniquement si tu as déplacé ton site staging vers un autre serveur et que WP STAGING a perdu la connexion avec le site cloné. Ne mets pas à jour ces valeurs si tu n'es pas sûr. Cela peut casser la fonctionnalité de push.

en: Update the values below only if you moved your staging site to another server and WP STAGING lost connection to the clone site. Don't update these values if you are unsure. This can break the pushing capability. <a href="%s" target="_blank">Read More</a>.
fr: Mets à jour les valeurs ci-dessous uniquement si tu as déplacé ton site staging vers un autre serveur et que WP STAGING a perdu la connexion avec le site cloné. Ne mets pas à jour ces valeurs si tu n'es pas sûr. Cela peut casser la fonctionnalité de push. <a href="%s" target="_blank">En savoir plus</a>.

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Updated successfully from version %s to %s
fr: Mis à jour avec succès de la version %s à %s

en: Updated successfully from version %s to %s.
fr: Mis à jour avec succès de la version %s à %s.

en: Updated successfully on all network sites from version %s to %s
fr: Mis à jour avec succès sur tous les sites du réseau de la version %s à %s

en: Updates, announcements, no spam
fr: Mises à jour, annonces, pas de spam

en: Updating Database Data
fr: Mise a jour des donnees de la base de donnees

en: Updating site URL and home URL for subsites in database finished.
fr: Mise a jour de l'URL du site et de l'URL d'accueil pour les sous-sites dans la base de donnees terminee

en: Updating site URL and home URL in database finished.
fr: Mise a jour de l'URL du site et de l'URL d'accueil pour les sous-sites dans la base de donnees terminee

en: Updating site URL domain and URL path in database finished.
fr: Mise a jour du domaine de l'URL du site et du chemin de l'URL dans la base de donnees terminee

en: Updating site options for subsites in database finished.
fr: Mise a jour de l'URL du site et de l'URL d'accueil pour les sous-sites dans la base de donnees terminee

en: Upgrade
fr: Mettre à niveau

en: Upgrade License
fr: Mettre à niveau la licence

en: Upgrade Now
fr: Mettre à niveau

en: Upgrade Plan
fr: Mettre à niveau le plan

en: Upgrade Required
fr: Mettre à niveau la licence

en: Upgrade required
fr: Passer a Premium

en: Upgrade to Agency
fr: Passer à Pro

en: Upgrade to Business
fr: Passer à 3 sites

en: Upgrade to Developer
fr: Passer à Pro

en: Upgrade to Premium
fr: Passer a Premium

en: Upgrade to Pro
fr: Passer à Pro

en: Upgrade to the Business plan (or higher) to start using this feature.
fr: Passez au plan Business (ou supérieur) pour commencer à utiliser cette fonctionnalité.

en: Upload
fr: Televerser

en: Upload Backup
fr: Téléverser un backup

en: Upload Backup to Cloud
fr: Téléverser vers le cloud

en: Upload Backup to Cloud Storage(s)
fr: Téléverser le backup vers le stockage cloud

en: Upload Settings
fr: Paramètres de téléversement

en: Upload a WP STAGING backup file (*.wpstg) and use it to restore your website at any time. This backup may have been created from this website or from another website. You can move a website in this way.
fr: Téléverse un fichier de backup WP STAGING (*.wpstg) et utilise-le pour restaurer ton site web à tout moment. Ce backup peut avoir été créé depuis ce site web ou depuis un autre. Tu peux déplacer un site web de cette manière.

en: Upload backup files to your  %s account.
fr: Téléverser les fichiers de backup vers ton compte %s.

en: Upload backup files to your %s account.
fr: Téléversez les fichiers de sauvegarde vers votre compte %s.

en: Upload backup files to your Dropbox account.
fr: Téléverser les fichiers de backup vers ton compte Dropbox.

en: Upload backup files to your Microsoft OneDrive account.
fr: Téléverser les fichiers de backup vers ton compte personnel Google Drive.

en: Upload backup files to your S3-compatible storage provider.
fr: Téléversez les fichiers de sauvegarde vers votre fournisseur de stockage compatible S3.

en: Upload backup files to your pCloud account.
fr: Téléverser les fichiers de backup vers ton compte Dropbox.

en: Upload backup files to your personal Google Drive account.
fr: Téléverser les fichiers de backup vers ton compte personnel Google Drive.

en: Upload backups to cloud or server destinations. Configure one provider at a time.
fr: Téléversez vos sauvegardes vers des destinations dans le cloud ou sur des serveurs. Configurez un fournisseur à la fois.

en: Upload backups to cloud providers like %1$s, %2$s, %3$s, and more.
fr: Téléverser les backups vers des fournisseurs cloud comme Google Drive, Amazon S3, DigitalOcean, SFTP et plus.

en: Upload backups to your server
fr: Téléversez les sauvegardes vers votre serveur

en: Upload certificate file
fr: Télécharger le fichier de certificat

en: Upload file
fr: Télécharger un fichier

en: Upload finished
fr: Telechargement termine

en: Upload mode
fr: Mode de téléversement

en: Upload private key file
fr: Télécharger le fichier de clé privée

en: Upload the restore file to your website's main folder using FTP or your hosting file manager.
fr: Téléversez le fichier de restauration dans le dossier principal de votre site via FTP ou le gestionnaire de fichiers de votre hébergeur.

en: Upload to remote storage
fr: Téléverser vers le stockage distant

en: Uploads
fr: Téléversements

en: Uploads Backup Before Push
fr: Sauvegarde des téléversements avant la migration

en: Uploads Folder symlinked with the production site
fr: Dossier Uploads lie symboliquement au site de production

en: Uploads and media files
fr: Fichiers téléchargés et médias

en: Usage Information
fr: Informations d'utilisation

en: Usage diagnostic monitoring allows us to provide a better support, as we can debug issues faster when you reach out to our support.
fr: Le suivi de diagnostic d'utilisation nous permet de fournir un meilleur support, car nous pouvons déboguer les problèmes plus rapidement lorsque tu contactes notre support.

en: Use PHP FTP extension
fr: Utiliser l'extension PHP FTP

en: Use SSH private key
fr: Utiliser la clé privée SSH

en: Use WP Staging CLI to create an isolated Docker container and clone this site
fr: Utilise WP Staging CLI pour créer un conteneur Docker isolé et cloner ce site

en: Use a domain name when possible. For FTPS, SSL certificate checks may fail when using an IP address.
fr: Utilisez un nom de domaine si possible. Pour FTPS, les vérifications de certificat SSL peuvent échouer lors de l'utilisation d'une adresse IP.

en: Use a relative path from the FTP home directory, such as `backups/domain.com`, or an absolute path, such as `/home/user/backups/domain.com`. The folder is created automatically if it does not exist.
fr: Utilisez un chemin relatif depuis le répertoire FTP principal, par exemple `backups/domain.com`, ou un chemin absolu comme `/home/user/backups/domain.com`. Le dossier est créé automatiquement s'il n'existe pas.

en: Use on the staging site the same permalink structure and do not set permalinks to plain structure. <br/>Read more: <a href="%1$s" target="_blank">Permalink Settings</a>
fr: Utilise sur le site staging la même structure de permaliens et ne définis pas les permaliens en structure simple. <br/>En savoir plus : <a href="%1$s" target="_blank">Paramètres de permaliens</a>

en: Use on the staging site the same permalink structure and do not set permalinks to plain structure. <br/>Read more: <a href="%1$s" target="_blank">Permalink Settings</a>
fr: Utilisez sur le site de staging la même structure de permaliens et ne définissez pas une structure simple (plain). <br/>En savoir plus : <a href="%1$s" target="_blank">Réglages des permaliens</a>

en: Use path style endpoint
fr: Utiliser un endpoint de style chemin

en: Use path-style URLs for accessing buckets (e.g., s3.example.com/bucket).
fr: Utilisez des URL de style chemin pour accéder aux buckets (par ex., s3.example.com/bucket).

en: Use separate backup destinations
fr: Utiliser des destinations de sauvegarde distinctes

en: Use this option if you have already sent a debug log email and want to send it again within five minutes.
fr: Utilise cette option si tu as deja envoye un email de journal de debogage et que tu veux le renvoyer dans les cinq minutes.

en: User
fr: Utilisateur

en: User Grants:
fr: Privileges utilisateur :

en: User Grants:
fr: Privilèges utilisateur :

en: User does not exist.
fr: L'utilisateur n'existe pas.

en: User was created but failed to set user capabilities on the staging site.
fr: L'utilisateur a été créé, mais la définition des capacités sur le site de staging a échoué.

en: User was updated but failed to update capabilities on the staging site.
fr: L'utilisateur a été mis à jour, mais la mise à jour des capacités sur le site de staging a échoué.

en: User:
fr: Utilisateur :

en: User:
fr: Utilisateur :

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Username field is required.
fr: Le champ nom d'utilisateur est requis.

en: Username or Email Address
fr: Nom d'utilisateur ou adresse email

en: Users With Staging Access
fr: Utilisateurs avec acces au site de test

en: Users from the backup will be imported.
fr: Les utilisateurs du backup seront importés.

en: Uses the same WordPress and PHP versions.
fr: Utilise les mêmes versions de WordPress et PHP.

en: Using HIGH results in faster processing but higher CPU load. Using lower values reduces server load but slows staging site creation.
fr: Utiliser HAUT entraînera un traitement aussi rapide que possible mais la charge CPU
                                            augmente. Utiliser une valeur plus basse entraîne une charge CPU plus faible sur ton serveur mais aussi une création de site staging plus lente.

en: Usually this will not affect the staging website and you do not need to activate permalinks.
fr: Normalement cela n'affectera pas le site staging et tu n'as pas besoin d'activer les permaliens.

en: Validation pending
fr: Validation en attente

en: Verify
fr: Vérifier

en: Verify Identity
fr: Vérifier l'identité

en: Verify connection
fr: Vérifier la connexion

en: Verify server certificate
fr: Vérifier le certificat du serveur

en: Verify server identity
fr: Vérifier l'identité du serveur

en: Verifying...
fr: Vérification...

en: Video hosted on Vimeo. Loaded only after click.
fr: Vidéo hébergée sur Vimeo. Chargée uniquement après un clic.

en: Videos:
fr: Vidéos :

en: View Details
fr: Voir les détails

en: View changelog
fr: Voir le journal des modifications

en: View data
fr: Voir les données

en: View documentation
fr: Documentation

en: View full changelog
fr: Voir le journal des modifications complet

en: View live logs
fr: Voir les journaux en direct

en: View pricing
fr: Voir les tarifs

en: Visitor
fr: Visiteur

en: WP Cron is being managed by a third party plugin: %s plugin.
fr: WP Cron est gere par une extension tierce : extension %s.

en: WP STAGING - Clone Multisite Network
fr: WP STAGING - Cloner le réseau multisite

en: WP STAGING - Communication with WP STAGING server failed
fr: WP STAGING - La communication avec le serveur WP STAGING a échoué

en: WP STAGING - Conflict with temporary prefix!
fr: WP STAGING - Conflit avec le préfixe temporaire !

en: WP STAGING - Customized Uploads Folder.
fr: WP STAGING - Dossier de téléversements personnalisé.

en: WP STAGING - Failed to prevent directory listing
fr: WP STAGING - Échec de la prévention du listage de répertoire

en: WP STAGING - Folder Permission error.
fr: WP STAGING - Erreur de permissions de dossier.

en: WP STAGING - HTTP/HTTPS Scheme Error.
fr: WP STAGING - Erreur de schéma HTTP/HTTPS.

en: WP STAGING - Hooks Outdated.
fr: WP STAGING - Hooks obsolètes.

en: WP STAGING - License Activation Error
fr: WP STAGING - Erreur de paramètres.

en: WP STAGING - Notes:
fr: WP STAGING - Notes :

en: WP STAGING - Optimizer option disabled!
fr: WP STAGING - Option de l'optimiseur désactivée !

en: WP STAGING - Please create a new backup.
fr: WP STAGING - Crée un nouveau backup.

en: WP STAGING - Please sign in to Google Drive again.
fr: WP STAGING - Reconnecte-toi à Google Drive.

en: WP STAGING - Settings Error.
fr: WP STAGING - Erreur de paramètres.

en: WP STAGING - The primary key for table %s has been changed from option_id to option_name.
fr: WP STAGING - La clé primaire de la table %s a été changée de option_id à option_name.

en: WP STAGING - The table %s has no primary key index or missing autoincrement flag.
fr: WP STAGING - La table %s n'a pas d'index de clé primaire ou le drapeau d'auto-incrémentation est manquant.

en: WP STAGING - Version Outdated.
fr: WP STAGING - Version obsolète.

en: WP STAGING - Wordfence firewall deactivated
fr: WP STAGING - Pare-feu Wordfence désactivé

en: WP STAGING Already Active
fr: WP STAGING deja actif

en: WP STAGING Background Processing system cannot use AJAX: this will prevent it from performing at its best.
fr: Le systeme de traitement en arriere-plan de WP STAGING ne peut pas utiliser AJAX : cela l'empechera de fonctionner de maniere optimale.

en: WP STAGING Disabled the cache by setting the constant %1$s to %2$s in the file %3$s. %4$s
fr: WP STAGING a désactivé le cache en définissant la constante %1$s à %2$s dans le fichier %3$s. %4$s

en: WP STAGING can not clone this website because this site has no database table prefix. To proceed please
fr: WP STAGING ne peut pas cloner ce site web car ce site n'a pas de préfixe de table de base de données. Pour continuer, veuillez

en: WP STAGING detected that the OPCache was outdated and automatically cleared the OPCache for the <strong>%s</strong> folder to prevent issues. This operation took %s seconds.
fr: WP STAGING a detecte que l'OPCache etait obsolete et a automatiquement vide l'OPCache du dossier <strong>%s</strong> pour prevenir les problemes. Cette operation a pris %s secondes.

en: WP STAGING is no cloud service. Your data belongs to you only.
fr: WP STAGING n'est pas un service cloud. Tes données n'appartiennent qu'à toi.

en: WP STAGING is one of the fastest backup and migration plugins. Compare yourself.
fr: WP STAGING est l'un des plugins de backup et migration les plus rapides. Compare par toi-même.

en: WP STAGING requires PHP %s or higher. Your site is running an outdated version of PHP (%s), which requires an update. If you can not upgrade WordPress, install WP STAGING 2.16.0 which supports PHP 5.6.
fr: WP STAGING nécessite PHP %s ou supérieur. Ton site exécute une version obsolète de PHP (%s), qui nécessite une mise à jour. Si tu ne peux pas mettre à jour WordPress, installe WP STAGING 2.16.0 qui prend en charge PHP 5.6.

en: WP STAGING requires PHP %s or higher. Your site is running an outdated version of PHP (%s), which requires an update. If you can not upgrade WordPress, install WP STAGING PRO 4.10.1 which supports PHP 5.6. Please contact us, to get this legacy version of WP Staging.
fr: WP STAGING nécessite PHP %s ou supérieur. Ton site exécute une version obsolète de PHP (%s), qui nécessite une mise à jour. Si tu ne peux pas mettre à jour WordPress, installe WP STAGING PRO 4.10.1 qui prend en charge PHP 5.6. Contacte-nous pour obtenir cette version héritée de WP Staging.

en: WP STAGING requires at least WordPress %s to run. You have WordPress %s.
fr: WP STAGING necessite au minimum WordPress %s pour fonctionner. Tu as WordPress %s.

en: WP STAGING typically works normally during the short window after a WordPress release.
fr: WP STAGING fonctionne généralement normalement pendant la courte période suivant une nouvelle version de WordPress.

en: WP STAGING v%s is outdated. Please <a href="%s">update</a> to latest version %s to make sure the plugin works with your WordPress version.
fr: WP STAGING v%s est obsolète. <a href="%s">Mets à jour</a> vers la dernière version %s pour t'assurer que le plugin fonctionne avec ta version de WordPress.

en: WP STAGING version
fr: WP STAGING

en: WP STAGING will not send diagnostic usage information. If you want an improved technical support experience, you can always re-enable this on the <a href="%s">WP STAGING Settings</a> page.
fr: WP STAGING n'enverra pas d'informations de diagnostic d'utilisation. Si tu souhaites une meilleure expérience de support technique, tu peux toujours le réactiver sur la page des <a href="%s">Paramètres WP STAGING</a>.

en: WP STAGING:
fr: WP STAGING :

en: WP STAGING: All-In-One Security (AIOS) Salt Prefix Enabled
fr: WP STAGING : Préfixe Salt de All-In-One Security (AIOS) activé

en: WP Staging - Backup & Migration
fr: WP Staging - Rapport de sauvegarde

en: WP Staging - Backup Error Report
fr: WP Staging - Rapport d'erreur de sauvegarde

en: WP Staging - Backup General Report
fr: WP Staging - Rapport de sauvegarde

en: WP Staging - Backup Report
fr: WP Staging - Rapport de sauvegarde

en: WP Staging - Backup Warning Report
fr: WP Staging - Rapport de sauvegarde

en: WP Staging - Debug Code: %s
fr: WP Staging - Code de debogage : %s

en: WP Staging - Error Report
fr: WP Staging - Rapport d'erreur de sauvegarde

en: WP Staging - Folder Permissions:</strong>
                    <br>
                    The folder <code>%1$s</code> is not write and/or readable.
                    <br>
                    Check if this folder is writeable by the php user %2$s or www-data.
                    File permissions needs to be chmod 755 or 777.
                    <br>
                    <br>
                    WP Staging's default behavior is to create a staging site in a subfolder of the live site.
                    If you get this warning this might not be possible, but you can still create a staging site.
                    <a href="%3$s" target="_blank">Create a staging site without write permission to root.</a>
fr: WP Staging – Autorisations du dossier :</strong>
                    <br>
                    Le dossier <code>%1$s</code> n'est pas inscriptible et/ou lisible.
                    <br>
                    Vérifiez si ce dossier est inscriptible par l'utilisateur PHP %2$s ou www-data.
                    Les permissions doivent être chmod 755 ou 777.
                    <br>
                    <br>
                    Par défaut, WP Staging crée un site de staging dans un sous-dossier du site live.
                    Si vous voyez cet avertissement, cela peut être impossible, mais vous pouvez tout de même créer un site de staging.
                    <a href="%3$s" target="_blank">Créer un site de staging sans droits d'écriture à la racine.</a>

en: WP Staging - Licence
fr: Licence WP Staging

en: WP Staging - Restore
fr: WP Staging | Restaurer

en: WP Staging - Settings
fr: Parametres de WP Staging

en: WP Staging - Staging
fr: Parametres de WP Staging

en: WP Staging - System Info
fr: WP Staging | Restaurer

en: WP Staging - Temporary Logins
fr: WP Staging - Connexions temporaires

en: WP Staging - Welcome
fr: Bienvenue WP Staging

en: WP Staging Automation Update Report
fr: WP Staging - Rapport de sauvegarde

en: WP Staging CLI uses Docker to create an isolated local copy of this site.
fr: WP Staging CLI utilise Docker pour créer une copie locale isolée de ce site.

en: WP Staging Info
fr: WP Staging

en: WP Staging Install
fr: WP Staging

en: WP Staging Logs
fr: Taches WP Staging

en: WP Staging Notification
fr: Notifications par e-mail

en: WP Staging Pro is installed but not active. %1$sActivate now%2$s to unlock all Pro features.
fr: WP Staging Pro est installé mais pas actif. %1$sActiver maintenant%2$s pour débloquer toutes les fonctionnalités Pro.

en: WP Staging Pro!
fr: WP Staging Pro

en: WP Staging Settings
fr: Parametres de WP Staging

en: WP Staging and WP STAGING Pro cannot both be active. We've automatically deactivated WP STAGING Pro.
fr: WP Staging et WP STAGING Pro ne peuvent pas être actifs en même temps. Nous avons automatiquement désactivé WP STAGING Pro.

en: WP Staging and WP STAGING Pro cannot both be active. We've automatically deactivated WP STAGING.
fr: WP Staging et WP STAGING Pro ne peuvent pas être actifs en même temps. Nous avons automatiquement désactivé WP STAGING.

en: WP Staging cannot create a staging site on environments based on the WordPress.com (Automattic) infrastructure due to technical limitations. Instead you can use %s to create a backup of your website and then use %s to upload and restore that backup on any hosting environment—even WordPress.com.
fr: WP Staging ne peut pas créer de sites staging sur les sites web hébergés sur WordPress.com ! À la place, tu peux utiliser %s pour créer un backup de ce site web. Utilise ensuite %s pour téléverser et restaurer le backup sur l'autre site web. L'autre site peut être situé sur tous les hébergeurs, y compris WordPress.com.

en: WP Staging core plugin
fr: Extension principale WP Staging

en: WP Staging events that happen weekly - %s
fr: Evenements WP Staging qui se produisent chaque semaine

en: WP Staging events that happens daily
fr: Evenements WP Staging qui se produisent quotidiennement

en: WP Staging events that happens every 2 days
fr: Evenements WP Staging qui se produisent tous les 2 jours

en: WP Staging events that happens every month
fr: Evenements WP Staging qui se produisent chaque mois

en: WP Staging events that happens every six hours
fr: Evenements WP Staging qui se produisent toutes les six heures

en: WP Staging events that happens every twelve hours
fr: Evenements WP Staging qui se produisent toutes les douze heures

en: WP Staging events that happens every two weeks
fr: Evenements WP Staging qui se produisent toutes les deux semaines

en: WP Staging events that happens hourly
fr: Evenements WP Staging qui se produisent toutes les heures

en: WP Staging events that happens weekly
fr: Evenements WP Staging qui se produisent chaque semaine

en: WP Staging is blocked by a security plugin or firewall setting. Please whitelist all ajax requests coming from %s. If possible put your firewall into learning mode and try again.%sPlease ask your hosting provider or security plugin to permanently whitelist WP Staging requests. If it still fails, please contact us.
fr: WP Staging est bloque par un plugin de securite ou un parametre de pare-feu. Ajoute a la liste blanche toutes les requetes ajax provenant de %s. Si possible, mets ton pare-feu en mode apprentissage et reessaie.%sDemande a ton hebergeur ou plugin de securite d'ajouter definitivement les requetes WP Staging a la liste blanche. Si cela echoue encore, contacte-nous.

en: WP Staging is well tested and we did a lot to catch every possible error but
            we can not handle all possible combinations of server, plugins and themes. <br>
            <strong>BEFORE</strong> you create your first staging site it´s highly recommended
            <strong>to make a full backup of your website</strong> first!
fr: WP Staging est bien testé et nous avons fait beaucoup pour détecter chaque erreur possible mais
            nous ne pouvons pas gérer toutes les combinaisons possibles de serveur, plugins et thèmes. <br>
            <strong>AVANT</strong> de créer ton premier site staging, il est fortement recommandé
            <strong>de faire un backup complet de ton site web</strong> d'abord !

en: WP Staging plugin has successfully updated %s plugins on your staging site: %s
fr: L'extension WP Staging a mis à jour avec succès %s extensions sur votre site de staging : %s

en: WP Staging plugin has successfully updated all plugins on your staging site: %s
fr: L'extension WP Staging a mis à jour avec succès toutes les extensions sur votre site de staging : %s

en: WP Staging: Backup file corrupted!
fr: WP Staging : Fichier de backup corrompu !

en: WP Version
fr: Version

en: WPSTG_STORAGE_FTPS_CERT constant is defined and will be used.
fr: La constante WPSTG_STORAGE_FTPS_CERT est définie et sera utilisée.

en: WPSTG_STORAGE_SFTP_KEY constant is defined and will be used.
fr: La constante WPSTG_STORAGE_SFTP_KEY est définie et sera utilisée.

en: Waiting for Pull to be completed
fr: En attente de la fin du Pull

en: Want to Improve WP STAGING?
fr: Tu veux améliorer WP STAGING ?

en: Want to change this? %s
fr: Vous souhaitez modifier cela ? %s

en: Warning
fr: Avertissement

en: Warning:
fr: Avertissement :

en: Warning: Database table prefix can not be empty!
fr: Attention : Le prefixe de table de base de donnees ne peut pas etre vide !

en: Warning: Use another site name! Clone destination directory %s already exists and is not empty. As default, WP STAGING uses the site name as subdirectory for the clone.
fr: Attention : Utilise un autre nom de site ! Le repertoire de destination du clone %s existe deja et n'est pas vide. Par defaut, WP STAGING utilise le nom du site comme sous-repertoire pour le clone.

en: Warnings
fr: Avertissement

en: Watch Remote Sync demo
fr: Regarder la démo Remote Sync

en: We are unable to add an .htaccess file for this staging multisite network. It is required to make sure network URLs work properly. You will need to add this file manually.
fr: Nous ne pouvons pas ajouter un fichier .htaccess pour ce réseau multisite staging. Il est nécessaire pour s'assurer que les URLs du réseau fonctionnent correctement. Tu devras ajouter ce fichier manuellement.

en: We cannot proceed, as the backup directory is not readable. It is likely that there is no read permission
fr: Impossible de continuer : le dossier des sauvegardes n'est pas lisible. Il manque probablement les droits de lecture

en: We cannot proceed, as the backup directory is not writeable. It is likely that there is no write permission
fr: Impossible de continuer : le dossier des sauvegardes n'est pas inscriptible. Il manque probablement les droits d'écriture

en: We cannot proceed, as we could not create the Backups directory folder. It is likely that the server
fr: Impossible de continuer : le dossier des sauvegardes n'a pas pu être créé. Le serveur ne dispose probablement pas

en: We cannot proceed, as we could not write files to disk. It is likely that the server disk is full, the maximum number of files were reached (inode limit) or there is no write permission to directory wp-content/uploads. Please free up disk space on the server or correct the folder permission to 755.
fr: Nous ne pouvons pas continuer, car nous n'avons pas pu ecrire des fichiers sur le disque. Il est probable que le disque du serveur soit plein, que le nombre maximum de fichiers ait ete atteint (limite d'inodes) ou qu'il n'y ait pas de permission d'ecriture sur le repertoire wp-content/uploads. Libere de l'espace disque sur le serveur ou corrige les permissions du dossier a 755.

en: We cannot proceed, as we could not write files to disk. Please check if the file %s is writeable, and if there's enough free disk space on the server.
fr: Nous ne pouvons pas continuer, car nous n'avons pas pu ecrire des fichiers sur le disque. Verifie si le fichier %s est inscriptible et s'il y a suffisamment d'espace disque libre sur le serveur.

en: We could not delete the staging site completely. There are still files in the folder %s that could not be deleted. This could be a write permission issue. Try to delete the folder manually by using FTP or a file manager plugin.<br/> If this happens again please contact us at support@wp-staging.com
fr: Nous n'avons pas pu supprimer completement le site de test. Il reste des fichiers dans le dossier %s qui n'ont pas pu etre supprimes. Il peut s'agir d'un probleme de permissions d'ecriture. Essaie de supprimer le dossier manuellement en utilisant FTP ou un plugin de gestionnaire de fichiers.<br/> Si cela se reproduit, contacte-nous a support@wp-staging.com

en: We could not reach WP STAGING servers, so sending diagnostic information has been disabled .
fr: Nous n'avons pas pu atteindre les serveurs WP STAGING, l'envoi d'informations de diagnostic a donc été désactivé.

en: We could not upload the backup file, please try uploading it directly using FTP to the folder %s. Please also make sure you have enough free disk space on the server.
fr: Nous n'avons pas pu televerser le fichier de sauvegarde, essaie de le televerser directement via FTP dans le dossier %s. Assure-toi aussi d'avoir suffisamment d'espace disque libre sur le serveur.

en: We couldn't create the verification code. This might be caused by a firewall blocking the request. The verification code is necessary for security before you can upload a backup to this site. To proceed, you can temporarily <a href="%s" target="_blank">disable the verification code generation</a> or contact WP Staging support for assistance.
fr: Nous n'avons pas pu créer le code de vérification. Cela peut être causé par un pare-feu bloquant la requête. Le code de vérification est nécessaire pour la sécurité avant de pouvoir téléverser une sauvegarde sur ce site. Pour continuer, vous pouvez temporairement <a href="%s" target="_blank">désactiver la génération du code de vérification</a> ou contacter le support WP Staging pour obtenir de l'aide.

en: We don’t collect any personal user information like your mail address or name and will not send you any marketing mails!
fr: Nous ne collectons aucune information personnelle comme ton adresse e-mail ou ton nom et ne t'enverrons aucun e-mail marketing !

en: We received the debug info!
fr: Nous avons reçu les informations de débogage !

en: We'll mark this WordPress version as validated after final checks. If you notice an issue,
fr: Nous marquerons cette version de WordPress comme validée après les vérifications finales. Si vous remarquez un problème,

en: We've noticed that you're using another plugin for creating WordPress backups.
                 Did you know that WP Staging is significant faster than other popular backup plugins?
fr: Nous avons remarqué que tu utilises un autre plugin pour créer des backups WordPress.
                 Savais-tu que WP Staging est nettement plus rapide que les autres plugins de backup populaires ?

en: We`ve disabled the WordFence Web Application Firewall on this site by renaming the WordFence file user.ini to make sure this staging site will work perfectly fine.
fr: Nous avons désactivé le pare-feu d'application web WordFence sur ce site en renommant le fichier user.ini de WordFence pour nous assurer que ce site staging fonctionnera parfaitement.

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Weekly - %s
fr: Hebdomadaire

en: Welcome to WP STAGING Pro!
fr: Bienvenue sur WP STAGING Pro !

en: What is WP Staging Restore?
fr: Qu'est-ce que WP Staging Restore ?

en: What you'll get
fr: Ce que tu obtiendras

en: What's New demo video
fr: Vidéo de démo des nouveautés

en: What's New in %s
fr: Nouveautés de %s

en: What's New?
fr: Quoi de neuf ?

en: When backing up the Media Library without the Database, the attachments will be migrated but won't show up in the media library after restore.
fr: Lors de la sauvegarde de la médiathèque sans la base de données, les pièces jointes seront migrées mais n'apparaîtront pas dans la médiathèque après la restauration.

en: When creating backups with WP Staging for different websites or clients, avoid using the same storage location for all backups!
fr: Lorsque vous créez des sauvegardes avec WP Staging pour différents sites ou clients, évitez d'utiliser le même emplacement de stockage pour toutes les sauvegardes !

en: When disabled, other sites cannot import data from this site using Remote Sync.
fr: Lorsque desactive, les autres sites ne peuvent pas importer de donnees depuis ce site via Remote Sync.

en: When you push this site to live, your WordFence firewall settings on the live site will not be affected by this step.
fr: Lorsque tu enverras ce site en production, les paramètres du pare-feu WordFence sur le site en production ne seront pas affectés par cette étape.

en: Where do I find this?
fr: Où puis-je trouver cela ?

en: Where does it look for backups?
fr: Où recherche-t-il les sauvegardes ?

en: Where to get the original key.
fr: Où obtenir la clé originale.

en: Will enable WordPress cron on the staging site.
fr: Désactivera le cron WordPress sur le site staging.

en: Windows CMD:
fr: Windows CMD :

en: Windows PowerShell:
fr: Windows PowerShell :

en: Without changing your live site
fr: Sans modifier votre site en production

en: Without these credentials, background processing may not run on sites with protected wp-admin.
fr: Sans ces identifiants, le traitement en arrière-plan pourrait ne pas fonctionner sur les sites avec un wp-admin protégé.

en: WordPress %s detected — validation pending
fr: WordPress %s détecté — validation en attente

en: WordPress Info
fr: Infos WordPress

en: WordPress Multisite is not supported in disabled or unregistered version of WP Staging Pro
fr: WordPress Multisite n'est pas pris en charge dans la version gratuite de WP Staging ! Passe à %s

en: WordPress Restorer
fr: Outil de restauration WordPress

en: WordPress instance ready in 30 seconds
fr: Instance WordPress prête en 30 secondes

en: WordPress root directory.
fr: Répertoire racine de WordPress.

en: WordPress themes, customizations, and design assets.
fr: Thèmes WordPress, personnalisations et ressources de design.

en: WordPress version
fr: Version de WordPress

en: Yes
fr: Oui

en: Yes, help us by sending usage information
fr: Oui, aide-nous en envoyant des informations d'utilisation

en: You MUST leave this window open while cloning/pushing. Please wait...
fr: Tu DOIS laisser cette fenetre ouverte pendant le clonage/poussee. Patiente...

en: You are already authenticated to Google Drive.
fr: Tu es authentifié sur Google Drive.

en: You are authenticated to Dropbox.
fr: Tu es authentifié sur Dropbox.

en: You are authenticated to Microsoft OneDrive.
fr: Tu es authentifié sur Google Drive.

en: You are authenticated to pCloud.
fr: Tu es authentifié sur Dropbox.

en: You are being redirected to the login page...
fr: Tu es redirigé vers la page de connexion...

en: You are not allowed to access this page.
fr: Tu n'es pas autorise a acceder a cette page.

en: You are not allowed to access this resource.
fr: Tu n'es pas autorise a acceder a cette page.

en: You are not allowed to create a temporary login link.
fr: Tu n'es pas autorise a creer un lien de connexion temporaire.

en: You are not allowed to delete this user.
fr: Tu n'es pas autorise a faire cela.

en: You are not allowed to do this.
fr: Tu n'es pas autorise a faire cela.

en: You are not allowed to perform this action.
fr: Tu n'es pas autorise a faire cela.

en: You are running a 32-bit version of PHP, which is heavily obsolete and cannot handle any file over 2GB. Please ask your hosting company to upgrade you to a 64-bit PHP installation.
fr: Tu utilises une version 32 bits de PHP, qui est fortement obsolete et ne peut pas gerer de fichier de plus de 2 Go. Demande a ton hebergeur de te mettre a jour vers une installation PHP 64 bits.

en: You are running a 32-bit version of PHP. 32-bits PHP can't handle backups larger than 2GB. You might face a critical error. Consider upgrading to 64-bit.
fr: Tu utilises une version 32 bits de PHP. PHP 32 bits ne peut pas gerer les sauvegardes de plus de 2 Go. Tu pourrais rencontrer une erreur critique. Envisage de passer a 64 bits.

en: You are using %s for more than 1 week.
                    May we ask you to give it a %s rating on wordpress.org?
fr: Tu utilises %s depuis plus d'une semaine.
                    Pouvons-nous te demander de lui donner une note de %s sur wordpress.org ?

en: You are using an outdated version of the WP STAGING hooks plugin. The filters for <code>wpstg_clone_excl_folders</code> and <code>wpstg_clone_mu_excl_folders</code> have been changed. Download the latest version from <a href="%s" target="_blank">here</a> and adjust your filters.
fr: Tu utilises une version obsolète du plugin de hooks WP STAGING. Les filtres pour <code>wpstg_clone_excl_folders</code> et <code>wpstg_clone_mu_excl_folders</code> ont été modifiés. Télécharge la dernière version depuis <a href="%s" target="_blank">ici</a> et ajuste tes filtres.

en: You can
fr: Vous pouvez

en: You can %1$schange this limit in the settings%2$s.
fr: Vous pouvez %1$smodifier cette limite dans les paramètres%2$s.

en: You can access it from here:
fr: Tu peux y acceder depuis ici :

en: You can back up your network sites by opening WP Staging
fr: Vous pouvez sauvegarder vos sites du réseau en ouvrant WP Staging

en: You can clone the staging site into a separate database. The Database must be created manually in advance before starting the cloning proccess.<br/><br/><strong>Note:</strong> If there are already tables with the same database prefix and name in this database, the cloning process will be aborted without any further asking!
fr: Tu peux cloner le site staging dans une base de données séparée. La base de données doit être créée manuellement à l'avance avant de démarrer le processus de clonage.<br/><br/><strong>Note :</strong> S'il existe déjà des tables avec le même préfixe et nom de base de données, le processus de clonage sera annulé sans demande supplémentaire !

en: You can close this window. Remote Sync will continue in the background.
fr: Vous pouvez fermer cette fenêtre. Remote Sync continuera en arrière-plan.

en: You can copy the staging site to a custom directory and can use a different hostname.
fr: Tu peux copier le site staging vers un répertoire personnalisé et utiliser un nom d'hôte différent.

en: You can customize this start time in WP Staging Pro!
fr: Tu peux personnaliser cette heure de démarrage dans WP Staging Pro !

en: You can do a search-and-replace of the values of the database being restored. This is optional, as WP STAGING already takes care of replacing the Site URL and ABSPATH for you. You should avoid doing replacements of generic strings, as this could replace unwanted values and cause issues in the database.
fr: Tu peux effectuer une recherche et un remplacement des valeurs de la base de données en cours de restauration. C'est optionnel, car WP STAGING s'occupe déjà de remplacer l'URL du site et ABSPATH pour toi. Tu devrais éviter de remplacer des chaînes génériques, car cela pourrait remplacer des valeurs non souhaitées et causer des problèmes dans la base de données.

en: You can edit and control the entire Docker setup.
fr: Tu peux éditer et contrôler toute la configuration Docker.

en: You can find this in the URL when viewing the Shared Drive in Google Drive.
fr: Vous pouvez trouver cela dans l'URL lorsque vous consultez le Drive partagé dans Google Drive.

en: You can install now.
fr: Tu peux installer maintenant.

en: You can manually check the staging site at this link: %s
fr: Vous pouvez vérifier manuellement le site de staging à ce lien : %s

en: You can reactivate the object cache in the corresponding caching plugin.
fr: Tu peux réactiver le cache objet dans le plugin de cache correspondant.

en: You can restore this backup anytime on this website.
fr: Tu peux restaurer cette sauvegarde a tout moment sur ce site web.

en: You can restore this backup anytime or upload it to another website and restore it there.
fr: Tu peux restaurer cette sauvegarde a tout moment ou la televerser sur un autre site web et la restaurer la-bas.

en: You can revert this easily
fr: Vous pouvez facilement annuler cela

en: You can revoke this key any time on the source site.
fr: Vous pouvez révoquer cette clé à tout moment sur le site source.

en: You can select multiple tables. Press left mouse button & move or press STRG+Left mouse button. (Apple: ⌘+Left Mouse Button)
fr: Tu peux sélectionner plusieurs tables. Appuie sur le bouton gauche de la souris et déplace ou appuie sur CTRL+bouton gauche de la souris. (Apple : ⌘+bouton gauche de la souris)

en: You can still delete this staging site but deleting will not delete any database table. You will have to delete them manually if they exist.
fr: Tu peux toujours supprimer ce site staging mais la suppression ne supprimera aucune table de base de données. Tu devras les supprimer manuellement si elles existent.

en: You can use %s to change this.
fr: Vous pouvez utiliser %s pour modifier cela.

en: You can use an SSH private key instead of a password.
fr: Vous pouvez utiliser une clé privée SSH au lieu d'un mot de passe.

en: You can use your own Google API keys. This is optional. %s
fr: Tu peux utiliser tes propres clés API Google. C'est optionnel. <a href="%s" target="_blank">Comment créer tes propres clés API Google</a>.

en: You do not have permission to install plugin updates
fr: Vous n'avez pas la permission d'installer les mises à jour de plugins

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fr: Tu n'as pas les permissions suffisantes pour acceder a cette page.

en: You don't have a backup plan yet. Create a new backup and choose a recurrent backup time to start.
fr: Tu n'as pas encore de plan de sauvegarde. Cree une nouvelle sauvegarde et choisis un horaire recurrent pour commencer.

en: You don't have enough permissions to disable staging site email reminder. Log in to your WordPress account with an admin account, then open this link again.
fr: Vous n'avez pas les permissions suffisantes pour désactiver le rappel par e-mail du site de staging. Connectez-vous à votre compte WordPress avec un compte administrateur, puis ouvrez à nouveau ce lien.

en: You downgraded WP Staging Pro to the WP Staging free version. To create a scheduled backup plan with WP Staging free, please click on the confirm button below.
fr: Tu as rétrogradé WP Staging Pro vers la version gratuite de WP Staging. Pour créer un plan de backup programmé avec WP Staging gratuit, clique sur le bouton de confirmation ci-dessous.

en: You enabled the salt postfix option in WP Security options. Due to that WP Staging could not exclude WP Security from being executed while backups are created or during push and pull operations. If you want to increase WP Staging speed and reliability during processing, we recommend to disable the salt option in WP Security.
fr: Tu as activé l'option de postfixe salt dans les options de WP Security. En raison de cela, WP Staging n'a pas pu exclure WP Security de l'exécution pendant la création de backups ou lors des opérations de push et pull. Si tu veux augmenter la vitesse et la fiabilité de WP Staging pendant le traitement, nous te recommandons de désactiver l'option salt dans WP Security.

en: You have just pulled data from another site.
fr: Vous venez de récupérer des données depuis un autre site par Pull.

en: You have just restored a WP STAGING backup.
fr: Tu viens de restaurer un backup WP STAGING.

en: You have not granted permissions required by the WP STAGING plugin. Please go back and retry the authorization.
fr: Tu n'as pas accorde les permissions requises par l'extension WP STAGING. Reviens en arriere et reessaie l'autorisation.

en: You have symlinked the folder <code>%s</code> on this staging site. If you update images on this site it will affect your live site.
            This feature should be used only if you know what you do!
            If you did this unintentionally, create a new staging site and disable the symlink option.
fr: Tu as créé un lien symbolique du dossier <code>%s</code> sur ce site staging. Si tu mets à jour les images sur ce site, cela affectera ton site en production.
            Cette fonctionnalité ne doit être utilisée que si tu sais ce que tu fais !
            Si tu l'as fait involontairement, crée un nouveau site staging et désactive l'option de lien symbolique.

en: You may need to consider to reactivate your Freemius license to make sure that Freemius integration does not act slightly differently in your staging site.
fr: Tu devrais envisager de réactiver ta licence Freemius pour t'assurer que l'intégration Freemius ne fonctionne pas différemment sur ton site staging.

en: You must have at least the Content Manager role to access a Shared Drive.
fr: Vous devez avoir au moins le rôle de gestionnaire de contenu pour accéder à un Drive partagé.

en: You must select at least one item to backup.
fr: Tu dois selectionner au moins un element a sauvegarder.

en: You must select at least one storage to upload backup.
fr: Tu dois selectionner au moins un stockage pour televerser la sauvegarde.

en: You must select at least one storage.
fr: Tu dois selectionner au moins un stockage.

en: You need a WP Staging Business plan or higher to use this storage provider.
fr: Vous avez besoin d'un plan WP Staging Business ou supérieur pour utiliser ce fournisseur de stockage.

en: You need a WP Staging Developer plan or higher. Please upgrade your license.
fr: Vous avez besoin d'un plan WP Staging Developer ou supérieur. Veuillez mettre à niveau votre licence.

en: You need a WP Staging developer plan or higher. Please upgrade your license.
fr: Vous avez besoin d'un plan WP Staging Developer ou supérieur. Veuillez mettre à niveau votre licence.

en: You need a valid Developer or Agency license to download %s.
fr: Une licence Developer ou Agency valide est nécessaire pour télécharger %s.

en: You need a valid WP Staging Pro license to use the extract feature.
fr: Une licence WP Staging Pro valide est nécessaire pour utiliser la fonction d'extraction.

en: You need a valid `Developer or Agency` license in order to download WP Staging Restore.
fr: Tu as besoin d'une licence valide pour télécharger %s.

en: You need a valid license key to use all pro feature.
fr: Tu as besoin d'une licence valide pour télécharger %s.

en: You need a wordpress.org account for rating WP Staging. That is a different account than you have on this site. If you haven't made a wordpress.org account, just %s and then click %s. It's quick - just a minute. Thanks a lot!
fr: Tu as besoin d'un compte wordpress.org pour noter WP Staging. C'est un compte différent de celui que tu as sur ce site. Si tu n'as pas encore créé de compte wordpress.org, il suffit de %s puis de cliquer sur %s. C'est rapide - juste une minute. Merci beaucoup !

en: You only pay the prorated difference to your current plan.
fr: Vous ne payez que la différence au prorata par rapport à votre plan actuel.

en: You only pay the prorated difference.
fr: Vous ne payez que la différence au prorata.

en: You will be notified by e-mail or slack if the backup fails. (If activated in WP Staging settings)
fr: Tu seras notifié par e-mail ou Slack si le backup échoue. (Si activé dans les paramètres de WP Staging)

en: You will be redirected to the login page after closing this modal.
fr: Tu seras redirige vers la page de connexion apres la fermeture de cette fenetre.

en: You will receive an e-mail and slack notification as soon as the staging site has been updated. (If activated in WP Staging settings)
fr: Tu seras notifié par e-mail ou Slack si le backup échoue. (Si activé dans les paramètres de WP Staging)

en: You will receive an email reminder every two weeks about your active staging site. This helps you manage and delete unused staging sites, ensuring safety and preventing multiple unnecessary test environments.
fr: Vous recevrez un rappel par e-mail toutes les deux semaines concernant votre site de staging actif. Cela vous aide à gérer et supprimer les sites de staging inutilisés, garantissant la sécurité et évitant les environnements de test inutiles.

en: You'll share: Your email, URL,
fr: Tu partageras : Ton email, URL,

en: You've already submitted a ticket!<br/>
fr: Vous avez déjà soumis un ticket !<br/>

en: Your Account.
fr: Votre Compte.

en: Your License key is invalid. Get a new license key from %s or contact %s for help.
fr: Ta cle de licence n'est pas valide. Obtiens une nouvelle cle de licence sur wp-staging.com ou contacte support@wp-staging.com pour de l'aide.

en: Your Pro features are paused
fr: Vos fonctionnalités Pro sont suspendues

en: Your Staging Sites:
fr: Tes sites staging :

en: Your Verification Code
fr: Votre code de vérification

en: Your WP Staging Verification Code
fr: Tes sites staging :

en: Your WordPress root directory
fr: Le répertoire racine de votre WordPress

en: Your backup data will not be sent to us! %s.
fr: Tes données de backup ne nous seront pas envoyées ! %s.

en: Your browser do not support the File API, needed for the uploads. Please try a different/updated browser, or upload the Backup using FTP to the folder %s
fr: Ton navigateur ne supporte pas l'API File, necessaire pour les telechargements. Essaie un navigateur different/mis a jour, ou televerse la sauvegarde via FTP dans le dossier %s

en: Your certificate is encrypted before it is stored.
fr: Votre certificat est chiffré avant d'être stocké.

en: Your connection key is protected by a password.
fr: Votre clé de connexion est protégée par un mot de passe.

en: Your current plan: %s.
fr: Backup du site principal actuel

en: Your data is important so we run <a href="%s" target="_blank" style="text-decoration: underline;">thousands</a> of automated tests before every release.
fr: Tes données sont importantes, c'est pourquoi nous exécutons <a href="%s" target="_blank" style="text-decoration: underline;">des milliers</a> de tests automatisés avant chaque version.

en: Your debug code:
fr: Ton code de débogage :

en: Your email address will only be used to contact you about your issue.
fr: Ton adresse email sera uniquement utilisee pour te contacter concernant ton probleme.

en: Your file is ready
fr: Votre fichier est prêt

en: Your files are ready
fr: Vos fichiers sont prêts

en: Your host can provide this fingerprint.
fr: Votre hébergeur peut vous fournir cette empreinte.

en: Your license expired on
fr: Ta licence a expiré le

en: Your license expired on
fr: Votre licence a expiré le

en: Your license has expired. Renew to re-enable Remote Sync and other Pro features.
fr: Votre licence a expiré. Renouvelez-la pour réactiver Remote Sync et les autres fonctionnalités Pro.

en: Your license key expired on %s. Renew the license key on %s or contact %s for help.
fr: Ta cle de licence a expire le %s. Renouvelle la cle de licence sur wp-staging.com ou contacte support@wp-staging pour obtenir de l'aide.

en: Your license key has been disabled. Please contact %s
fr: Ta cle de licence a ete desactivee. Contacte support@wp-staging.com.

en: Your license key has reached its activation limit. Upgrade your license key on %s for more active sites.
fr: Ta cle de licence a atteint sa limite d'activations. Mets a niveau ta cle de licence sur wp-staging.com pour plus de sites actifs.

en: Your license key is invalid. Get a new license key from %s or contact %s for help.
fr: Ta cle de licence n'est pas valide. Obtiens une nouvelle cle de licence sur wp-staging.com ou contacte support@wp-staging.com pour de l'aide.

en: Your plan allows extracting 1 file at a time.
fr: Votre offre permet d'extraire 1 fichier à la fois.

en: Your plan allows extracting one file at a time.
fr: Votre plan permet d'extraire un fichier à la fois.

en: Your plan allows extracting one file at a time. Upgrade to Developer or Agency plan for multi-file extraction.
fr: Votre plan permet d'extraire un fichier à la fois. Passez au plan Developer ou Agency pour extraire plusieurs fichiers.

en: Your plan includes Remote Sync. Use it right away.
fr: Votre plan inclut Remote Sync. Utilisez-le dès maintenant.

en: Your private key is encrypted before it is stored.
fr: Votre clé privée est chiffrée avant d'être stockée.

en: Your server has reached the maximum allowed connections per hour set by your admin or hosting provider. Please increase MySQL max_connections_per_hour. <a href="https://wp-staging.com/docs/mysql-database-error-codes/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Votre serveur a atteint le nombre maximum de connexions par heure autorisé par votre administrateur ou votre hébergeur. Augmentez MySQL max_connections_per_hour. <a href="https://wp-staging.com/docs/mysql-database-error-codes/" target="_blank">Détails techniques</a>

en: Your server has reached the maximum allowed connections per hour set by your admin or hosting provider. Please increase MySQL max_user_connections. <a href="https://wp-staging.com/docs/mysql-database-error-codes/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Votre serveur a atteint le nombre maximum de connexions par heure autorisé par votre administrateur ou votre hébergeur. Augmentez MySQL max_user_connections. <a href="https://wp-staging.com/docs/mysql-database-error-codes/" target="_blank">Détails techniques</a>

en: Your server has reached the maximum allowed queries per hour set by your admin or hosting provider. Please increase MySQL max_queries_per_hour_limit. <a href="https://wp-staging.com/docs/mysql-database-error-codes/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Votre serveur a atteint le nombre maximum de requêtes par heure autorisé par votre administrateur ou votre hébergeur. Augmentez MySQL max_queries_per_hour_limit. <a href="https://wp-staging.com/docs/mysql-database-error-codes/" target="_blank">Détails techniques</a>

en: Your server has reached the maximum allowed updates per hour set by your admin or hosting provider. Please increase MySQL max_updates_per_hour. <a href="https://wp-staging.com/docs/mysql-database-error-codes/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Votre serveur a atteint le nombre maximum de mises à jour par heure autorisé par votre administrateur ou votre hébergeur. Augmentez MySQL max_updates_per_hour. <a href="https://wp-staging.com/docs/mysql-database-error-codes/" target="_blank">Détails techniques</a>

en: Your session has expired or you are not logged in. Please login and try again.
fr: Votre session a expiré ou vous n'êtes pas connecté. Veuillez vous connecter et réessayer.

en: Your site runs on %s webserver. Please configure your server to make sure your staging network site URLs work properly.
fr: Ton site fonctionne sur le serveur web %s. Configure ton serveur pour t'assurer que les URLs du réseau staging fonctionnent correctement.

en: [button]CONTACT US[/button] for help in solving this issue.
fr: [button]CONTACTEZ-NOUS[/button] pour obtenir de l'aide afin de résoudre ce problème.

en: administrator
fr: administrateur

en: ago
fr: il y a

en: all
fr: Tous

en: and Backup
fr: Téléverser un backup

en: and preselected the next time you push this staging site.
fr: et présélectionnée la prochaine fois que tu enverras ce site staging.

en: and transfer
fr: et transférer

en: and transfer
fr: et transférer

en: at
fr:  a

en: backup feature
fr: Backup et restauration

en: change this limit in the settings
fr: modifier cette limite dans les paramètres

en: clone ID missing
fr: ID du clone manquant

en: crucial security
fr: sécurité cruciale

en: days
fr: jours

en: debug logs
fr: journaux de debogage

en: default login form
fr: formulaire de connexion par défaut

en: e.g. Pull Production Site
fr: p. ex. Récupérer le site de production

en: here
fr: ici

en: hours
fr: heures

en: in wp-config.php.
fr: dans wp-config.php.

en: items
fr: éléments

en: log files
fr: fichiers journaux

en: main site
fr: site staging

en: mu-plugin
fr: MU-Plugins

en: on the %s or any specific network site.
fr: sur le %s ou tout site spécifique du réseau.

en: open a support ticket
fr: ouvre un ticket.

en: or connect a new remote site
fr: ou connecter un nouveau site distant

en: other
fr: autre

en: overdue
fr: en retard

en: plugin
fr: Plugins

en: privacy policy
fr: politique de confidentialité

en: read this article
fr: lisez cet article

en: reconnect them to the production website
fr: Sélectionner les tables à envoyer vers le site web de production

en: register first
fr: inscris-toi d'abord

en: remote site.
fr: site distant.

en: restricted folder permissions
fr: comment corriger l'erreur de permissions de dossier

en: results for
fr: résultats pour

en: root
fr: racine

en: send us your logs
fr: envoyez-nous vos journaux

en: separate database and not in the same one as the live site.
fr: séparée et non dans la même que le site en production.

en: service is not authenticated. Backup is still available locally.
fr:  le service n'est pas authentifie. La sauvegarde est toujours disponible localement.

en: settings page
fr: page des paramètres

en: staging function
fr: fonction de staging

en: staging site
fr: site staging

en: start in
fr: commence dans

en: support forum
fr: forum de support

en: system information, and
fr:  informations systeme et

en: the PHP open_basedir setting
fr: comment corriger l'erreur de restriction open_basedir

en: theme
fr: Thèmes

en: this
fr: ceci

en: this article
fr: article

en: this filter
fr: ce filtre

en: to
fr:  vers

en: to analyze this issue further.
fr: pour analyser ce probleme plus en detail.

en: wpdb query error:
fr: Erreur de requete wpdb :

en: wpdb query error:
fr: Erreur de requête wpdb :

en: {d} of {t} tables(s) selected
fr: {d} sur {t} table(s) selectionnee(s)

en: {t} theme{ts}, {p} plugin{ps}, {o} other folder{os} selected
fr: {t} theme{ts}, {p} plugin{ps}, {o} autre dossier{os} selectionne(s)
