Plugins - WP-Sweep - Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (68 entries)

en: Invalid AJAX request.
pt: Pedido AJAX inválido.

en: No items left to sweep.
pt: Nenhum item para limpar.

[ctx: Menu title]
en: Sweep
pt: Limpar

[ctx: Page title]
en: Sweep
pt: Limpar

note: translators: %s is the Duplicated Term Meta count.
en: %s Duplicated Term Meta Processed
pt: Foram processados %s metadados duplicados de termos

note: translators: %s is the Orphaned Term Meta count.
en: %s Orphaned Term Meta Processed
pt: Foram processados %s metadados órfãos de termos

en: Duplicated Term Meta
pt: Metadados duplicados de termos

en: Orphaned Term Meta
pt: Metadados órfãos de termos

note: translators: %1 is the number of terms, %2 is the number of term meta
en: There are a total of <strong class="attention "><span class="sweep-count-type-terms">%1$s</span> Terms</strong>, <strong class="attention "><span class="sweep-count-type-termmeta">%2$s</span> Term Meta</strong>, <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-term_taxonomy">%3$s</span> Term Taxonomy</strong> and <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-term_relationships">%4$s</span> Term Relationships</strong>.
pt: Existe um total de <strong class="attention "><span class="sweep-count-type-terms">%1$s</span> termos</strong>, <strong class="attention "><span class="sweep-count-type-termmeta">%2$s</span> metadados de termos</strong>, <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-term_taxonomy">%3$s</span> termos de taxonomias</strong> e <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-term_relationships">%4$s</span> relações de termos</strong>.

note: Description of the plugin
en: WP-Sweep allows you to clean up unused, orphaned and duplicated data in your WordPress. It cleans up revisions, auto drafts, unapproved comments, spam comments, trashed comments, orphan post meta, orphan comment meta, orphan user meta, orphan term relationships, unused terms, duplicated post meta, duplicated comment meta, duplicated user meta and transient options. It also optimizes your database tables.
pt: O WP-Sweep permite-lhe limpar dados não utilizados, órfãos ou duplicados no seu WordPress. Limpa revisões, rascunhos automáticos, comentários reprovados, comentários de spam, comentários no lixo, metadados órfãos de conteúdos, metadados órfãos de comentários, metadados órfãos de utilizadores, relações órfãs de termos, termos não utilizados, metadados duplicados de conteúdos, metadados duplicados de comentários, metadados duplicados de utilizadores e opções transientes. Também optimiza a base de dados.

note: translators: %s is the oEmbed Caches count.
en: %s oEmbed Caches In Post Meta Processed
pt: Foram processadas %s caches oEmbed em metadados de conteúdos

note: translators: %s is the Tables count.
en: %s Tables Processed
pt: Foram processadas %s tabelas

note: translators: %s is the Duplicated User Meta count.
en: %s Duplicated User Meta Processed
pt: Foram processados %s metadados duplicados de utilizadores

note: translators: %s is the Duplicated Comment Meta count.
en: %s Duplicated Comment Meta Processed
pt: Foram processados %s metadados duplicados de comentários

note: translators: %s is the Duplicated Post Meta count.
en: %s Duplicated Post Meta Processed
pt: Foram processados %s metadados duplicados de conteúdos

note: translators: %s is the Unused Terms count.
en: %s Unused Terms Processed
pt: Foram processados %s termos não utilizados

note: translators: %s is the Orphaned Term Relationships count.
en: %s Orphaned Term Relationships Processed
pt: Foram processados %s relações órfãs de termos

note: translators: %s is the Orphaned User Meta count.
en: %s Orphaned User Meta Processed
pt: Foram processados %s metadados órfãos de utilizadores

note: translators: %s is the Orphaned Comment Meta count.
en: %s Orphaned Comment Meta Processed
pt: Foram processados %s metadados órfãos de comentários

note: translators: %s is the Orphaned Post Meta count.
en: %s Orphaned Post Meta Processed
pt: Foram processados %s metadados órfãos de conteúdos

note: translators: %s is the Transient Options count.
en: %s Transient Options Processed
pt: Foram processadas %s opções transientes

note: translators: %s is the Trash Comments count.
en: %s Trash Comments Processed
pt: Foram processados %s comentários no lixo

note: translators: %s is the Spam Comments count.
en: %s Spam Comments Processed
pt: Foram processados %s comentários de spam

note: translators: %s is the Unapproved Comments count.
en: %s Unapproved Comments Processed
pt: Foram processados %s comentários reprovados

note: translators: %s is the Deleted Posts count.
en: %s Deleted Posts Processed
pt: Foram processados %s conteúdos eliminados

note: translators: %s is the Auto Drafts count.
en: %s Auto Drafts Processed
pt: Foram processados %s rascunhos automáticos

note: translators: %s is Revisions count.
en: %s Revisions Processed
pt: Foram processadas %s revisões

en: Sweeping...
pt: A limpar...

en: Sweeping is in progress. If you leave now, the process won't be completed.
pt: Limpeza em curso. Se sair agora, o processo não será concluído.

en: Note that some unused terms might belong to draft posts that have not been published yet. Only sweep all when you do not have any draft posts.
pt: Atenção que alguns termos não utilizados pertencem a rascunhos de conteúdos que ainda não foram publicados. Apenas limpe tudo quando não tiver nenhum rascunho de conteúdo.

en: Sweep All
pt: Limpar tudo

en: Optimize Tables
pt: Optimizar tabelas

note: translators: %1 is the number of database tables
en: There are a total of <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-tables">%s</span> Tables</strong>.
pt: Existe um total de <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-tables">%s</span> tabelas</strong>.

en: Database Sweep
pt: Limpar base de dados

en: Transient Options
pt: Opções transientes

note: translators: %1 is the number of options
en: There are a total of <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-options">%s</span> Options</strong>.
pt: Existe um total de <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-options">%s</span> opções</strong>.

en: Option Sweep
pt: Limpar opções

en: Note that some unused terms might belong to draft posts that have not been published yet. Only sweep this when you do not have any draft posts.
pt: Note que alguns termos não utilizados pertencem a rascunhos de conteúdos que ainda não foram publicados. Limpe isto apenas quando não tiver nenhum rascunho de conteúdo.

en: Unused Terms
pt: Termos não utilizados

en: Orphaned Term Relationship
pt: Relações órfãs de termos

en: Term Sweep
pt: Limpar termos

en: Duplicated User Meta
pt: Metadados duplicados de utilizadores

en: Orphaned User Meta
pt: Metadados órfãos de utilizadores

note: translators: %1 is the number of users, %2 is the number of user meta
en: There are a total of <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-users">%1$s</span> Users</strong> and <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-usermeta">%2$s</span> User Meta</strong>.
pt: Existe um total de <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-users">%1$s</span> utilizadores</strong> e <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-usermeta">%2$s</span> metadados de utilizadores</strong>.

en: User Sweep
pt: Limpar utilizadores

en: Duplicated Comment Meta
pt: Metadados duplicados de comentários

en: Orphaned Comment Meta
pt: Metadados órfãos de comentários

en: Deleted Comments
pt: Comentários eliminados

en: Spammed Comments
pt: Comentários marcados como spam

en: Unapproved Comments
pt: Comentários reprovados

note: translators: %1 is the number of comments, %2 is the number of comment meta
en: There are a total of <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-comments">%1$s</span> Comments</strong> and <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-commentmeta">%2$s</span> Comment Meta</strong>.
pt: Existe um total de <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-comments">%1$s</span> comentários</strong> e <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-commentmeta">%2$s</span> metadados de comentários</strong>.

en: Comment Sweep
pt: Limpar comentários

en: oEmbed Caches In Post Meta
pt: Caches oEmbed em metadados de conteúdos

en: Duplicated Post Meta
pt: Metadados duplicados de conteúdos

en: Orphaned Post Meta
pt: Metadados órfãos de conteúdos

en: Deleted Posts
pt: Conteúdos eliminados

en: Auto Drafts
pt: Rascunhos automáticos

en: N/A
pt: N/D

en: Sweep
pt: Limpar

en: Revisions
pt: Revisões

en: Action
pt: Acção

en: % Of
pt: % de

en: Count
pt: Contagem

en: Details
pt: Detalhes

note: translators: %1 is the number of posts, %2 is the number of post meta
en: There are a total of <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-posts">%1$s</span> Posts</strong> and <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-postmeta">%2$s</span> Post Meta</strong>.
pt: Existe um total de <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-posts">%1$s</span> conteúdos</strong> e <strong class="attention"><span class="sweep-count-type-postmeta">%2$s</span> metadados de conteúdos</strong>.

en: Post Sweep
pt: Limpar conteúdos

note: translators: %s maximum number of results
en: For performance reasons, only %s items will be shown if you click Details.
pt: Por uma questão de desempenho, se clicar em Detalhes apenas serão mostrados %s itens.

note: translators: %1 WP-DBManager Plugin URL, %2 _blank to open new window
en: Before you do any sweep, please <a href="%1$s" target="%2$s">backup your database</a> first because any sweep done is irreversible.
pt: Antes de executar qualquer limpeza, por favor faça primeiro uma <a href="%1$s" target="%2$s">cópia de segurança da sua base de dados</a> porque todas as limpezas são irreversíveis.
